Firemní školky a ženy ve vedení. Dienstbier ocenil prorodinné firmy

  15:05aktualizováno  15:05
Většina firem v Česku zaměstnancům a zaměstnankyním dosud zvlášť neusnadňuje návrat z rodičovské dovolené či skloubení práce s péčí o dítě. Ministři Michaela Marksová a Jiří Dienstbier v pátek ocenili společnosti, které rodinu naopak podporují, což se projevuje vysokou návratností zaměstnanců z rodičovské dovolené a ženami ve vedení.
(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dienstbier a Marksová předali čtyřem společnostem certifikát Společnost přátelská rodině, který od roku 2004 uděluje Síť mateřských center.

„Pokud máme podporovat lidi, aby měli děti, tak jedna z hlavních věcí, kterou je nutné udělat, je ujistit ženy, že dítě neznamená konec její kariéry. Když tu jistotu mít ženy nebudou, tak ty děti rodit prostě nebudeme,“ řekla Marksová.

Společnosti přátelské rodině

Certifikát Společnost přátelská rodině v jedenáctém ročníku soutěže získaly:

  • SODEXO BENEFITY
  • Carrier chladicí technika CZ s.r.o.
  • Carrier Refrigeration Operation Czech Republic s.r.o.
  • Statutární město Most

Podle Dienstbiera se v oblasti rovných příležitostí žen a mužů často mluví jen o kvótách. „Podpora slaďování práce a rodiny je přitom asi ještě důležitější a účinnější,“ řekl ministr.

Podle jednoho z porotců Tomáše Ervína Dombrovského tyto společnosti zaváděním prorodinných opatření a rovnými příležitostmi pomáhají společnost měnit k lepšímu.

Mezi oceněnými je kromě tři firem také Statutární město Most, které podle porotců může jít příkladem ostatním státním úřadům. „Férový přístup k zaměstnancům a zaměstnankyním i klientům a klientkám úřadu, silné zaměření na rovné příležitosti,“ stojí v odůvodnění vítězů soutěže. Porotci také ocenili, že Most podporuje rodinné aktivity, neziskové organizace a dobrovolníky.

Za rok v Česku vzniklo 61 dětských skupin. Nejvíc ve městech

„Je zde řada firem, které se nebojí oficiálně deklarovat podporu rodičům, zaměstnancům 50+ nebo znevýhodněným osobám, a to se promítá do jejich celkové přátelské firemní kultury,“ uvedla ředitelka Sítě mateřských center Lucie Plešková na páteční konferenci věnované možnostem firemní péče o děti.

„Výsledky průzkumu mezi zaměstnavateli, který jsme v roce 2012 realizovali, ukázaly, že pouze 28,5 procenta oslovených firem nabízí programy pro usnadnění návratu po mateřské či rodičovské dovolené a jen necelá dvě procenta dotázaných poskytuje zaměstnancům firemní péči o děti,“ dodává.

Firmy mají od začátku roku možnost zakládat dětské skupiny, které jsou jakousi alternativou k mateřský školkám. Rok po schválení zákona o dětské skupině je v evidenci ministerstva práce 61 těchto zařízení s celkovou kapacitou 842 míst. Aktuálně se vyřizuje žádost pro dvacet dalších, řekla na konferenci Jiřina Kunášková, vedoucí oddělení rodinné politiky ministerstva práce a sociálních věcí. Nejvíce dětských skupin je registrováno v Praze a Brně.

Zatímco v těchto městech je jich více než deset, například v Karlovarském a Ústeckém kraji se zatím zaregistrovala jen jedna. V Praze patří mezi provozovatele několik ministerstev. Hned dvě dětské skupiny má samotné ministerstvo práce, tento typ zařízení zřídila také ministerstva zemědělství a průmyslu.

V dětských skupinách může být maximálně 24 dětí. Pro jejich zřizovatele jsou dětské skupiny daňově uznatelný náklad a rodiče, kteří tuto možnost využívají, si to mohou odečíst ve formě slevy na dani.

Kromě firem mohou dětské skupiny zřizovat úřady, radnice, vysoké školy či neziskové organizace. Provozovatel dětské skupiny s rodiči uzavírá smlouvu. Musí mít plán výchovy a péče, vhodné prostory i personál. Zákon dětským skupinám nenařizuje vzdělávání. Skupiny mohou navštěvovat děti od jednoho roku do zahájení školní docházky.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Neshodli se, co je to krása. Festival spisovatelů v Praze začal rozpačitě

Zda krása spasí svět, jak zní motto letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha, se řečníci neshodli. Jedné z...

Třetina českých dětí je schopna hospodařit s kapesným od první třídy

Za co utrácet a jak nakládat s penězi je důležité děti učit od útlého věku. Všudypřítomné reklamy a lákadla v obchodech...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz