K reliéfu T. G. Masaryka přibyl Stalin v roce 1947 spolu s prezidentem Benešem.

K reliéfu T. G. Masaryka přibyl Stalin v roce 1947 spolu s prezidentem Benešem. | foto: MF DNES

Obyvatelé Studence si nechají Stalina na návsi

  • 47
Reliéf diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina zůstane i nadále umístěn na pomníku ve středu obce Studenec na Třebíčsku. Rozhodli o tom v referendu místní občané. "Pro zachování Stalinova reliéfu na pomníku se vyslovilo 75,5 procenta účastníků referenda," uvedl předseda volební komise František Hájek.

Generalissimus se dívá ze studeneckého pomníku spolu s T. G. Masarykem a Edvardem Benešem.

Referenda se zúčastnila nadpoloviční většina oprávněných voliču, a to 50,8 procenta, což je 227 z celkového počtu 447 voličů.  "Hranice byla překročena těsně, ale referendum je platné," řekl Hájek. V obci žije přes 550 lidí a z politických stran tam působí komunisté a lidovci.

Otázka, ke které se Studenečtí vyjadřovali, zněla: Požadujete, aby byl z pomníku padlých na návsi odstraněn reliéf Stalina?

Pro ponechání pomníku ve stávajícím stavu se vyslovilo 154 hlasujících, pro odstranění Stalinova reliéfu bylo 50 lidí. Zbytek účastníků referenda odevzdal neplatné hlasovací lístky. Výsledky referenda musí ještě schválit obecní zastupitelstvo, stát by se tak mělo zřejmě ve středu.

Stalin tedy z pomníku nezmizí, ale památník přece jen zřejmě dozná změny. "Plánujeme, že pomník bude opatřen vysvětlující tabulí s textem o historii a důvodech jeho vzniku, aby bylo zřejmé, že nejde o pomník Stalina, ale že vznikl za jiným účelem a za jiných okolností. Snad bychom to mohli stihnout provést ještě letos," vysvětlil místostarosta obce Jiří Tomešek.

Výsledek hlasování Tomeška nepřekvapil. "Očekával jsem, že to dopadne takhle. Pomník je v tom stavu šedesát let a všechny ty busty tam byly i v dobu před touto dobou. Tehdy nikomu nevadily, tak jsem předpokládal, že to lidem nebude vadit ani teď," pověděl.

Kontroverzní Stalin vyvolal rozpory již dříve
Reliéf Stalina ve Studenci rozvířil loni krajskou politickou scénu. Hejtman Miloš Vystrčil (ODS) s podporou kolegů radních doporučil tamnímu zastupitelstvu, aby nechalo plastiku Stalina odstranit. Stalo se tak během oslav získání titulu krajské Vesnice roku 2007.

To rozzlobilo krajského předsedu komunistů Karla Tvrdého. Obvinil hejtmana, že udělal z vyhlášení Vesnice roku frašku. A doporučil mu, aby se omluvil komunistickému starostovi obce. Představitelé kraje podle KSČM též zavřeli Studenci dveře k úspěchu v celostátním kole soutěže. To ale Vystrčil odmítl.

"Že byl Stalin zločinec, jenž způsobil smrt a tragedie milionů lidí, na tom nic nezmění ani urážky, ani účelové překrucování pravdy. Je mi líto, že pan předseda Tvrdý k tomu zneužívá situaci ve Studenci, Vesnici roku na Vysočině," opáčil hejtman.

Památník ve Studenci byl postaven v roce 1920 k uctění památky padlých spoluobčanů v první světové válce, původně jen s plastikou T. G. Masaryka. V roce 1939, za okupace, byl reliéf Masaryka zničen.

V roce 1947 rozhodly politické strany a společenské organizace ve Studenci, že objednají bronzové reliéfy Masaryka, Beneše a Stalina. Památník tak uctil i padlé z druhé světové války. Jsou tam vyryta jejich jména.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video