Na příjezd George W. Bushe dohlíželi v roce 2007 policisté i ze střech domů.

Na příjezd George W. Bushe dohlíželi v roce 2007 policisté i ze střech domů. | foto: David Neff

Obamu uchráníme i před letícími botami, ujišťuje česká ochranka

  • 77
Až přijede 4. dubna do Prahy americký prezident Barack Obama, nemusí mít strach o svoji bezpečnost. Česká ochranka ujišťuje, že ostrahu nejmocnějšího muže planety zvládne, i když je v plánu projev na veřejnosti. Obama se prý nemusí bát ani letících bot, v poslední době oblíbeného způsobu protestu.

Prezidentské ochranky se kromě likvidování bomb cvičí i ve zneškodňování letících bot, které se díky iráckému novináři Zajdímu staly populárním druhem protestu. - čtěte Irácký soud poslal Bushova „vrhače bot“ na tři roky do vězení 

Také strážci Baracka Obamy si budou bot při prezidentově návštěvě Prahy určitě všímat bedlivěji než dřív.

"Ochránce je cvičen, aby před prezidenta předstoupil, pokud vidí, že vzduchem letí bota nebo jiný předmět," říká Antonín Maněna, šéf policejního odboru, který chrání ústavní činitele. I když američtí vládní agenti působí často hrozivě, po vrhači bot by nejspíš nestříleli.

Novinář Zajdí zaútočil na Bushe na tiskové konferenci. Tam už se v každé zemi dostanou jen prověření lidé, kteří prošli prohlídkou. Jako zbraň by jim zbývaly opravdu jen ty boty, případně mobil či propiska. Bodyguardi to vědí a na tiskových konferencích stojí spíše vzadu a sledují řady lidí na židlích před sebou (zároveň nestíní fotografům v záběru).

I když česká ochranka říká, že ostrahu Obamy zvládne, protože zvládla všechny prezidenty před ním, dubnová návštěva se přece jen bude lišit.

Obama v Praze

Americký prezident přijede nejspíš v sobotu 4. dubna večer z Německa a zdrží se jen do druhého dne. Ještě v sobotu by ho mohl přijmout Václav Klaus.

Obama se zúčastní summitu Evropské unie. Očekává se, že Čechům oznámí, zda si stále přeje vybudovat radar v Brdech. Obama chce v Praze také veřejně promluvit. Z Česka by měl odjet do Turecka.

Nový demokratický prezident USA chce promluvit na veřejnosti, a navíc s Pražským hradem v zádech. Uvažuje se o náměstí Jana Palacha u Vltavy. Při minulých návštěvách George W. Bushe a Billa Clintona se podobný projev nekonal. Avšak George Bush starší mluvil na Václavském náměstí v roce 1990. Měl tehdy k dispozici neprůstřelnou kukaň, ale vystoupil z ní. Ani to tolik nevadilo.

"Do blízkých zón, ze kterých hrozí nějaké nebezpečí, si stejně sedají pozvaní a prověření lidé," vysvětluje Maněna, který býval osobním bodyguardem Václava Havla.

I když se ve filmech často objevují vrazi - ostřelovači, ve skutečnosti podle statistik plánují teroristé 95 procent atentátů za použití výbušnin. Proto policisté důkladně předem prohlížejí místa, kudy státník pojede. "Úplně sterilní, absolutně bezpečné prostředí ale neumí vytvořit nikdo," upozorňuje Maněna.

Američtí bodyguardi mají v Česku menší pravomoci než česká policie, ale zbraně tu nosit a použít mohou. Umožňují to zvláštní mezinárodní smlouvy.

Plánování náhodných setkání

Samostatně se prověřují lidé, kteří se kvůli své profesi dostanou do blízkosti vzácného hosta – například číšníci. "Nejlepší je využívat pracovníky, kteří už se osvědčili. Samozřejmě zapojujeme i rentgeny a detekční rámy," dodává Maněna.

Američané už důvěřují české policii více než při prvních prezidentských návštěvách, a to nejenom proto, že zaběhlé trasy pohybu kolony už mají v databázích.

"Na začátku devadesátých let si opravdu lustrovali každého zaměstnance kolem prezidenta, ale po skoro dvaceti letech demokracie už nám dokonale důvěřují," říká bývalý prezidentský mluvčí Ladislav Špaček.

Ambicí každého hostitele je podle Špačka pozvat tak významného státníka po jednání neformálně třeba na pivo. Aby to bylo autentické, musí tam samozřejmě sedět běžní "neprověření" štamgasti. "Je ale jisté, že si tam chvíli před tím sednou i policisté, aby pozorovali hosty," vysvětluje Špaček.

"Náhodní" chodci, kteří si s prezidentem na ulici potřesou rukou, jsou také opravdu náhodní.

Podle Špačka samozřejmě ochranka nevidí ráda, když se prezident rozhodne spontánně vstoupit do nějaké neprověřené restaurace. Na druhou stranu, když je podnik vybraný na poslední chvíli, těžko se tam připraví nějaký atentátník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video