Novelu o zdravotním pojištění Senát vrátil sněmovně

Senátoři vrátili Poslanecké sněmovně novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění s vlastními pozměňovacími návrhy. Hlavním cílem předložené novely bylo prodloužit platnost zákona i na dobu po letošním 31. prosinci. Nynější zákon totiž platí pouze do konce roku. Norma je podle odborníků pro fungování zdravotnictví nezbytná. Od 1. ledna by totiž bez ní zanikla zákonná povinnost zdravotní pojištění platit. To by znamenalo finanční kolaps celého zdravotnictví. Návrat novely zpět poslancům ovšem schválení zákona opět pozdrží.

Pro vrácení zákona poslancům hlasovalo 38 senátorů z 62 přítomných. Proti bylo šest.

Časové omezení mělo motivovat vládu
Paragraf, podle něhož má norma pouze omezenou platnost, je v zákoně již několik let. Původně měl vládu motivovat k tomu, aby předložila a prosadila komplexní úpravu systému zdravotního pojištění.

To se jí dosud nepodařilo. Parlament tak několikrát pod časovým tlakem na poslední chvíli platnost zákona prodlužoval.

Senát upravil dohodovací řízení
Senátní pozměňovací návrhy upravují hlavně nesrovnalosti v části zákona o dohodovacím řízení, v němž se rozhoduje, jakým způsobem budou rozděleny desítky miliard korun vybrané ročně od občanů na pojištění.

Zpřesňuje například část řešící postup, pokud dohodovací řízení nedojde k výsledku do určité lhůty, a nesrovnalosti v pojmech hodnota a cena úhrad zdravotní péče.

Novela zákona rovněž dává paragraf do souladu s mezinárodními smlouvami a respektuje nález Ústavního soudu, který v květnu zrušil jedno z ustanovení o dohodovacím řízení. Zákon  dosud počítal s tím, že pokud se na cenách lékařské péče neshodnou poskytovatelé a pojišťovny, může to udělat vláda usnesením. Toto právo jí ale soud odňal.

Poslanci novelu schválili 17. října pod časovým tlakem už v prvním čtení, což jednací řád Poslanecké sněmovny umožňuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video