ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: FSI

Člověk a robot. Letošní Noc vědců představí využití umělé inteligence

  • 0
Letošní ročník celorepublikové akce Noc vědců se zaměří na digitalizaci, automatizaci a robotizaci. Akce se uskuteční v pátek a kvůli koronaviru proběhne v online prostředí. Výzkumníci lidem představí využití robotů v řadě vědeckých oborů, ale i při výrobě piva.

Jen v Praze a v okolí se do Noci vědců zapojí 15 institucí, uvedla Akademie věd ČR (AV) v tiskové zprávě. Program na webu bude divákům k dispozici až do konce roku. Téma Člověk a robot odkazuje i k letošnímu 100. výročí prvního použití slova robot.

Vědci z AV si na pátek připravili například videopřednášky o využití robotů v astronomii či o literatuře psané umělou inteligencí. Do špičkového laserového centra v Dolních Břežanech lidé nahlédnou s vědci z Fyzikálního ústavu. Ti mimo jiné představí, co umí laserové mikroobránění.

O boji s koronavirem budou hovořit výzkumníci z Ústavu organické chemie a biochemie. Jeden z příspěvků je o tom jak odborníci s pomocí robotů navrhují nové přístroje a pomůcky pro testování či ochranu před covidem. Virolog Jan Weber také lidem přiblíží práci vědců zkoumajících viry. Součástí přednášky bude i virtuální diskuse.

Mikroroboti, robůtci i droni

Výzkumníci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) budou hovořit o mikrorobotech z gelu poháněných světlem. Podle vědců právě použití měkkých materiálů se schopností deformace umožňuje konstrukci mini robotů, které nelze dosáhnout tradičními postupy.

Robůtci mohou sloužit v mikrochirurgii i pro kontrolovanou dopravu léčiv v těle. VŠCHT má i přednášky o čištění vody pomocí bakterií, metodách výroby plastových kelímků či využití smarthponu pro stanovení pesticidů v ovoci.

O měření stromů pomocí dronů, mechanizaci těžby dříví, ale i o výzkumu tropického zemědělství budou přednášky České zemědělské univerzity. Virolog Jiří Černý představí i rozdíly ve funkci některých virových proteinů.

Díky příspěvkům Národního zemědělského muzea se pak lidé dozví víc o ochraně rostlin pomocí robotizace, ale i o tom, jak roboti zasáhli do výroby piva a co všechno zkoumají zaměstnanci Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského.

V brněnské nemocnici testovali robota, který umí zahubit koronavirus

O tancujících robotech bude jedna z akcí ČVUT. Další přiblíží třeba trendy v robotické rehabilitaci pacientů. Právě na ČVUT je laboratoř vybavená špičkovým zařízením tohoto druhu.

Bude i virtuální exkurze do Testbedu pro Průmysl 4.0 – pracoviště, které simuluje prostředí průmyslové výroby. Vědec Martin Šanda pak pohovoří o tzv. forenzní hydrologii – moderním přístupu pro sledování pohybu vody.

Za Univerzitu Karlovu předvedou zástupci Matematicko-fyzikální fakulty vědeckou show. V plánu je i online prohlídka Ústavu anatomie, lékaři také „provedou“ veřejnost robotickými operacemi, k dalším tématům patří například využití 3D tisku v medicíně.

S vesmírnými pokusy a přednáškou o kvantových počítačích se zapojí i organizace Planetum.

Noc vědců je celorepubliková akce, která se od roku 2005 zaměřuje na popularizaci vědy a techniky. Letos se zapojí asi 50 univerzit, science center a dalších vědeckých a na vědu orientovaných institucí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video