Bývalý náměstek ministra financí a Ponocného nadřízený Ladislav Zelinka.

Bývalý náměstek ministra financí a Ponocného nadřízený Ladislav Zelinka. | foto: ČTK

Nejdřív zmizelo 46 milionů, pak i úředník

  • 425
Karel Ponocný pracoval do loňského června na ministerstvu financí a byl "pravou rukou" tehdejšího náměstka Ladislava Zelinky. Teď se po něm slehla zem. Vytratil se poté, co vyšla najevo podvodná operace, v níž se ze státního účtu "ztratilo" 46 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:
Jak se dá bez práce vydělat 44 milionů korun

Když loni 17. června přinesla MF DNES zprávu o tom, že zvláštní audit na ministerstvu financí odhalil velký podvod s vymáháním pohledávky z Peru, nepřišel druhý den ředitel příslušného odboru šestačtyřicetiletý Karel Ponocný do práce. Byl totiž jako šéf mezinárodně finančních vztahů ministerstva za tuto podivnou transakci zodpovědný.

Ponocný tehdy okamžitě rezignoval na svou funkci, vyřídil si jen ty nejnutnější věci a "zmizel". Od té doby se o něm vyprávějí jen historky: jeho známí a kolegové ho totiž už půl roku neviděli. Případ hned v červnu začala vyšetřovat policie a Ponocný se stal hlavním podezřelým celého podvodu.

Podle zdrojů z ministerstva financí je dokonce možné, že Ponocný odjel do ciziny a skrývá se tam před vyšetřováním. "Poslední zpráva o něm byla, že zmizel na Kubu. Tam má nějaké přátele z minulosti," řekl MF DNES jeden z úředníků ministerstva financí.

Po Ponocném policie zatím nepátrá. Není totiž obviněný ani pohřešovaný. Detektivové kauzu ještě neuzavřeli. A ani jeho rodina se po něm "neshání" - je totiž rozvedený.

"Není pohřešovaný"
"Karel Ponocný není v pátrání policie, ani jako pohřešovaný, ani jako uprchlý," řekla Marie Načeradcová z policejního prezidia.

"Už dlouho jsme ho tu neviděli. Nevíme, kde je," řekla jedna ze sousedek v místě jeho bydliště.

Pokud je Ponocný skutečně na Kubě, jak to tvrdí jeho exspolupracovníci, musí tam pobývat tajně. Česká ambasáda na Kubě nemá o Ponocném žádné zprávy.

"Jméno Ponocný nám nic neříká. Nezaznamenali jsme ani informace, že by se nějaký Čech na Kubě ztratil nebo že by přišel o život," řekl chargé d'affaires ambasády v Havaně Vít Korselt.

Týdeník Euro, který se případu před nedávnem také věnoval, uvedl, že Ponocný měl v úmyslu získat na Kubě "politický azyl".

V případu jde o peníze, které Česku dlužil jihoamerický stát Peru. Na vymáhání dluhu ve výši dvou milionů dolarů najalo ministerstvo firmu Anper, která jako provizi dostala nevídaných 95 procent částky.

Pokud by byla firma úspěšná, náleželo by jí podle uzavřené smlouvy 1,5 milionu dolarů (v přepočtu 46 milionů korun). Stát dostal jen zbývajících pět procent - tedy jen 2,3 milionu korun.

Nejdříve bylo podezřelé jen to, že se firmě přenechá vymáhání pohledávky za takto nevýhodných podmínek. Jenže interní audit přišel na daleko vážnější skutečnost: od samého začátku to byl podvod.

Peru České republice totiž už nic nedlužilo. Peníze z pohledávky ležely na účtech ministerstva financí již od roku 1996. A někteří úředníci jen "zapomněli" peruánské peníze vyúčtovat.

To se později dozvěděl právě Ponocný a ten pak s náměstkem ministra Ladislavem Zelinkou umožnili peníze odčerpat firmou Anper. Zelinka rezignoval na funkci loni v červnu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video