O Novu usiloval i plynárenský magnát

  • 9
Vyšetřování Vladimíra Železného a Aleše Rozehnala přineslo i obchodní informaci: o vstup do Novy projevil zájem plynárenský magnát Karel Komárek mladší. Od tohoto muže vedou podnikatelské vazby až k ruskému plynárenskému gigantu Gazprom. To spojení však Komárek vždy rozhodně odmítal. Podle Železného advokáta Josefa Monsporta jsou teď Komárek a jeho otec novými svědky v případu šéfa Novy. Kvůli tomu, aby je neovlivňoval, je ředitel v cele a čeká, zda půjde do vazby.

"S kauzou, v níž je pan Železný stíhán, nemají podle nás pan Komárek ani jeho otec nic společného," tvrdí Monsport. "Doktor Železný při výslechu vysvětlil, že s panem Komárkem byl ve spojení jen jako s jedním z možných investorů TV Nova."

Deník Právo v úterý uvedl, že Komárek v únoru Železnému nabídl "jednu až dvě miliardy", díky nimž by šéf Novy mohl splatit miliardový dluh americké firmě CME. To mu v únoru nařídila mezinárodní arbitráž. Právo tvrdí, že Komárek za to žádal podíl ve firmě CET 21, která drží licenci k Nově. Železný to prý odmítl.

Vyšetřovatel žádá vazbu pro Železného

Právě kvůli snaze vyhnout se složitým trikem přes lichtenštejnskou nadaci Astrona zaplacení dluhu hrozí Železnému i Rozehnalovi osm let vězení. O jednání Komárek - Železný se v kuloárech hovoří už delší dobu. Až dosud obě strany jakékoliv styky popíraly.

Komárkova mluvčí Marie Pressburgerová nechtěla ani ve středu informace o vzájemných vztazích blíže komentovat. "Žádný obchod nebyl uzavřen," řekla pouze. Dvaatřicetiletý Karel Komárek začínal před devíti lety prodávat armaturu pro plynárenství a dnes patří mezi nejbohatší české podnikatele.

Před dvěma lety prodal polovinu své rodinné firmy německému plynárenskému kolosu Ruhrgas. Cena nebyla nikdy zveřejněna, neoficiální informace mluvily o částce od 1,2 až do 2,6 miliardy korun. Komárek stojí mimo jiné v čele podniku SPP Bohemia, který založil v půlce devadesátých let spolu se slovenským státním plynárenským podnikem SPP.

O dva roky později, v době, kdy SPP Bohemia začal skupovat akcie regionálních distribučních firem, musel Komárek dementovat informace, že za ním stojí ruský gigant Gazprom, který se tak snaží proniknout do Česka. Komárek s Gazpromem, největším evropským distributorem plynu, skutečně žádné oficiální vazby nemá.

Německý Ruhrgas, Komárkův obchodní partner, však ano. Němci drží podíl v Gazpromu, obě firmy navíc tvoří konsorcium, které je považováno za hlavního favorita chystané privatizace slovenského SPP. O Gazpromu, který v devadesátých letech razantně vstoupil do ruských médií, se už v sídle Novy mluvilo. Letos v létě navštívil televizi ruský velvyslanec Igor Savolsky.

Jeho setkání s Vladimírem Železným potvrdil mluvčí ruské ambasády Genadij Askaldovič. "Pan velvyslanec se setkává s představiteli politiků podnikatelů, setkal se i s panem Železným, ale nebylo by fér informovat, čeho se to jednání týkalo," řekl mluvčí Askaldovič.

Podle jednoho z blízkých Železného spolupracovníků měla návštěva nečekaný průběh: "Při prohlídce pan velvyslanec začal sám najednou mluvit o tom, že Gazprom je bezproblémová firma a že se jeho špatná pověst týkající se působení v médiích nezakládá na pravdě," popsal průběh schůzky Železného spolupracovník.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video