Bezdomovci útočí na zdravotníky i pacienty. Nemocnici hlídá ochranka

  14:42aktualizováno  14:42
Nemocnice v Havlíčkově Brodě si najala bezpečnostní agenturu. S její pomocí chce jako vůbec první v Kraji Vysočina čelit stále častějším útokům agresivních bezdomovců a podnapilých. Ti už několikrát napadli personál i pacienty. Nemocnice už letos eviduje 19 takových případů.

Zaměstnanci bezpečnostní agentury na jedné z prvních pochůzek po areálu havlíčkobrodské nemocnice. Od počátku října nemocnicí prochází čtyřikrát denně v různých hodinách. | foto: Martin Vokáč, MF DNES

Mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo si okamžitě vybaví dva případy útoků na zaměstnance nemocnice. Před lety napadl zdravotní sestru manžel pacientky nožem. Při dalším, který se stal nedávno, byl dokonce zraněn sanitář.

"Opilý bezdomovec nám zablokoval jedny z toalet. Sanitář ho šel vyprovodit z nemocnice. Dostrkal ho do vestibulu, kde se bezdomovec držel lavičky, že pryč nepůjde. Chytl pak našeho zaměstnance za límec a odhodil ho," popisuje Černo.

Došlo k potyčce, při níž oba muži shodili a rozbili telefonní automat. Ve finále pak bezdomovec sanitáře prohodil prosklenými vstupními dveřmi. "Bylo tam zranění a měli jsme i finanční újmu," říká mluvčí.

Muž okrádal starší lidi, vydával se za příbuzné

Podobných, i když ne tak vážných napadení poslední dobou přibývá. Zatímco za celý loňský rok zaměstnanci nahlásili 14 takových mimořádných událostí, za tři čtvrtiny letošního roku to bylo případů už 19.

K tomu se množí krádeže, zejména na odděleních mimo hlavní budovu. Zejména tam, kde pobývají starší lidé. Před několika týdny nemocnice dokonce zažila moment, kdy muž kradl věci přímo z pokojů, kde leželi starší lidé. Využíval toho, že pacienti hůře poznávali i vlastní příbuzné.

To vše nemocnici donutilo k nestandardnímu kroku. Od pondělního dopoledne její budovy začala obcházet hlídka bezpečnostní služby. "Patroly budeme provádět čtyřikrát denně v různých časech včetně nočních hodin. Jako první vždy suterén hlavní budovy, pak namátkou další budovy a oddělení," popsal manažer bezpečnostní agentury Vidocq Jaroslav Nohýnek.

Na zavolání hlídka přijede. Problém vyřeší, nebo přivolá policii

Podle Černo je takovýto způsob kontroly ekonomicky nejefektivnější. Nemocnici přijde na mnohem méně než instalace kamerového systému, který může navíc zasahovat do práv pacientů, i než angažování vlastních zaměstnanců, kteří by měli ostrahu zajišťovat 24 hodin denně.

Pracovníci bezpečnostní agentury novinářům popisují svoji činnost v...

Pracovníci bezpečnostní agentury novinářům popisují svoji činnost v havlíčkobrodské nemocnici.

"Ostraha zdravotnického zařízení je pro nás specifická tím, že musíme být vstřícnější a milejší s ohledem na pacienty. Jinak je to zařízení jako každé jiné," konstatoval Nohýnek. Agentura v Havlíčkově Brodě před časem zajišťovala například ostrahu vlakového nádraží.

Pracovníci agentury nebudou do nemocnice jen docházet, v případě potřeby zajistí i okamžitý výjezd. Podle vážnosti pak situaci buď zvládnou sami, případně přivolají městskou či státní policii. Podle vedení nemocnice by však měli zajistit především prevenci.

Havlíčkobrodská nemocnice je na Vysočině první a dosud jediná, která si ochranku najala. Vážně o tom uvažuje i nemocnice v Jihlavě. "Přiměl nás k tomu nedávný útok na zdravotní sestru na ambulanci," řekla mluvčí Monika Pytlíková.

V jiných nemocnicích o ochrance neuvažují. "Jsme malé město, problémy s bezdomovci tu nejsou," pravil mluvčí nemocnice v Novém Městě na Moravě Roman Kratochvíl.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Ústavní soud se postavil proti zdanění náhrad v církevních restitucích

Ústavní soud v úterý rozhodl o zrušení daně uvalené na finanční náhrady v církevních restitucích. Spornou část zákona...

Spolana zůstává největším znečišťovatelem, výrazně se zhoršily Chvaletice

Největším znečišťovatelem v Česku zůstává neratovická Spolana. Do přírody vypustila téměř 34 tun jedovatých látek....

Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

Hnutí ANO se rýsuje cesta zpět do vedení Brna, zákulisím letí nabídka ODS

Přesně za týden si brněnské ANO zvolí nové vedení. Může se tím přiblížit koalici na magistrátu a po roce opustit...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz