Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Jedu z aut díky nouzovému stavu ubylo o desetinu, prach však zůstal

  • 18
Během nouzového stavu, který v březnu vyhlásil kabinet kvůli šířící se epidemii nového koronaviru, klesla v Česku koncentrace oxidu dusičitého v ovzduší o více než desetinu. Důvodem úbytku je nižší intenzita dopravy. Naopak na množství polétavého prachu neměla přijatá opatření významnější vliv, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Odborníci hodnotili období od 16. března do 19. dubna. Údaje získané z měřicích stanic srovnali se statistikami za stejné pětitýdenní období předešlých pěti let. Průměrná koncentrace oxidu dusičitého (NO2) byla ve zkoumaném období letošního roku o 13 procent nižší, než je průměr z předchozích pěti let. Nejvýraznější rozdíl zaznamenali experti ČHMÚ u stanic zaměřených na dopravu.

Vir vyčistil vzduch. Paradox plicní epidemie: zdravým Čechům se lépe dýchá

Pokles koncentrací NO2 i dalších oxidů dusíku byl patrný hlavně o víkendech, kdy byla intenzita dopravy oproti normálnímu stavu nižší o polovinu a její utlumení bylo celodenní. V hlavním městě, kde auta produkují zhruba tři čtvrtiny oxidů dusíku, o víkendech prakticky zmizely jinak typické vzestupy koncentrací související s nárůstem dopravy během dne.

„Tento rozdíl již nemůže být způsoben pouze vlivem meteorologických podmínek, ale jednoznačně souvisí s poklesem intenzit dopravy během nouzového stavu,“ konstatuje zpráva ČHMÚ.

Na množství polétavého prachu nemají opatření vliv

O poznání složitější je hodnocení vlivu nouzového stavu na množství polétavého prachu v ovzduší. Průměrná koncentrace částic menších než deset mikrometrů, označovaných jako PM10, byla ve sledovaném období letošního roku o 6,8 procenta vyšší než průměr z předchozích pěti let. Důvod nárůstu však nelze jednoznačně určit.

Karanténa čistí ovzduší v Číně i Itálii. V Česku to však platit nemusí

Koncentraci polétavého prachu v pěti týdnech nouzového stavu mohly negativně ovlivnit aktuální rozptylové podmínky a také to, že lidé, kteří nemohli chodit do práce, doma více topili. Další vliv na prašnost mohly mít jarní zemědělské práce či začátek pylové sezony. 

„Nárůst koncentrací PM10 vlivem těchto emisních zdrojů během nouzového stavu byl tedy výraznější než potenciální pokles koncentrací PM10 v důsledku snížené intenzity dopravy,“ konstatuje ČHMÚ.

Vláda vyhlásila nouzový stav kvůli epidemii koronaviru 12. března. Opatření výrazně omezila volný pohyb osob a řada firem musela přerušit činnost. Od 20. dubna se plošná opatření postupně uvolňují.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video