Součástí ocenění osob, které bránily hodnoty svobody a demokracie v letech 1948

Součástí ocenění osob, které bránily hodnoty svobody a demokracie v letech 1948 až 1989 bude i pamětní plaketa. | foto: Koláž - iDNES.cz

O peníze a odznak za protikomunistický odboj se přihlásily už stovky lidí

  • 116
Lidé bojující proti komunistickému režimu se po stovkách hlásí o statisícové odškodnění, které jim přiznává nový zákon. Ještě před 17. listopadem, kdy začal platit, se jich přihlásilo dvě stě, dalších sedm desítek žádostí dorazilo v první den platnosti.

"Do 14. hodiny dne 18. listopadu jsme obdrželi dvaasedmdesát žádostí o vydání osvědčení účastníka třetího odboje, z toho bylo padesát žádostí podáno osobně a dvaadvacet bylo doručeno poštou," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Zákon začal platit a žádosti se začaly přijímat na státní svátek, zaměstnanci speciálního pracoviště ministerstva obrany v pražských Dejvicích proto museli výjimečně do práce. Odbor byl kvůli očekávanému zájmu posílen o třicet lidí. Ministerstvo zpětně přijalo i dvě stovky předčasně doručených žádostí.

Kdo se o peníze a medaili přihlásil jako první, nechce obrana sdělit s odkazem na ochranu osobních údajů. Nekonkrétně odpovídá i na dotaz, co se bude s žádostmi dít nyní. Podle zákona by se podřízení Alexandra Vondry měli obrátit na Archiv bezpečnostních složek, Ústav pro studium totalitních režimů, Národní archiv, Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu případně další instituce.

Konečné rozhodnutí bude podepisovat náměstek ministra obrany pro personalistiku Michael Hrbata. Proti rozhodnutí bude možné podávat odvolání k etické komisi. Ta má devět členů a je volena na pět let. Právě na pondělí také připadá volba dvou z nich, které deleguje Ústav pro studium totalitních režimů.

Milicionáři, komunisté i "máničky" bez nároku

Účastníci odboje dostanou podle zákona 100 tisíc korun, pozůstalí manželé po nich pak poloviční částku. V případě, že by měli odbojáři důchod nižší než průměrný, bude jim na průměrný dorovnán.Celkový počet žijících odbojářů včetně vdov a vdovců se přitom odhaduje na 3 až 5 tisíc. Žadatelů může být samozřejmě mnohem více. Celkem tedy stát může vyplatit i stovky milionů korun.

Norma po řadě bouřlivých diskusí také striktně stanovuje seznam lidí, kteří na peníze nemají nárok. Patří mezi ně například příslušníci bezpečnostních složek, agenti StB, prověrkových komisí nebo absolventi stranických škol, členové KSČ, Lidových milicí a Svazu československo-sovětského přátelství.

Problém ale je, že například členství v KSČ, Lidových milicích nebo SČSP nelze hodnověrně ověřit. K některým organizacím žádná centrální evidence neexistuje, další nejsou úplné.

Podle informací iDNES.cz byla debata, kdo všechno by měl mít na peníze nárok, poměrně divoká a padaly i návrhy zařadit mezi režimem postižené například "máničky", tedy mladé lidi, kteří měli problémy s policií jen kvůli dlouhým vlasům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video