Vojtěch Adam promluvil na tiskové konferenci ke zpřísnění protikoronavirových...

Vojtěch Adam promluvil na tiskové konferenci ke zpřísnění protikoronavirových opatření. | foto: Petr Topič, MAFRA

Češi vracející se z jihu Afriky musí po návratu do izolace

  • 548
Všichni Češi vracející se do České republiky z pobytu v Jihoafrické republice, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Zambii nebo Mosambiku budou muset po návratu minimálně na deset dnů do izolace. Lidé vracející se musí před vstupem do ČR předložit negativní PCR test a doložit rezervaci na další PCR test v ČR. Vláda reagovala na šíření nové nebezpečné varianty koronaviru. Laboratoře v Česku ji zatím nezaznamenaly.

Po návratu z JAR a dalších zemí musí lidé podstoupit test do 24 hodin a další nejdřív 10., nejpozději 14. den po návratu. Do výsledku samoizolace. Bydliště smějí opustit pouze kvůli obstarání základních životních potřeb, zajištění péče o děti a akutním cestám do zdravotnických zařízení. „Při všech těchto cestách navíc musí mít po celou dobu nasazený respirátor,“ uvedla vláda.

Opatření neplatí pro pracovníky mezinárodní dopravy, pokud je důvod vstupu doložen odpovídajícím dokumentem, a pro osoby do dovršení šesti let věku, nenavštěvují-li předškolní zařízení.

Vláda také důrazně nedoporučuje Čechům a cizincům s bydlištěm v ČR na území osmi afrických států cestovat.

Dále kabinet nařídil nepřijímat žádosti o víza a přechodné a trvalé pobyty na zastupitelských úřadech České republiky příslušných pro zmíněné země a zároveň přerušit již probíhající řízení o takových žádostech.

Česko od soboty kvůli nové variantě covidu-19 zakázalo vstup do země cizincům, kteří pobývali v posledních čtrnácti dnech více jak dvanáct hodin v Jižní Africe, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku, Zambii.

Pro občany České republiky a EU a držitele dlouhodobých pobytů v ČR je podle ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka možnost vstupu z výše zmíněných afrických zemí jen za přísných epidemiologických podmínek. „Zároveň důrazně doporučujeme, aby Češi do těchto oblastí nyní necestovali. Zatím platí do 12. 12.,“ napsal Kulhánek na Twitteru.

„Jihoafrické úřady potvrdily šíření nové mutace koronaviru, která vypadá podle prvních analýz jako velmi nebezpečná. Ze zkušenosti víme, jak rychle se vir dokáže šířit. Řešíme opatření, jak zabránit šíření tohoto viru v ČR,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru.

Šíření jihoafrické mutace představuje vysoké riziko i podle epidemiologa Rastislava Maďara.

Podle expertní skupiny koalic Spolu a Pirátů se STAN je třeba na šíření nové varianty z Afriky reagovat rychle a důsledně, i kdyby se nepotvrdily obavy o vysoké nakažlivosti a rezistenci vůči očkování.

„K tomu je nutné najít okamžitou shodu na úrovni Evropské unie a domluvit se na společném postupu, doufám, že v tom bude česká vláda aktivní,“ uvedl v prohlášení pro média kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Za nezbytné považuje aktivně usilovat o společný postup EU, protože Česko není cílovou destinací letů z rizikových oblastí. Lidé, kteří přicestují do zemí EU z rizikových zemí, jako je například Jihoafrická republika, Botswana či Namibie, by podle Válka měli podstoupit přísnou izolaci.

„Do té doby, než bude možné tyto podmínky možné zajistit, doporučujeme v rámci EU zrušit lety z rizikových zemí, podobně jako k tomu přistoupila Velká Británie,“ uvedl.

Nová varianta zatím v ČR není

Laboratoře v Česku ani Evropě zatím potenciálně nebezpečnou variantu nezaznamenaly. V mezinárodních databázích je zaznamenáno 66 případů, z nich 58 zachycených v JAR, šest v Botswaně a dva v Hongkongu. V tiskové zprávě o tom v pátek informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). 

„O vlastnostech této varianty ještě není mnoho známo, míru nebezpečnosti v tuto chvíli není možné komentovat,“ uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková. Hlavním opatřením proti jejímu šíření je podle ní karanténa při příletu a příjezdu ze země s potvrzeným výskytem nové varianty B1.1.529.

