Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Nadace Naše dítě dostala cenu europarlamentu. Týrané chrání přes 20 let

  • 6
Více než dvě desetiletí Nadace Naše dítě pomáhá týraným, zneužívaným a opuštěným a dětem. Je také partnerem například Linky bezpečí, na níž se loni se svými problémy obrátilo na 190 tisíc dětí. V pondělí proto zakladatelka organizace Zuzana Baudyšová převzala Cenu evropského občana, kterou uděluje Evropský parlament.

Cenu za 21 let činnosti nadace Baudyšové na pondělním ceremoniálu ve Valdštejnském paláci předala europoslankyně Dita Charanzová, která organizaci rovněž na ocenění navrhla.

Cena evropského občana

Cena evropského občana se uděluje od roku 2008, česká organizace ji získala poprvé. Cena oceňuje mimořádné aktivity podporující vzájemnou spolupráci členských států a za podporu základních práv a hodnot Evropské unie.

Nadace Naše dítě cenu dostala za dlouhodobou pomoc ohroženým dětem, která díky spolupráci s mezinárodními organizacemi přesahuje rámec České republiky. Nadace je členem mezinárodní organizace Missing Children Europe, která se zaměřuje na pomoc pohřešovaným dětem a na ochranu dětí před sexuálním zneužíváním, a byla členem evropské aliance eNASCO.

„Cena evropského občana je pro tým nadace profesním závazkem další pomoci dětem týraným, zneužívaným a handicapovaným,“ uvedla Baudyšová (rozhovor se zakladatelkou nadace čtěte zde).

Nadace pomáhá týraným dětem již od roku 1993 a spolupracuje při tom s řadou mezinárodních organizací v oblasti ochrany dětí.

Jejím vůbec nejznámějším projektem je Linka bezpečí, k níž se později přidala Rodičovská linka a Linka vzkaz domů. Mezi důležité projekty posledních deseti let patřil například Bezpečný internet dětem či Internet Hotline, jehož cílem bylo zamezit šíření dětské pornografie.

O znásilnění či týrání se děti nejčastěji svěří na chatu

Loni Linka bezpečí, kterou Nadace Naše dítě založila a dosud ji finančně podporuje, přijala téměř 190 tisíc hovorů, což bylo o 14 procent méně než v předchozím roce. „Situace však byla zapříčiněna krizovým obdobím na začátku minulého roku, které mělo za důsledek pokles počtu přijatých hovorů, protože jsme nemohli naplnit kapacitu směn na Lince bezpečí - neměli jsme dostatek finančních prostředků na mzdy konzultantů,“ vysvětlila pro iDNES.cz mluvčí Linky důvěry Lucie Kopejtková.

Linka bezpečí

Linka bezpečí byla založena v roce 1994. U jejího zrodu stála Zuzana Baudyšová, Jarmila Knight a David Marx. Klade si za cíl zajišťování pomoci a ochrany dětem a mladistvým v tíživých či krizových životních situacích. Při jí od počátku pomáhá Nadace Naše dítě. V roce 2004 se Sdružení Linka bezpečí finančně oddělila.  V současné době je Nadace Naše dítě jedním z  partnerů Linky bezpečí, kteří ji finančně podporují.

Děti se však na Linku bezpečí čím dál více obracejí prostřednictvím chatu a e-mailu. „Děti, které se k nám z důvodu omezení kapacity nedovolaly, se na nás mohly obrátit přes chat a e-mail. Tento trend i nadále pokračuje, e-mailových dotazů výrazně přibývá. Právě v online komunikaci se děti častěji svěří s opravdu závažnými tématy. Setkáváme se zde například s příběhy dívek, které se po mnoha měsících poprvé svěří s tím, že byly znásilněny nebo příběhy dětí, které jsou týrané a zneužívané,“ říká Kopejtková.

Nejčastěji se v loňském roce děti na Linku bezpečí obracely s problémy sexuálního zrání (21 procent), osobními tématy (18 procent) a s problémy s láskou a partnerstvím (13 procent).

Podle Kopejtkové jsou různá období roku různě kritická pro určitá témata. V období vysvědčení například pravidelně přibývá hovorů právě na toto téma, v době prázdnin a Vánoc zase narůstá téma rodinných vztahů, začátek školy je pak pravidelně spjatý s nárůstem hovorů na téma školní šikany. V průběhu dne děti nejčastěji volají mezi 13. a 17. hodinou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video