Kvůli jeho neustálému šetření mu na ministerstvu obrany říkají "druhý Janota". Menší, hladce oholený muž s brýlemi v uměřeném, dokonale padnoucím obleku. Náměstek ministra obrany Tomáš Perutka budí na první pohled dojem seriózního úředníka.
Přesto právě tento ekonom je dosud nejvýše postaveným mužem, který figuruje ve skandálu zmanipulovaných státních zakázek za desítky milionů korun. Aktéři případu, který včera zveřejnila MF DNES, jsou podezřelí z několika trestných činů včetně podvodu. (podrobnosti o případu čtěte zde)
Nejdůležitějším článkem řetězce je společnost H+V Praha, kterou ovládá podnikatel Viktor Krejča a úředník Správy vojenského bytového fondu (SVBF) Kajetán Kalivoda. Ten připravoval v úřadě veřejné zakázky, které přes prostředníky zadával své firmě H+V Praha.
zmanipulované zakázkyNa Správě vojenského bytového fondu (SVBF) fungoval důmyslný systém manipulace se zakázkami. Klíčovým mužem je úředník Kajetán Kalivoda. Připravil výběrová řízení na opravy ubytoven v Chotusicích a Táboře a u domu v Kozlově. Celkem za 53 milionů. |
A právě Krejča a společnost H+V Praha před třemi lety za ne zcela obvyklých okolností stavěli dům Perutkovi. Tedy muži, který má dnes jako ekonomický náměstek důležité slovo v tom, kolik dostane ta která část ministerstva na investice. A na konkrétní zakázky. "Je to jen nepříjemná náhoda," tvrdí Perutka.
"Nevím, kolik jsem za stavbu zaplatil"
Společnost H+V Praha začala stavět Perutkův dům v Praze v roce 2007. Byla generálním dodavatelem hrubé stavby. Perutka měl podle smlouvy společnosti zaplatit 2,4 milionu korun. Jenže H+V Praha stavbu nezačala a najala si subdodavatele.
"Pan Krejča z H+V apeloval na to, že je to stavba pro velmi významného člověka, kterého nechce zklamat. Říkal, že by byl nerad, abychom někde ventilovali, co staví a pro koho. Kdyby prý šel někdo z úřadu kolem, nic neříkat a všechny odkazovat na něj, " vypráví jednatel subdodavatelské firmy Milan Bábela.
Perutka říká, že neví, kolik přesně za stavbu domu zaplatil. Říká, že nemá všechny doklady, protože údajně některé splátky platil v hotovosti.
Znát přesné okolnosti finančních transakcí je přitom velmi důležité. Jen ty mohou vyloučit, že je Perutka zavázán lidem, kteří manipulují výběrová řízení v jeho resortu.
Tím spíš, že podle svědectví bývalého spolupracovníka Viktora Krejči stál Perutka v pozadí zakázek, které H+V podivně získávala. "Krejča říkal, že zakázky tečou přes pana Perutku," tvrdí rozpočtář Petr Pecháček.
Byl prý dokonce u toho, když Krejča předával Perutkovi sto tisíc korun v obálce. "Viděl jsem to, ale nevím, za co přesně to bylo. Pan Krejča mohl třeba jen vracet nějaký přeplatek," vzpomíná. Perutka transakci popírá, Krejča nekomunikuje.
Případ prošetří inspekce
Ministr Vondra včera vydal prohlášení, že případ považuje za velmi závažný. Prý už požádal inspekci, aby případ prošetřila. A také chce hloubkovou kontrolu podezřelých zakázek.
Celý postup běžel vždy podle stejného scénáře. Správa bytového fondu (SVBF) na ministerstvu obrany vypsala výběrové řízení na tzv. podlimitní zakázky do dvaceti milionů korun, tedy ty, o kterých nemusí rozhodovat vláda a jsou v gesci úředníků ministerstva.
O jejich financování nejprve rozhodl ekonomický šéf ministerstva, tedy Perutka. V té době na SVBF pracoval i Kajetán Kalivoda, který byl zároveň jednatelem a spolumajitelem společnosti H+V Praha.
Podklady pro výběrové řízení zpracoval právě Kalivoda, v jednom případě dokonce byl i členem výběrové komise. Úředníci přímo oslovili několik společností. V tomto momentě zase přišla chvíle podnikatele Krejči. Spolu s Pecháčkem vyrobili několik rozpočtů, prostřednictvím nastrčených firem je pak podali do soutěže.
A vyhrála přesně ta společnost, kterou potřebovali. U dvou ze zdokumentovaných případů to byla firma Aperk, jednou firma Czech Professional Building. Obě společnosti byly však jen zástupné a hned uzavíraly smlouvy s firmou H+V Praha, kde končily peníze.
Ani H+V Praha práce neprovedla a najala si další společnost Global Estate. Té, i přesto, že zakázku téměř dokončila, nakonec nezaplatila a shrábla všechny peníze.
V případech, jež MF DNES zmapovala, jde o 53 milionů. Konečná suma však může být o dost vyšší. Jeden z klíčových svědků, Petr Pecháček, tvrdí, že jen on zpracovával desítky zmanipulovaných rozpočtů.