Soud projednává případ exdetektiva Vokála, obžalovaného z vyzrazení razie

  11:22aktualizováno  11:22
Obvodní soud pro Prahu 5 začal rozplétat případ bývalého důstojníka protimafiánského útvaru Luďka Vokála. Je obžalovaný ze zneužití pravomoci, když měl vyzradit chystanou policejní razii Vidkun. Vokál se vrátil do Česka na začátku léta, protože na jaře byl zadržený na Ukrajině za nelegální obchodování s rušičkami odposlechů.

Obvodní soud pro Prahu 5 projednává případ bývalého elitního detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luďka Vokála (na snímku), který čelí obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s vyzrazením razie v kauze Vidkun. (20. září 2018) | foto: ČTK

Státní zástupce Michal Muravský na začátku jednání přečetl obžalobu, podle níž Vokál přes aplikaci Viber informoval brněnského podnikatele Albina Arifoviče o chystané akci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). V té době byl Vokál důstojníkem protimafiánského útvaru. Za zneužití pravomoci mu hrozí až pět let vězení.

O co jde v kauze Vidkun?

V kauze Vidkun nebyl ani po letech vyšetřování podán návrh na obžalobu. Obviněný v ní je někdejší olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, bývalý šéf olomoucké hospodářské kriminálky Radek Petrůj, někdejší náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec a vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý. Podle vyšetřovatelů se Rozbořil snažil ovlivnit vyšetřování jezdeckého areálu, s čímž mu špičky olomoucké policie měli pomáhat.

Poté, co měl Arifoviče varovat, že protimafiánský útvar chystá zátah, ptal se podnikatel, jestli ho to nějak ohrozí. „Asi ne, s tím dotyčným ses stýkal okrajově a posledních pár let asi vůbec. Asi,“ přečetl státní zástupce část konverzace.

Později si prý prostřednictvím svých manželek vzkázali, že v rámci zátahu se policie chystá na hejtmana olomouckého kraje Jiřího Rozbořila (ČSSD), Ivana Langera a další. V médiích se kauza objevila pod krycím názvem Vidkun

Zatýkání vedení olomouckého kraje i špiček olomoucké policie rozjel protimafiánský útvar 13. října 2015 brzy ráno. Zhruba v tu dobu měl podle obžaloby také Vokál varovat Arifoviče.

Podle obžaloby Vokál věděl, že informace nesmí nikomu sdělovat. Dal tím prý Arifovičovi výhodu v obchodním i politickém prostředí a mohl ohrozit celé vyšetřování. 

V neprospěch bývalého detektiva hovoří tablet, ze kterého měl zprávy posílat. Arifovič obviněný není, protože policie neprokázala, že by informace dál nějak šířil. Na čtvrteční jednání byl předvolaný coby svědek, nicméně k soudu nedorazil ani se neomluvil. Za to byla jemu i jeho ženě udělená pětitisícová pokuta.

Výslech Vokála byl neveřejný i vzhledem k tomu, že mohl mluvit o utajovaných skutečnostech. V minulosti ovšem v médiích sdělil, že se jedná o vykonstruovanou kauzu. Zpráva podle něj byla z tabletu odeslána v době, kdy byl na cestě do práce. S Arifovičem se o zásahu prý bavil až den po jeho uskutečnění. Podle Vokála se chtěla Generální inspekce bezpečnostních sborů mstít za to, že jim protimafiánský útvar zatýkáním policistů „lezl do zelí“.

Vokálová: Vazba se výrazně podepsala na jeho zdraví

U soudu hovořila také Vokálova manželka Štěpánka. Tvrdila, že její muž byl naštvaný, protože neměl dostatek podřízených, pak z médií zjistila, že ÚOOZ provádí zátah, proto to napsala jemu i rodinné známé Lucii Arifovičové. S ní měla prý velice přátelský vztah. 

Fotogalerie

Vokálová u soudu odmítla odpovídat na otázky státního zástupce, zdůvodnila to tím, že jí vadí, že trestní řízení se „táhne“ tři roky. Během té doby chtěla několikrát vypovídat a neměla k tomu prostor. Také měla pocit, že ve chvíli, kdy se v médiích objevilo celé jméno i fotografie jejího manžela, tak došlo k ohrožení jejich bezpečnosti, protože se věnoval vyšetřování násilné činnosti.

Vysvětlila, že vazba se negativně promítla do zdraví jejího manžela. Trpěl potom depresemi, nechtěl vycházet ven. Zmínila, že ačkoli byla na jejího muže uvalena vazba, další soud ji zrušil s tím, že je nezákonná.

Obviněný na Ukrajině

Vokál je v současné době stíhán také na Ukrajině. V dubnu letošního roku ho tam policie zadržela kvůli nelegálnímu prodeji zařízení, které je možné využít jako rušičky telefonů. Za to mu hrozí v případě odsouzení čtyři až sedm let vězení.

Podle Vokála pouze tajná služba SBU chtěly vyšetřováním zajistit provizi z prodeje speciální techniky. Společně s bývalý detektivem Ukrajinci zadrželi také českého diplomata, který byl ale následně vzhledem ke svému diplomatickému statusu propuštěn. Vokála záhy po zadržení propustili na kauci.

Bývalý důstojník ÚOOZ se poté dlouhou dobu musel zdržovat na území Ukrajiny. Do Česka se vrátil na začátku léta. Jak zjistil deník Právo uplynula tamním soudem stanovená lhůta, po níž se musel zdržovat na území státu a soud jí neprodloužil. Stále je však vyšetřovaný.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Benešová dostane ještě čtvrt miliardy, hlavně na Vězeňskou službu

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová přichází na schůzi vlády. (15....

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová vyjednala do rozpočtu svého úřadu na příští rok dalších 251 milionů korun....

Rodina čtyřčat má potíže s financováním pečovatelky, obrátila se na Maláčovou

Ministryně Jana Maláčová navštívila rodinu čtyřčat (22. srpna 2019).

Dvaadvacátá česká čtyřčata oslavila v červnu své první narozeniny. S péčí o celkem pět dětí rodičům pomáhá terénní...

Sypat Stutox na holá pole bez vegetace je nebezpečné, tvrdí olomoucký vědec

Rozsypávat v boji proti přemnoženým hrabošům jed Stutox II na holá pole bez...

Rozsypávat v boji proti přemnoženým hrabošům jed Stutox II na holá pole bez vegetace je nebezpečné, řekl vedoucí...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz