Ochrana Havla v cizině je dražší

  • 42
Výdaje na ochranu exprezidenta Václava Havla při jeho zahraničních cestách jsou vyšší, než kolik celkově stálo střežení jeho nástupce Václava Klause. Důvod je jasný: Havel strávil v cizině v uplynulém roce podstatně více týdnů.

Obě strany se k nákladům nechtějí vyjadřovat, protože je to záležitost policie. „Ano, náklady na cesty pana Havla byly vyšší než u prezidenta Klause,“ potvrdila mluvčí prezidia Blanka Kosinová.

Prezidiu trvalo přes dva týdny, než odpovědělo na otázky MF DNES týkající se výdajů na ochranu. Přesto nedokázalo uvést konkrétní částky.

„Náklady na ochranu exprezidenta a prezidenta se zvlášť neevidují,“ dodala Kosinová. Zároveň však zdůraznila, že Václav Klaus obecně dbá na to, aby se zbytečně neutrácelo.

Klaus mimo jiné zrušil vysílání přípravných týmů do zahraničí, které prohlédnou místa, kam návštěva zavítá, a na místě program upraví podle časové náročnosti. To zpočátku působilo při cestách zmatky v programu, postupně se však Klausův tým začal více spoléhat na pomoc české ambasády.

„Za bezchybný průběh státní návštěvy hlavy státu v cizině odpovídá v prvé řadě hostitelská země,“ dodala Kosinová. Exprezident Havel dostal ochranku od ministerstva vnitra.

Do zahraničí s ním jezdí jeden ochránce, zatímco Klause obvykle doprovázejí dva. Většina Klausových cest s výjimkou několika polosoukromých do USA loni mířila do evropských zemí.

Václav Havel, který je zván řadou států a organizací, aby převzal ocenění či vystoupil s projevem, cestoval kromě USA také do Dominikánské republiky či Asie, a to obvykle na delší dobu. Teď jej čeká několikaměsíční pobyt v USA. Klaus se naopak chystá do Afriky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video