Liberec prodával pozemky pod cenou, tři politiky z ODS kvůli tomu obvinila policie. Na snímku je pohled na areál ve Vesci.

Liberec prodával pozemky pod cenou, tři politiky z ODS kvůli tomu obvinila policie. Na snímku je pohled na areál ve Vesci. | foto: Roman Čejka, MF DNES

Na kšeftování s pozemky Liberce zbohatlo pár vyvolených

  • 35
Liberečtí zastupitelé v minulosti posvětili výměnu pozemků a nemovitostí, na nichž jejich nový majitel výrazně vydělal. Policie kvůli tomu obvinila tři politiky z bývalého vedení Liberce, je mezi nimi i exprimátor Jiří Kittner. MF DNES popsala několik nejkřiklavějších případů kšeftování s pozemky.

Je to jako mít starý, oprýskaný trabant a vyměnit ho za luxusní, nablýskané porsche. Přání, které se řadí do kategorie sci-fi, se splnilo bratrům Klusáčkovým z Liberce. Boudu na úpatí Ještědu, v níž bývala restaurace Mošner, koupili v roce 2003 za 450 tisíc korun.

Prostřednictvím směny s městskou společnosti Sportovní areál Ještěd o tři roky později získali dva byty ve vilách na Masarykově třídě, jeden byt na Žižkově náměstí, parcelu o tisíci metrech čtverečných v Doubí a přes jeden hektar městského lesa a dva hektary luk v Harcově.

Obvinění politici

Za převody městského majetku pod cenou jsou obviněni tři občanskodemokratičtí politici - bývalý primátor Jiří Kittner, jeho dřívější náměstek Pavel Krenk a extajemník Sportovního areálu Ještěd Jiří Zeronik. (více zde)

Na machinace s pozemky i s budovami upozornila dvě občanská sdružení - Čmelák a Oživení. Společně podala na začátku roku 2009 dvě trestní oznámení - na neznámého pachatele a na tehdejšího primátora Jiřího Kittnera.

Výměnu posvětili v roce 2006 liberečtí zastupitelé, uvěřili, že restauraci musí město získat do svého vlastnictví kvůli připravovanému mistrovství světa v klasickém lyžování. Vyjmenované nemovitosti proto za více než dva miliony korun prodali své akciové společnosti Sportovní areál Ještěd a ta za ně získala jediný objekt - restauraci Mošner.

Paradoxem je, že dům město Liberec potřebovalo koupit kvůli stavbě lanovky. Jenže ta se nakonec nestavěla. I na tento případ se zaměřili detektivové z protikorupční policie. V jejich síti ale uvázli i další.

Nevýhodný prodej zahrady

V roce 2005 prodalo město Sportovnímu areálu Ještěd (SAJ) za 646 tisíc korun zahradu v Husově ulici. O rok později ji vyměnilo za pozemky ve Světlé pod Ještědem, které vlastnil Karel Vaniš. Ten zahradu dva roky poté daruje své dceři Andree Hoffmannové.

"Ta ji zhruba o měsíc později prodá za čtyři miliony dvě stě tisíc korun. Andrea Hoffmannová je manželkou Vítězslava Hoffmanna, který je společníkem pana Zeronika v několika firmách a sám vlastní 1. Dražební, jež pro město Liberec už řadu let pořádá dražby nemovitostí," upřesnil Jaroslav Tauchman, redaktor webu nasliberec.cz. Zeronik je jedním z trojice mužů, které nyní policie z machinací s městským majetkem obvinila.

Město tak přišlo minimálně o tři a půl milionu korun. A peníze si nechala radnice protéct mezi prsty i v případě parcely a bytového domu ve Vesci. Nemovitosti prodal Liberec své akciové společnosti za 916 tisíc korun s tím, že je firma potřebuje pro mistrovství světa v roce 2009.

Z budovy měla být čerpací stanice pro zasněžování, ta se ale nakonec vrátila městu, pozemky si SAJ nechal. "Za více než milion korun je pak prodal firmě Maximo Reality. Její majitel už je ale rok nato prodává za téměř tři miliony korun jiné firmě," popsal Tauchman.

Jsem nevinný, tvrdí bývalý náměstek

Podle závěru protikorupční policie připravili tři politici město o necelých osmnáct milionů korun. Ti ale svou vinu popírají.

"Myslím, že mé jednání a chování bylo standardní a transparentní v rámci obvyklého manažerského chování s ohledem na obchodní a ekonomické zájmy jak akciové společnosti, tak i města," reagoval Pavel Krenk, jeden z obviněných. 

Ten je také přesvědčený, že v době jeho působení v SAJ došlo k výraznému zhodnocení majetku města i Sportovního areálu Ještěd. "Svědčí o tom hodnota areálu, který by bez naší tehdejší práce nevznikl," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video