Podnikatel chtěl dodat armádě opasky, batohy, pouzdra či vesty, ale kvůli korupci prý nepochodil. (Ilustrační snímek)

Podnikatel chtěl dodat armádě opasky, batohy, pouzdra či vesty, ale kvůli korupci prý nepochodil. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Cihla, MAFRA

Obrana chtěla úplatek za udělení zakázky, vypověděl podnikatel

  • 185
Závažná podezření, že soutěže na armádní zakázky provázela v posledních letech korupce, podporuje další svědectví. Majitel liberecké firmy Štefan Novota vypověděl, že po něm šéf zbrojovky ZVI Josef Hubáček požadoval úplatek. Novota odmítl zaplatit a jeho firma zakázku nedostala.

MF DNES získala výpověď Štefana Novoty, jednatele společnosti S. P. M. Liberec, která armádě dodává výstroj. Ten loni oznámil protikorupční policii, že byl požádán o úplatek pro vysoce postaveného zástupce ministerstva obrany. Pokud by zaplatil, získal by údajně zakázky za 120 milionů.

Svědectví je důležité i proto, že scénář i obsazení jsou podobné jako v případě jiných vyšetřovaných zakázek, tedy nákupu obrněnců Pandur a vozů Tatra pro armádu.

Co řekl Štefan Novota

Ke schůzce s Josefem Hubáčkem:
"Sešli jsme se 23. června na valné hromadě Asociace obranného průmyslu. O přestávce mi v jednacím sále předložil dva dokumenty z vnitřního systému ministerstva, v nichž byly neveřejné informace o zmíněných zakázkách. Pan Hubáček mi řekl, že zakázky dostaneme, pokud poskytneme finanční odměnu vysoce postavenému pracovníkovi ministerstva."

K otázce, kam peníze půjdou:
"Na moji otázku, zda je to ten nejvyšší, mi neodpověděl. Byl jsem si ale v podstatě jist, že by to mělo mířit na ministra obrany (tehdy Martina Bartáka)."

Ministerstvo skutečně začalo na začátku roku 2010 připravovat dvě zakázky. Poptávalo části výstroje vojáků jako speciální opasky, popruhy, batohy, pouzdra či vesty. Šlo o vybavení, na které se specializuje S. P. M. Liberec.

"Věděli jsme, že vzhledem ke zkušenostem naší firmy máme velkou šanci zakázky získat. Průběžně jsme proto komunikovali s ministerstvem a ověřovali si, zda jsou zakázky v běhu. Byli jsme ujišťováni, že ano," řekl jednatel firmy Štefan Novota.

V červnu jej prý požádal o schůzku Josef Hubáček - šéf zbrojovky ZVI a pravá ruka majitele Michala Smrže. Hubáček podnikateli údajně řekl, že zakázku dostane jen pod podmínkou, že poskytne finanční odměnu pracovníkovi ministerstva.

Zaplatit však Novota nechtěl. Naopak se obrátil na protikorupční policii, kde vše vypověděl. "Policisté mi řekli, že je to tvrzení proti tvrzení, a požádali mě, abych je kontaktoval, až dojde k další schůzce. Ozval jsem se panu Hubáčkovi a požádal jej o schůzku s majitelem Smržem. Řekl, že to není problém, už se ale neozval," sdělil Novota.

Údajné žádosti o úplatek tedy nevyhověl. A zakázky jeho firma nedostala. "Ekonomická sekce na ně nepřidělila peníze. Bylo to na poslední chvíli," řekl MF DNES vysoce postavený zdroj z resortu. Policie případ odložila, Novotovo tvrzení se jí nepodařilo ověřit.

Svědectví začalo detektivy znovu zajímat na začátku letošního roku. Ujal se ho tým zabývající se armádními zakázkami. Podezřelý jim přišel scénář údajné žádosti o úplatek i osoby, které v případu figurují. Jména Hubáčkova nadřízeného, zbrojaře Smrže i exministra Bartáka totiž figurují i ve vyšetřování nákupů vozů Tatra a také obrněnců Pandur pro armádu.

Dvě podobná svědectví

Šéf Tatry Ronald Adams vypovídal o třech schůzkách se Smržem. A to v době, kdy Tatře hrozilo, že o kontrakt s armádou přijde. Adams uvedl, že mu Smrž tlumočil vzkaz z ministerstva: když Tatra zaplatí 5 milionů dolarů, problémy pominou. Klíčovým mužem na ministerstvu byl v té době Martin Barták. Adams tedy přináší podobné svědectví jako Novota.

Obdobný scénář měl podle dalšího svědectví i nákup pandurů. Zástupce jejich výrobce Stephan Szücs svědčí na policii o tom, jak po něm chtěl zástupce Česka 18 milionů eur. Na jednání jej přivedl Barták. Následně se podle výpovědi odehrála schůzka se Smržem. "Nabyl jsem dojmu, že Smržovi bylo známo, že jsme byli vyzváni k zaplacení úplatku," vypověděl Szücs.

Barták i Smrž obvinění opakovaně popřeli. "V žádném případě nepřipouštím cokoliv z těch obludných, nechutných obvinění," uvedl Barták.

"Na žádném jednání jsem nebyl a nikdo mne o něm neinformoval," přidal se Smrž.

Jeho podřízený Josef Hubáček mlčí. MF DNES minulý týden vzkázal, že se nebude vyjadřovat. Přesto mu redakce zaslala otázky e-mailem a čekala týden na vyjádření. Marně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video