Voják mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku při střelbě z kulometu

Voják mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku při střelbě z kulometu | foto: Archiv mnohonárodního bojové uskupení

Oddíl NATO „bránil“ napadené Slovensko. Podle německé metodiky uspěl

  • 2
Mnohonárodní bojové uskupení na Slovensku, kterému velí český plukovník Karel Navrátil získalo status NATO Combat Ready. Certifikaci získalo v rámci mezinárodního cvičení Slovenský Štít 2023. Znamená to, že jsou vojáci nyní plně připraveni plnit svěřené úkoly a chránit alianční prostor.

Konkrétní zadání pro certifikaci mnohonárodního bojového praporu byla simulace reálného napadení území Slovenské republiky. Prapor složený z bojových jednotek pěti států aliance měl za úkol bránit přidělené prostory, zastavit útok nepřítele a následně ho vytlačit za státní hranici.

Jednotka vznikla s cílem posílit východní členské země aliance kvůli zhoršené bezpečnostní situaci po útoku Ruska na Ukrajinu. Uskupení může mít až 2 100 vojáků, česká armáda má na místě zhruba čtyři stovky lidí. Certifikací NATO Combat Ready dosáhl oddíl poslední mety, která znamená v případě nutnosti schopnost bránit alianční prostor.

„Slovak Shield měl dva hlavní cíle. Prvním byla certifikace mezinárodního bojového uskupení působícího na Slovensku a druhým byla realizace integračního výcviku armád visegrádské čtyřky a partnerů z národní gardy Indiana,“ upřesnil zaměření desetidenního výcviku brigádní generál Róbert Kecső, který je velitelem 2. mechanizované brigády a zároveň měl dozor nad cvičením.

Vede misi NATO na Slovensku. Sladit pět armád není snadné, říká český velitel

Vojáci nasadili do akce přes 400 kusů vojenské techniky, od českých Pandurů a BMP-2, polských Rosomáků, Gidranů z Maďarska až po německé Boxery nebo slovinské transportéry PATRIA. Nechyběly ani protiletadlové prostředky krátkého dosahu na ochranu vojsk, vlastní nasazení vojsk podporovaly logistické elementy s cílem procvičení reálné podpory bojujících jednotek.

Letecká podpora, včetně dronů

„Měli jsme i leteckou podporu v podobě Learjet nebo PC-12, přepravu vojáků a odsun raněných zajišťovaly Chinooky a Black Hawk. V našem vzdušném prostoru jsme koordinovali i bezpilotní systémy, jako je Puma nebo Raven,“ upřesnil využití vzdušných prostředků v rámci přípravy na cvičení jeden z leteckých návodčích mnohonárodního uskupení.

Bezpilotní technika mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku

Hodnotila se reakce na jednotlivé události v terénu v rámci německé metodiky či konceptu ITRI (In Theatre Readiness Inspection).

Mnohonárodní úkolové uskupení Slovensko

Vytvoření Mnohonárodního bojového uskupení Slovensko (MN BG SVK) je součástí snahy posílit východní křídlo Severoatlantické aliance kvůli nevyprovokované agresi Ruska vůči Ukrajině. NATO proto rozhodlo o zajištění alianční přítomnosti na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku.

„Komisi představují mezinárodní inspektoři, kterých je celkem dvacet čtyři včetně dvou monitorujících příslušníků NATO z maďarské mnohonárodní divize střed. Hodnocených oblastí je celkem pět, příprava, operace, podpora, komunikační a informační systémy a administrace,“ popsal základní pravidla pro získání NATO statusu Combat Ready brigádní generál Václav Vlček, vedoucí hodnotitelského týmu.

Certifikační cvičení v rámci Slovak Shieldu představovalo klíčovou metu náročné přípravy, která se zaměřila na společný výcvik od stupně družstvo, četa, rota až po úroveň celého praporu.

„Získáním certifikace Combat Ready potvrzujeme, že měsíce společného výcviku jednotek z pěti různých zemí zacílené na sladění a synchronizaci nejen taktických schopností, ale i oblastí jako je spojení, logistická podpora či vojskový průzkum, byly úspěšné. Jsme stoprocentně schopni plnit zadaný operační úkol a v případě nutnosti bránit každý centimetr území aliance,“ zhodnotil velitel mnohonárodního bojového uskupení plukovník Navrátil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video