„Jsem přesvědčena, že tento zákon je nesmírně potřebný. Je chronický nedostatek míst jak ve školkách, tak v dalších zařízeních péče o děti do tří let,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.
Po hlasování šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura vládní koalici upozornil, že nebýt hlasu od občanských demokratů, zákon by vůbec neprošel, protože koalice si ani nedokázala zajistit, aby dost jejích poslanců přišlo do práce.
Potřebný hlas dodal vládě Adolf Beznoska z ODS. (přesné hlasování jednotlivých poslanců najdete zde) Idea zákona totiž vznikala již před sedmi lety, když byl ještě Petr Nečas ministrem práce a sociálních věcí.
Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek po hlasování ve Sněmovně řekl, že nikdo nedokázal vysvětlit, proč musí být přijímán zákon, který ohrožuje lesní školky a který musí být rychle novelizován, což vládní koalice dobře ví.
Lesní školky totiž nedokáží splnit přísnější podmínky poté, co by se podle právě přijatého zákona měly povinně zaregistrovat. Protože jde o školky v přírodě, těžko mohou splňovat například stejné hygienické podmínky jako klasické mateřské školy nebo nově schválené dětské skupiny. Právě proto se proti zákonu zvedl odpor, a dokonce to vypadalo, že spadne pod stůl. Vládní KDU-ČSL ale na poslední chvíli změnila názor a přidala se na stranu ČSSD a hnutí ANO, které na přehlasování Zemanova veta trvaly.
Dětské skupiny, jež mají být alternativou k mateřským školkám, by mohl zřídit zaměstnavatel a výdaje za placenou službu hlídání dětí by si rodiče mohli odečíst slevou na dani. Do dětských skupin by mohli rodiče dát své děti už od jednoho roku.
V dětských skupinách má být podle zákona maximálně 24 dětí a jejich provozovatel bude moci stanovit úhradu jen do výše nákladů. Kromě firem je budou moci zřídit úřady, radnice, vysoké školy nebo neziskové organizace.