ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Účet za covid: kompenzace stály desítky miliard, ceny za trasování nesedí

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
V souvislosti s epidemií covidu byly v Česku vyhlašovány lockdowny či probíhalo pravidelné testování. Mimo jiné kvůli covidu vznikla Chytrá karanténa, jejíž náklady byly podle ministerstva zdravotnictví zhruba jedna miliarda korun. Redakce iDNES.cz přináší přehled výdajů za dva roky epidemie, která zasáhla jak veřejnost, tak pojišťovny i podnikatele.

Projekt Chytrá karanténa, na kterém se od jara 2020 podílela především armáda, propojil krajské hygienické stanice, testovací místa, laboratoře a nemocnice. Zpracovává jejich data a řídí kapacity. Podle ministerstva zdravotnictví systém vyšel zhruba na jednu miliardu korun. Pro letošní rok bylo na Chytrou karanténu z toho vyhrazeno vládou 420 milionů korun.

V rámci Chytré karantény byly vyvinuty různé nástroje a informační systémy. Mezi ně patří třeba Informační systém infekčních nemocí (ISIN), eŽádanka ISIN – indikace k testu od praktických lékařů či centrální rezervační systém pro očkování nebo linka 1221.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video