Spolana Neratovice ve Středočeském kraji je jedním z největších znečišťovatelů v Česku.

Spolana Neratovice ve Středočeském kraji je jedním z největších znečišťovatelů v Česku. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Středočeské podniky se derou mezi největší znečišťovatele v Česku

  • 11
Spolana Neratovice, Synthos v Kralupech nad Vltavou, DEZA Valašské Meziříčí anebo Arcelor Mittal Ostrava. Právě tyto podniky v Česku nejvíce znečišťují životní prostředí. Vyplývá to z žebříčků, které z čerstvě zveřejněných dat Integrovaného registru znečišťování za rok 2011 zpracovali odborníci ze sdružení Arnika.

Na prvním místě se drží Moravskoslezský kraj, následuje jej kraj Ústecký a na třetí příčce je kraj Středočeský. Hned záhy je i Zlínský kraj.

Životní prostředí silně znečišťují zejména chemické provozy, hutě a elektrárny. Do popředí tabulek se však za rok 2011 dostaly také spalovny odpadů. 

Právě chemička DEZA ve Valašském Meziříčí ve Zlínském kraji spolu se Spolanou Neratovice ve středních Čechách do ovzduší vypouštějí nejvíc rakovinotvorných látek. Velký zdroj znečištění představuje i Synthos v Kralupech nad Vltavou, který od Neratovic leží jen 24 kilometrů.

"Středočeský kraj se dostal před kraj Zlínský v množství ohlášených emisí karcinogenních a potenciálně karcinogenních látek," uvedl mluvčí Arniky Vratislav Vozník.

Podle něj to má na svědomí především nárůst množství styrenu vypuštěného do ovzduší. Kromě toho, že si lidé žijící v okolí podniků vypouštějících styren stěžují na nepříjemný zápach, je látka zároveň i podezřelá z karcinogenních účinků.

Trmická spalovna produkuje enormní množství dioxinů

Ovzduší hodně škodí i hutní provozy v Moravskolezském kraji, například Arcelor Mittal Ostrava, a elektrárny ČEZ v Ústeckém kraji. Elektrárny přitom škodí hlavně kvůli vypouštění velkého množství skleníkových plynů do ovzduší, které přispívají ke vzniku skleníkového efektu. 

Stranou nestojí ani spalovna SITA v Trmicích či Třinecké železárny. "Dobrou zprávou z roku 2011 je meziroční pokles množství ohlášených emisí polétavého prachu, a to zejména u podniků v Moravskolezském kraji. Naopak extrémní nárůst množství dioxinů v odpadech vykázala spalovna v Trmicích," řekl Vozník.

Množství dioxinů ohlášené trmickou spalovnou v přenosech prostřednictvím odpadů ve výši jednoho a čtvrt kilogramu je podle vedoucího programu Toxické látky a odpady Jindřicha Petrlíka ze sdružení Arnika závratné.

"Zejména pokud si uvědomíme, že studie z roku 2005 odhadla celkové množství dioxinů v odpadech za celou Evropskou unii na 15 kilogramů," doplnil Petrlík. Dioxiny jsou přitom nebezpečné již ve stopových koncentracích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video