Mladí Češi vedou v Evropě v užívání marihuany a extáze

  10:44aktualizováno  12:12
Bezmála každý druhý mladý Čech někdy kouřil marihuanu a patnáct procent jich vyzkoušelo extázi. Tato čísla řadí Česko na špici žebříčku uživatelů drog v Evropě. Vyplývá to ze zprávy evropské drogové agentury EMCDDA. ČR také patří k největším producentům pervitinu v Evropě.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Marihuanu někdy v životě kouřilo 44 procent mladých Čechů do 24 let, podobně jsou na tom Francouzi a Dánové. Evropský průměr přitom činí 30,5 procenta.

První místo zaujímají mladí Češi také v užívání extáze. Tuto drogu vyzkoušelo téměř 15 procent Čechů do 34 let, evropský průměr je necelých šest procent.

Podle zprávy se v posledních letech výrazně rozšířilo užívání pervitinu, čili metamfetaminu. Objevuje se i v zemích, kde v minulosti vůbec nebyl. Z historického hlediska se výroba koncentruje v Česku, rozmáhá se třeba v Norsku a Švédsku, kde dřív upřednostňovali amfetamin, sdělil Paul Griffiths, expert z Evropského monitorovacího střediska.

Pervitin už se od nás rozšířil na Slovensko, do Německa či Nizozemska. V roce 2007 policisté evidovali v Evropě celkem 4 500 "záchytů" metamfetaminu, v celkovém objemu 340 kg. Nejvíce, 167 kilogramů, bylo zabaveno v Norsku, následovalo Švédsko s 55 zabavenými kilogramy.

Ve stejném roce bylo v Česku odhaleno 388 laboratoří na výrobu pervitinu, podle zprávy už policie odhalila první laboratoře i v Německu a Nizozemsku. Výroba se začíná ve velké míře rozšiřovat také v Litvě.

MarihuanaMarihuana

Podle Národní protidrogové centrály v ČR stoupá také počet pěstíren marihuany. Loni v tuzemsku policisté odhalili 79 zastřešených velkopěstíren konopí. Oproti předchozímu roku, kdy jich bylo 34, jde o výrazný nárůst. Celkem v roce 2008 policisté zajistili téměř 400 kilogramů marihuany.

Na trhu je nová droga

Ze zprávy EMCDDA vyplývá kromě jiného také to, že v západní Evropě narůstá počet uživatelů kokainu, přibývá i uživatelů heroinu nastupujících léčbu.

Kokain patří s pervitinem do skupiny stimulačních drog, které po konopí představují druhý nejčastěji užívaný typ drogy v Evropě. Užívání kokainu je častější spíše v západních zemích EU. "Jsou známky toho, že spotřeba kokainu roste v prostředí zábavy," řekl vedoucí národního monitorovacího střediska pro drogy Viktor Mravčík. Týká se to prý i ČR.

Podle Evropského monitorovacího střediska se na trhu objevila také nová droga, která se prodává pod názvem "koření". Stejně jako marihuana se kouří, je vyrobena zřejmě z bylinných a rostlinných látek, některé dávky obsahují i technické kanabinoidy. Droga se rozšiřuje po internetu, nejvíce takových stránek eviduje Velké Británie.

Kriminalita spojená s užíváním a výrobou drog

Podle výroční zprávy stoupla v Evropské unii od roku 2002 do roku 2007 drogová kriminalita zhruba o 29 procent.

V ČR bylo v roce 2007 spácháno 2 023 zločinů souvisejících s drogami. V předchozích pěti letech se počet drogových trestných činů pohyboval kolem 2 200 až 2 300. "Údaje odhadují stoupající trendy ve všech sledovaných zemích s výjimkou Bulharska, České republiky, Řecka, Lucemburska, Maďarska a Slovinska," uvedla agentura EMCDDA.

Česká republika se podle výroční zprávy odlišuje také tím, že na jejím území není marihuana spojena s největším počtem drogových deliktů. "Ve většině evropských zemí trestné činy související s konopím v roce 2007 tvoří 55 až 85 procent hlášených trestných činů porušujících protidrogové právní předpisy," uvedla evropská drogová agentura EMCDDA.

Počet trestných činů souvisejících s marihuanou v Evropské unii ve většině států vzrostl nebo zůstal neměnný. Celkově tak zločinnost týkající se konopí stoupla o 23 procent. "Sestupné trendy hlásí Bulharsko, Česká republika a Slovinsko," píše se ve výroční zprávě.

V ČR převažují zločiny týkající se výroby nebo prodeje metamfetaminu (pervitinu), tvoří téměř 60 procent drogové kriminality.

Zdroj: ČTK

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz