Martin Bursík a Kateřina Jacques na sjezdu zelených

Martin Bursík a Kateřina Jacques na sjezdu zelených | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Místo změny stanov Bursík odvolal část republikové rady

  • 457
Závěrečný den sjezdu Strany zelených poznamenalo nepřátelství přívrženců Martina Bursíka a kliky kolem Dany Kuchtové. Staronovému předsedovi se kvůli obstrukcím oponentů nepodařilo změnit stanovy. Když odešli, sjezd odvolal část republikové rady, kde měli Bursíkovi kritici převahu.

Nedělní program sjezdu byl hned od začátku v několikahodinovém skluzu. Prakticky celý den pak delegáti věnovali volbě ústřední revizní komise. Nedostalo se tak na jeden z hlavních bodů sjezdu, změny stanov strany, kterými chtěl Bursík zkrotit "rebely" v republikové radě.

"Obstrukce byly významné a účinné," řekl Bursík večer delegátům. Po půl osmé slíbil, že dnes už nenavrhne žádnou změnu stanov, a otevřel tak cestu k dohodě o ukončení sjezdu. V samém závěru ale ještě se svými příznivci odvolali dvacet členů republikové rady.

"Šlo o členy volené sjezdem, kterým by mandát vypršel v únoru," sdělila iDNES.cz mluvčí SZ Eva Rolečková. Mezi odvolanými jsou lidé z obou křídel strany - "rebel" Martin Stropnický, ale i Bursíkův asistent Stanislav Penc. Zůstávají naopak šéfka rady Olga Zubová či Dana Kuchtová.

Kuchtová, která tak v širším vedení ztratila většinu, s odvoláním členů rady nesouhlasí. Podle ní je v rozporu s platnými stanovami. Bursík ji vyzval, aby se smířila s porážkou. Kuchtová ale opakuje, že je ohrožena demokracie uvnitř strany. Podle České televize uvažuje o tom, že by založila jakousi vnitrostranickou platformu.

. Martin Bursík bude hostem iDNES.cz

Staronového předsedy SZ se ptejte v on-line rozhovoru v pondělí od 15:00

Bursík po ukončení sjezdu delegátům řekl: "Jsem přesvědčen, že jsme splnili, co jsme očekávali, zvolili jste si předsednictvo se silným mandátem, a my za to děkujeme."

Doplnil, že se počínaje pondělkem rozjedou za voliči, aby je přesvědčili, že stranu konsolidovali. Zelení podle něj udělají vše proto, aby uspěli v blížících se volbách. Novinářům řekl, že sice neprosadil změnu stanov, ale uspěl "substitucí", tedy odvoláním kritiků.

Šéfem revizní komise bude Miroslav Rokos
Zeleným se dnes podařilo alespoň zvolit ústřední revizní komisi. Ta bude rozhodovat například o stížnostech na okolnosti svolání sjezdu, který část Bursíkových kritiků považuje za nelegální.

V hlasování nakonec zvítězil dlouholetý člen Strany zelených Miroslav Rokos, kterého navrhl Martin Bursík. Coby zaměstnance Bursíkova ministerstva životního prostředí ho však kvůli střetu zájmu opozice odmítala.

. VIDEO: To se na to můžeme vys...

Notně "unavený" Jan Šlechta pobavil delegáty svým projevem

Do nominací na šéfa komise byly původně nahlášeny zhruba dvě desítky kandidátů. První místopředseda zelených Ondřej Liška to označil za obstrukce. Nominace přijalo jedenáct kandidátů, každý z nich pak dostal pět minut na představení.

V debatě se vyjadřovali třeba k informacím o údajném účelovém zakládání základních organizací před sjezdem. Z řečníků nejtvrději zaútočil na nové vedení zelených Petr Dybowicz z Opavy, když sobotní noc v Teplicích označil za "noc zelených nožů".

Volby se protáhly dlouho přes půlnoc
Už včera večer si delegáti zvolili nové vedení. Místopředsedy se stali ministr školství Ondřej Liška a poslankyně Kateřina Jacques. Jako posledního ze tří místopředsedů si delegáti krátce po půlnoci vybrali náměstka brněnského primátora Martina Andra.

V nejužším vedení se tak neobjevil nikdo z okruhu Bursíkovy oponentky a protikandidátky Dany Kuchtové. Ta prohrála souboj o post předsedy a posléze neuspěla ani ve volbě jeho statutárního zástupce. Do dalších funkcí odmítla kandidovat a uvedla, že odchází do "konstruktivní opozice". - o Bursíkově vítězství a prohře Kuchtové čtěte více zde

Do společné volby tří řadových členů předsednictva se půl hodiny po půlnoci přihlásilo sedm kandidátů: ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková, členové bývalého předsednictva Zuzana Drhová a Dušan Lužný, šéf zahraniční sekce zelených Jiří Čáslavka, Ladislav Vrchovský, Jan Šlechta a Milan Přívratský.

Uspěli Stehlíková, Drhová a Vrchovský, oznámila ve 2:30 volební komise. Ani jeden z nich nepatří k oponentům stranického šéfa. "Vypadá to na dobrý tým," řekl delegátům po volbě Bursík a poděkoval jim. Už po svém včerejším vítězství požádal, aby ti, kdo ho nevolili, respektovali výsledek hlasování a pomohli mu v dalším směřování strany.

. Rokenrol s Jacques

Na průtahy sjezdu zareagovali delegáti po čtvrt na tři v noci tancem v jednacím sále. Nová místopředsedkyně Kateřina Jacques přinesla CD s rokenrolem a za pár minut už trsalo víc než deset straníků, další alespoň tleskali do rytmu.

O něco později zazněly ploužáky. Podle kuloárových informací se někteří z delegátů a nově zvolených funkcionářů chystali ještě nad ránem pokračovat v tanci v některém z teplických podniků.

Už o několik hodin dříve nicméně jiní zelení žádali, aby jim byl přistaven autobus, kterým by mohli odjet z Teplic do Ústí nad Labem, kde jsou ubytováni.

Podaří se Bursíkovi po znovuzvolení předsedou uklidnit situaci ve Straně zelených?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. září 2008. Anketa je uzavřena.

NE 11757

ANO 3512