Novým předsedou KSČM se stal Vojtěch Filip. | foto: MF DNES

Novým předsedou KSČM se stal Vojtěch Filip

  • 411
Novým předsedou KSČM se stal dosavadní místopředseda strany Vojtěch Filip. Hlas mu dalo 63 z 94 členů ústředního výboru. Porazil tak jediného protikandidáta, dalšího místopředsedu Václava Exnera. Ve funkci Filip vystřídá Miroslava Grebeníčka, který rezignoval kvůli neshodám ve vedení strany.

ČTĚTE TAKÉ: Co dali Gross a Grebeníček české politice

Pro Filipova jediného protikandidáta Václava Exnera zvedlo ruku 20 členů výboru. Ostatní buď odevzdali neplatné hlasy, nebo jednání opustili před volbou.

Filip vystřídal ve funkci Miroslava Grebeníčka, který ji vykonával více než 12 let. Jako důvod pro odchod z čela strany uvedl programové neshody se spolustraníky. Vadí mu také, že mu nejsou nakloněna média. Svůj úmysl rezignovat oznámil už začátkem září. - více zde

Budovu ústředního výboru opustil Grebeníček ještě před zvolením svého nástupce. Spolu s ním odešli z jednání také členové výboru, kteří se nedokázali smířit s jeho rezignací. Podle kuloárových zpráv šlo o komunisty z Liberecka.

V prohlášení, které zaslal Grebeníček ČTK, později Filipovi blahopřál ke zvolení. "V jeho práci mu přeji hodně sil, zdraví a elánu. Chci poděkovat stovkám a tisícům příznivců KSČM, kteří mi v posledních týdnech opětovně vyslovovali svoji podporu. Chci je ujistit, že se budu ze všech sil podílet na plnění programu KSČM," uvedl.

Filip byl favoritem
Vojtěch Filip se o předsednické křeslo ucházel už na loňském sjezdu v Českých Budějovicích. Tehdy však dostal o 30 hlasů méně než Grebeníček. Delegátům potom řekl, že je připraven vedení strany převzít.

Také Grebeníček v Českých Budějovicích řekl, že Filipa považuje za svého budoucího nástupce. Dnes se o tom ve svém projevu nezmínil. S Filipem ale o přestávce s úsměvem pózoval před kamerami.

Filipa považují pozorovatelé za "Grebeníčka s lidskou tváří". Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše je "svorníkem širokého spektra názorů a zárukou kontinuity dosavadního vývoje", tudíž je většinově přijatelný.

Grebeníčkovu rezignaci přijala většina
"Ústřední výbor právě většinou hlasů přijal rezignaci Miroslava Grebeníčka," řekla iDNES ve 12:30 mluvčí KSČM Monika Hoření. "Volební komise nyní stanovila určitý čas, po který přijímá návrhy na nového předsedu, pak se začne volit," vysvětlila mluvčí.

Před sobotním zasedáním byl jediným známým kandidátem místopředseda Poslanecké sněmovny a KSČM Vojtěch Filip. Volební komisi se nakonec přihlásil ještě místopředseda strany Václav Exner. Miroslav Grebeníček, kterého chtěli někteří delegáti znovu nominovat, odmítl.

Grebeníček: Jsem straně přítěží
Organizátoři zpřístupnili novinářům pouze Grebeníčkův úvodní projev. V něm se dosavadní šéf KSČM označil za přítěž strany. "Jestliže byl někdo 15 let pohodlným terčem militantního antikomunismu, může se stát v době předvolební kampaně přítěží," řekl Grebeníček svým stranickým kolegům.

Ve více než čtyřicetiminutovém projevu kritizoval místopředsedu KSČM Jiřího Dolejše za jeho snahu o prosazení omluvy za stalinistické zločiny komunismu a další své dlouhodobé kritiky - senátora KSČM Vlastimila Balína a jihočeského šéfa KSČM Petra Braného.

Nepřímo Grebeníček napadl i Ransdorfa. Řekl, že někteří neúspěšně usilovali o vedoucí funkci a pak zatrpkli. Ransdorf propadl na loňském sjezdu při volbě předsedy.

Grebeníček: Nesmíme se stát pasivním kolečkem v orloji
Velký prostor dal Grebeníček také úvahám o možnosti spolupráce s ČSSD. Zdůraznil, že KSČM musí před možnou povolební spoluprací levice diskutovat o svém programu. Konstatoval, že protikomunistické křídlo ČSSD bude po volbách proti přímé spolupráci.

"Současný vládní slepenec bude dál ztrácet a nemusí vydržet do voleb. Jsme v nové situaci, na niž musíme zareagovat," konstatoval Grebeníček s tím, že komunisté se v této situaci nesmějí stát "pasivním kolečkem v orloji politických soupeřů".

Miroslav Grebeníček byl členem nejvyššího orgánu strany mezi sjezdy z titulu stranické funkce. Nyní je jen řadovým členem strany a nového předsedu volit nebude. Zůstává však poslancem a stále je platné rozhodnutí výkonného výboru, že bude jihomoravským volebním lídrem.

Spekuluje se o tom, že by také mohl být za zásluhy o stranu zvolen čestným předsedou. Tuto funkci by musel ústřední výbor nově zřídit. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video