Učitelům se nelíbí, že ještě v květnu byl plán ministerstva školství zvednout...

Učitelům se nelíbí, že ještě v květnu byl plán ministerstva školství zvednout základní platy o 15 procent. To se mělo do roku 2021 stát celkem třikrát a plat učitele by se tím dostal na 130 procent průměrné mzdy. Jenže nyní je ze slíbeného jen 10 procent, a z toho do základního platu jde osm. Na snímku je uzavřená střední průmyslová škola v Hradci Králové. (6. listopadu 2019) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Učitelé se o zvýšení mezd bát nemusí. Počítáme s tím, slibuje ministerstvo

  • 273
Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga s ministryní financí Alenou Schillerovou. Podle resortu nadále platí závazek programového prohlášení vlády. V něm je slib na navýšení průměrného platu pedagogů v příštím roce kolem 47 tisíc korun. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června, neboť se termíny pro sběr dat kvůli nouzovému stavu a světové pandemii koronaviru posunuly. 

„Závazek programového prohlášení vlády platí a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Alena Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Vláda zaměstnancům ve školství slíbila do roku 2021 navýšení platů na 150 procent jejich výše z roku 2017. Učitelé by tak měli brát příští rok v průměru asi 47 tisíc korun a nepedagogové 26 tisíc korun. Platy nepedagogů ve školství měly podle plánů ministerstva školství vzrůst v příštím roce zhruba o čtyři procenta. Loni činily v průměru 21 789 korun hrubého měsíčně.

Výsledný účet pro školství až v září

V loňském roce vyhlásil Českomoravský odborový svaz pracovníků školství jednodenní stávku na středu 6. listopadu právě kvůli nízkým platů. Ten samý rok protestovali učitelé i na jaře. Původně šlo o patnáctiprocentní navýšení, z toho ale odbory slevily. Nakonec se do tarifní složky dostalo 8procentní navýšení, dvě procenta šla do nenárokové složky. Odbory chtěli kompromis v podobě 10 procent do tarifu učitelů. 

Do stávky se v loňském roce podle odborů zapojila aktivně zhruba třetina škol. Úplně zavřených bez výuky bylo 1 221 škol, omezená výuka probíhala na 2 743 školách a necelé tři tisíce škol vyjádřily podporu. Údaje ministerstva byly řádově nižší a ministr Plaga tehdy označil stávku za debakl. 

Příprava státního rozpočtu na příští rok se má letos kvůli situaci kolem koronaviru posunout. Ministerstvo vládě nechce předkládat takzvaný předběžný návrh rozpočtu na příští rok, který by za běžných okolností měla vláda dostat do konce května a schválit do konce června. 

Stát hospodařil se schodkem 94 miliard, nejvyšším dubnovým v historii

Konečnou podobu návrhu rozpočtu by vláda měla letos schválit do konce září a Sněmovna do konce října. Podle standardních rozpočtových pravidel by vláda měla finální verzi návrhu rozpočtu dostat do konce srpna a Sněmovna do konce září. Změnu v přípravě rozpočtu ministerstvo financí zdůvodnilo současným těžko předvídatelným vývojem ekonomiky. 

Letošní státní rozpočet se kvůli koronavirové krizi už dvakrát měnil. Původně schválený schodek 40 miliard korun vzrostl na 200 miliard a následně na 300 miliard korun.

Ministerstvo školství má letos v rozpočtu přibližně 214 miliard korun. Platy ve školství stouply naposledy letos v lednu. Rozpočet na ně vzrostl meziročně o deset procent, respektive zhruba o 11 miliard korun. Základ výdělků učitelů se navýšil o osm procent a zbytek peněz zamířil do nadtarifní části. Přibližně o deset procent mohou letos narůst i příjmy nepedagogů. Údaje o výši průměrných platů za letošní první čtvrtletí ministerstvo ale zatím nemá. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video