Problém otěhotnět přirozenou cestou má stále více párů.

Problém otěhotnět přirozenou cestou má stále více párů. | foto: Profimedia.cz

Neplodným párům se umělé početí zřejmě brzy prodraží

  • 238
Výdaje na léčbu párů, které mají problém počít dítě, každým rokem rostou. Mnoho lidí odkládá rodičovství do pozdějšího věku, kdy už to může být problém. Brzy se proto otevře debata, do jaké míry budou hradit umělé oplodnění pojišťovny a co zaplatí budoucí rodiče.

Pojišťovny nyní hradí ženám, které mají problém otěhotnět, tři cykly umělého mimotělního oplodnění (IVF), známého také jako početí ve zkumavce.

Ministerstvo zdravotnictví přiznává, že do budoucna se možná úhrada změní. "Ano, je určitě třeba vést debatu o dalším vývoji hrazení cyklů," připouští mluvčí Tomáš Cikrt. Podle něj se musí ministerstvo s pojišťovnami dohodnout, které výdaje se budou hradit ze zdravotního pojištění a co už si bude platit pacient.

"Je to debata, která nikdy nemá konce a nemá ostré hranice. Vždycky se ale bude jednat o oblast, kde bude nutný určitý finanční podíl pacientů," sdělil Tomáš Cikrt. Stejná debata se povede také například o hrazení péče u zubařů.

Ministerstvo plánuje na začátku příštího roku začít jednat s odborníky a pojišťovnami o tom, co je žádoucí hradit. "Neplodnost je nemoc, ale existují různé typy příčin. Pravděpodobně bude nutné specifikovat zdravotní důvody pro úhradu. Je ale možné, že se hrazení i rozšíří," informoval Cikrt.

Plodnost klesá
Pojišťovny již několik let pociťují zvýšený zájem o hrazení cyklů. "Zatímco v roce 2003 jsme uhradili 3 215 cyklů, loni to bylo už 5 631," řekl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

To potvrzuje také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky. "Za rok 2005 evidujeme 1 091 zákroků, loni už jich bylo 1 342," sdělila mluvčí Hana Kadečková.

. Počet hrazených cyklů u jednotlivých pojišťoven:

Všeobecná zdravotní pojišťovna: 

2007 - 5 631

2006 - 4 926

2005 - 4 692

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra:

2007 - 1 342

2006 - 1 169

2005 - 1 091

Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance:

2007 - 261*

*údaje k dispozici pouze za rok 2007

Vyšší zájem pociťuje také Centrum reprodukční medicíny GEST, kde ročně provedou více než sedm set cyklů. Zvýšený zájem o léčbu je podle lékařů způsoben více faktory.

"Jedním z důvodů je klesající plodnost u mužské populace, což je vědecky a statisticky prokázaný fakt. Dalším důvodem je určitá změna v sociálním chování, kdy se zakládání rodiny odkládá do pozdějšího věku, kdy může být s otěhotněním problém," řekl lékař centra Jan Šulc.

Zatímco mužská plodnost klesá podle statistik již několik desetiletí, odkládání těhotenství je záležitost posledních let.

Do 35 let je úspěšnost vyšší než 40 procent
Ideální je, pokud se podaří provést umělé oplození do 35 let. "Pak už samozřejmě úspěšnost otěhotnění klesá," konstatoval Šulc.

Zatímco u žen do 35 let činí úspěšnost IVF metody více než 40 procent, u žen starších je to o deset procent méně.

Hranice 40 let, do níž pojišťovny cykly umělého oplození hradí, je podle Šulce rozumná. "Zohlednit by se ale mohlo například, zda žena už nějaké dítě má. Nebylo by od věci připustit výjimku u ženy nad 40 let, která dítě ještě nemá," míní Jan Šulc.

U otěhotnění pomocí IVF je o něco vyšší pravděpodobnost, že se bude jednat o rizikové těhotenství. "Částečně to může být způsobené i tím, že se jedná o ženy starší. Mohou mít také nějaké zdravotní potíže, které se pokoušíme překonat," sdělil lékař.

Hlavní riziko ale představují vícečetná těhotenství, u nichž je větší riziko předčasného porodu. Zde rostou dramaticky i náklady na léčbu.

Za řešení komplikovaného otěhotnění, těhotenství a následnou péči o nedonošené dítě platí pojišťovny i více než jeden milion korun. Oproti tomu přirozené těhotenství a porod odčerpá ze zdravotního pojištění do dvaceti tisíc korun. - čtěte Péče o novorozence v nemocnici stojí i 26 tisíc denně

"Právě proto je celosvětově tendence ke snižování vícečetných těhotenství po IVF. Zatímco v začátcích jsme zaváděli čtyři i pět embryí, nyní jsou to jedno nebo dvě embrya," uvádí Jan Šulc. V budoucnu by rádi dosáhli toho, že se bude zavádět pouze jedno kvalitní embryo.

Ročně se v České republice provádí zhruba osm až devět tisíc cyklů léčby neplodnosti, cena jednoho cyklu, včetně použitých léčiv, se pohybuje kolem 60 tisíc korun. Mnoho žen musí absolvovat tyto procedury opakovaně, než je oplodnění úspěšné.

Výdaje na umělé oplodnění nejsou ale podle pojišťoven tak vysoké. "V porovnání s jinými oblastmi, například onkologií nebo kardiologií, nestoupají nijak dramaticky," uzavřel Jiří Rod.

. Jak probíhá hrazení léčby?

Ženám se hradí za život tři úplné cykly mimotělního oplodnění. Podle Věstníku ministerstva zdravotnictví se hradí maximálně čtyři monitorované cykly se stimulací hormony a v rámci nich nejvíce tři cykly s přenosem embryí.

Ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů se tato péče hradí ve věku od 18 do 39 let, ostatním ženám od 22 do 39 let. Jeden cyklus vyjde zhruba na 60 tisíc. Žena si připlácí na použité léky, jejichž cena se může vyšplhat až do výše několika tisíc korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video