O odpadu by mohla rozhodovat města

  • 12
Poslanci vyhověli městům a změnili zákona o odpadech. Města se od ledna 2003 mohou rozhodnout, zda se vrátí k vybírání za vyvezení popelnice či budou účtovat paušál na obyvatele zavedený začátkem roku. Novelu předložili pražští zastupitelé. Podle nich paušál nemotivuje k třídění odpadu a zvyšuje byrokracii. Naopak odpůrci změny se bojí černých skládek. Zákon ještě posoudí Senát a prezident.

Někteří lidé si podle odpůrců novely při platbě za kontejner objednají méně popelnic, než by potřebovali, a část odpadu vyhodí třeba do popelnic v jiných obcích, v horším případě do přírody.

Náměstek pražského primátora Petr Švec si to ale nemyslí. Pražské zkušenosti ničemu takovému podle něho nenasvědčují. "Lidé budou opět motivováni k třídění odpadů," řekl.

Odpůrci novely, mezi nimi i lidovec Libor Ambrozek, kritizují i legislativní nedostatky, které podle nich předloha má. Právě Ambrozek novinářům řekl, že na podzim bude čas vrátit se k zákonu o odpadech znovu a změnu propracovat tak, aby byla po legislativní a ústavní stránce v pořádku. Proto je rád, že předloha má platit až od ledna.

Kdo za popelnice nemusí platit

- lidé, kteří pobývají v dětských domovech, diagnostických ústavech, ústavech sociální péče, léčebných zařízeních
- žijí v domovech důchodců, vykonávají základní vojenskou službu
- jsou hlášeny k trvalému pobytu v ohlašovnách (například bezdomovci)
- jsou ve vazbě nebo ve výkonu trestu
Obyvatelé domů s pečovatelskou službou uhradí pouze padesát procent ze stanoveného poplatku.
"Myslím, že nelze majitelům nemovitostí uložit, aby nesli odpovědnost za poplatek za odpady, je to povinnost obce," řekl na adresu novely.

Prahu bude paušál stát až 50 milionů
Praha, i když je jedním z největších odpůrců paušální platby, musí zatím u ní zůstat. Lidé hlášení k trvalému pobytu v Praze budou muset do poloviny června zaplatit jednotný poplatek za svoz a likvidaci odpadků ve výši 468 korun za rok.
"Složenky dostanou lidé v těchto dnech nebo v blízké budoucnosti," řekl Švec.

Podle novely schválené poslanci by Praha mohla zůstat u původního systému - platby podle velikosti popelnice a četnosti jejího vyvážení.

"Lidi to nutí s odpadem šetřit, a tudíž ho i třídit. Paušální platba je k tomu nemotivuje," tvrdil už dříve primátor Jan Kasl.

Se zavedením paušální platby bude muset magistrát zaměstnat minimálně 53 nových úředníků. Náklady s tím spojené dosáhnou letos 40 až 50 milionů korun.

Důležité informace o domovním odpadu v Praze

- ohlašovací povinnost k placení poplatku je podle městské vyhlášky u osob s trvalým pobytem v Praze automaticky splněna jejich zapsáním v evidenci obyvatel hlavního města
- vlastníci rekreačních objektů na území Prahy musí splnit ohlašovací povinnost na magistrátu vždy do 28. února
- poplatek se hradí do 15. června každého roku
- lidé hlášení k trvalému pobytu v bytovém domě se mohou dohodnout s jeho vlastníkem či správcem, že za ně zaplatí společný poplatek
- bližší informace je možné získat na magistrátním úřadu, oddělení poplatků za odpady, na telefonních číslech: 24 48 43 16, 24 48 42 02 nebo 24 48 42 74
- problematiku svozu a likvidace domovních odpadů řeší městské vyhlášky číslo 24/2001 a 25/2001. K dispozici jsou na všech radnicích a například i na internetové adrese www.praha-mesto.cz

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video