Ministerstvo: odposlechy nejsou důkaz

  14:57aktualizováno  14:57
Olomouc, Praha - Detektivové ze speciálních policejních útvarů, například i pro boj s terorismem, a policisté v budoucnu patrně nebudou moci stavět na odposlechu podezřelých zločinců, aby jim dokázali jejich trestnou činnost a dostali je až před soud. Poslední šanci, jak tuto věc změnit, totiž nyní zamítlo ministerstvo spravedlnosti.

Problém policejních odposlechů odkryl případ bývalých brněnských vyšetřovatelů, podezřelých z obchodů s heroinem. Krajský soud v Ostravě někdejší policisty nejprve na základě odposlechů, které byly klíčovým důkazem, potrestal vysokými tresty.

Vrchní soud v Olomouci však rozsudek zrušil a odposlechy jako důkaz vůbec neuznal. Proti tomu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci podalo návrh na stížnost pro porušení zákona.

"Podnět byl odložen a stížnost podána nebude. Ministr neshledal důvod, že by v tomto případě byl porušen zákon," oznámil nyní mluvčí ministerstva Vladimír Voráček.

Rozhodnutí ministra Jaroslava Bureše, bývalého soudce, může mimo jiné zkomplikovat šance při rozkrývání zejména nejzávažnější organizované kriminality. Operativní odposlechy v devadesáti procentech sloužily ke sbírání informací, ale v řadě případů byly jediným podkladem pro trestní stíhání. Pokud od nynějška nemohou být důkazem, tato praxe končí.

Odposlechy telefonů umožňují dva zákony; zákon o policii a trestní řád. V prvním případě o odposlech žádají detektivové a kriminalisté, ve druhém státní zástupce. Oba druhy mají odlišný právní režim a oba musí schválit příslušný soud.

"Odposlech je zásahem do ústavního práva. Senát se shodl, že operativní odposlech podle zákona o policii nemá povahu důkazu a shodl se, že přednost má postup podle trestního řádu," vysvětlil rozhodnutí Vrchního soudu soudce Vladislav Šlapák. Vrhcní soudci tvrdí, že operativní odposlech slouží k odhalování zločinců, pro sbírání důkazů ale podle nich musí být nasazen odposlech podle trestního řádu.

"U zvlášť závažné kriminality je operativní odposlech často jedinným možným důkazem, neboť případ mnohdy není ve fázi, aby už někdo mohl být stíhán. Tento legální odposlech navíc občas slouží i jako podklad pro jinou kausu," namítá ale náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci Igor Stříž.

Tato situace nastala i v případu brněnských vyšetřovatelů, na které detektivové nasadili odposlechy v době, kdy teprve vzniklo podezření a nikdo ještě nebyl zatčen. Policisté tehdy náhle přišli k penězům, z telefonních hovorů je jasné, že si s překupníky domlouvali nějaké obchody. Obžalovaní tvrdí, že šlo o víno, slivovici či med. "To jsme vyloučili jako zcela absurdní a dospěli jsme k názoru, že pokud bojujeme proti organizovanému zločinu, je nutno použít všech zákonných prostředků," vysvětlil rozsudek ostravský soudce Miroslav Mucha.

"Zákon o policii je platný deset let, nikomu nevadil, až najednou přijde případ drogové mafie. Vrchní soud vlastně řekl, že zákon o policii nemá žádnou právní váhu a to může ochromit bezpečnost občanů," rozhořčil se jeden z kriminalistů. Podle něj nyní detektivové ani nebudou mít chuť chodit do riskantních akcí: "Co když pak podezřelý řekne, že podnětem pro zásah byl policejní odposlech, ale ten už není důkazem."

Odposlech mobilního telefonu není naštěstí jednoduchý.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Babiš: Proč mi vyčítají KSČ? Benešovou neodvolám, s Minářem se nesejdu

Ministryni Marii Benešovou neodvolám a s šéfem spolku Milion chvilek pro demokracii se nesejdu. Tak v rozhovoru pro...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

  • Další z rubriky

Do buněk nechceme, říkají v Chanově. Pokus stěhovat lidi z ghett selhává

Plány na přestěhování lidí z ghett selhávají. Obyvatelům z vyloučených lokalit se do nových montovaných bytů nechce....

Spacáková stávka skončila. Protestující studenti opustili vestibul Karolina

Dvacítka studentů, která od středy okupovala Karolinum, se po tříhodinovém jednání s vedením domluvila na okamžitém...

Babiš je s byznysmeny na Ukrajině. Podpořil její integritu, včetně Krymu

Na Ukrajinu v pondělí večer přiletěl premiér a šéf ANO Andrej Babiš. „My určitě chceme naše ukrajinské partnery...

Premium

Kapka v moři modrých zón: redakce otestovala P+R parkoviště

Redakce testovala parkoviště P+R v Praze i Brně. Opět se rozšiřovaly modré zóny, mnohdy až k parkovištím P+R, tím pádem...

Najdete na iDNES.cz