Ministerstvo zdravotnictví a SZÚ jsou napojení na systém včasného varování, který zaručuje, že kdyby byla nová varianta zachycená v některé z evropských zemí nebo zemí Světové zdravotnické organizace (WHO), Česko se to dozví prakticky ihned.

K opatření už přistoupily další země

Evropská komise navrhne kvůli výskytu nové varianty koronaviru zastavit lety z jihu Afriky, oznámila na Twitteru předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Německo s účinností od soboty označí Jihoafrickou republiku za oblast s mutacemi, oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Zpřísněné epidemické hodnocení znemožňuje cestování mezi Německem a postiženou oblastí. 

Omezení cestování v rámci těchto oblastí v pátek oznámily také vlády Singapuru a Japonska.

Už ve čtvrtek lety z JAR a některých sousedních zemí pozastavila Británie. Země uvedla, že vědci považují nově identifikovanou variantu, která se šíří v JAR, za nejvýznamnější, která byla dosud objevena, a proto je třeba zjistit, zda činí vakcíny neúčinnými. Ministr dopravy Grant Shapps uvedl, že ponaučením z pandemie covidu-19 je, že je zásadní v takových případech jednat rychle. 

Podle vědců nová varianta, která dostala označení B.1.1.529, nese „velmi nezvyklou konstelaci“ mutací, kvůli kterým by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být nakažlivější. Jihoafrické ministerstvo zdravotnictví eviduje šíření nové varianty hlavně v nejlidnatější provincii Gauteng a v menší míře i na zbytku území JAR. Varianta byla zachycena i v Botswaně a Hongkongu, kam ji zřejmě zavlekl cestující z Jihoafrické republiky.

V Jihoafrické republice vědci poprvé zachytili vícero variant koronaviru. Varianta beta je na seznamu rizikových variant WHO kvůli své vyšší nakažlivosti. Země letos zachytila také variantu C.1.2, která se ale výrazněji neprosadila a připadá na ni jen malé procento nákaz v posledních měsících.

Nová super varianta viru na obzoru? Experti se obávají mutací z Botswany

WHO vede dva seznamy variant. Na rizikovém seznamu jsou čtyři varianty, včetně delty nebo alfy. Na seznamu variant, které WHO zkoumá, protože jsou potenciálně nebezpečnější, jsou v současnosti dvě položky - mí a lambda. Jednotlivé varianty WHO pojmenovává písmeny řecké abecedy.

Zda nyní takovéto označení dostane i B.1.1.529, bude předmětem páteční schůzky pracovní skupiny WHO. Podle deníku The Wall Street Journal budou experti diskutovat o možnosti zařadit novou variantu na rizikový seznam vedle delty a alfy.

Vysoký počet mutací

Vědci poprvé novou variantu identifikovali teprve před necelými dvěma týdny, řekl Tulio de Oliveira z univerzity v jihoafrickém městě Stellenbosch, který je také členem týmu WHO monitorujícího mutace koronaviru. „Tahle nová varianta má mnohem, mnohem více mutací,“ uvedl. Vysoký počet mutací je podle de Oliveiry výstražným signálem z hlediska nakažlivosti a schopnosti obejít imunitní systém.

K jeho varování se na Twitteru přidávali někteří vědci působící v Evropě a Spojených státech. „Tolik věcí je nejistých, ale to, co víme, je extrémně znepokojivé, a podle mého názoru bychom měli okamžitě upravit červený seznam,“ uvedla Christina Pagelová, která vede oddělení klinického operačního výzkumu na University College London (UCL).

Ředitel Institutu genetiky na UCL Francois Balloux uvedl, že „nezvyklá konstelace“ mutací této varianty naznačuje, že se vyvinula v těle člověka s narušenou imunitou, „možná u neléčeného pacienta s HIV nebo AIDS“.

Koronavirus SARS-CoV-2 stejně jako ostatní viry neustále mutuje. Mnohé nové varianty, včetně těch se znepokojivými rysy, často nakonec vymizí, píše agentura AP. Není přitom možné ihned rozeznat ty varianty, které budou mít vážné dopady na veřejné zdraví.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video