Ministerstvo financí dostalo kvůli veřejným zakázkám pokutu 1,5 milionu

  10:02aktualizováno  17:31
Ministerstvo financí dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže několik pokut v řádu stovek tisíc korun za porušení zákona o veřejných zakázkách. Sankce v součtu činí více než 1,5 milionu. Resort s pokutami nesouhlasí a v šesti případech už podal žaloby ke Krajskému soudu v Brně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Největší sankce se týká zajištění podpory provozu integrovaného informačního systému Státní pokladny pro rok 2013 a první čtvrtletí roku 2014. Ministerstvo nevypsalo otevřený tendr, což podle úřadu mělo. Od ÚOHS za to dostalo pokutu 820 000 korun.

Za obdobná provinění padla i další sankce, například 405 000 korun za zakázku na vývoj informačního systému EDS/SMVS, nebo čtvrt milionu korun za zakázku na rozšíření funkcionality a úpravy Informačního systému Auditního orgánu (ISAO). Také v tomto případě ministerstvo neprokázalo, že zakázku mohla dělat je jedna firma.

Ministerstvo financí uvedlo, že pokuty se týkají veřejných zakázek zadaných v letech 2012 až 2014. „Aktuální pokuty jsou důsledkem toho, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v minulém roce značně zpřísnil svoji rozhodovací praxi a sankce aplikuje i zpětně na historicky uzavřené smlouvy týkající se převážně strategických informačních systémů ministerstva financí,“ řekl iDNES.cz mluvčí resortu Michal Žurovec.

Ministerstvo podle něj že napadaným způsobem již od roku 2015 nepostupuje a snaží se průběžně dosáhnout přesoutěžení všech používaných informačních systémů v otevřených výběrových řízeních. „Například Informační systém Státní pokladny je zadáván v otevřeném řízení od roku 2013. Další informační systémy jsou v současné době tendrovány, případně ministerstvo usilovně vyjednává s dodavateli o získání licence či majetkových práv k nim, která by otevřenou soutěž umožnila,“ uvedl Žurovec.

Ministerstvo financí podalo proti pravomocným rozhodnutím antimonopolního úřadu žaloby. „Dle našeho názoru orgán dohledu postupoval značně formalisticky a prakticky se nezabýval konkrétními aspekty, které vedly ministerstvo financí k volbě způsobu zadání jednotlivých veřejných zakázek,“ dodal mluvčí.

Aktuální případy nejsou jedinými, kterými se soud zabývá. Už koncem loňského roku na soud podalo ministerstvo žalobu proti pokutě 200 000 korun. Je za tři zakázky na vývoj informačního systému Viola v letech 2012 až 2014, které ministerstvo zadalo bez otevřeného tendru rovnou firmě Krabat cz, s.r.o.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Léčebné konopí bere stále víc lidí. Nakolik je léčba úspěšná, se však neví

Konopí, ilustrační snímek

V České republice přibývá pacientů užívajících léčebné konopí. Letos v květnu jich bylo 665 a lékaři jim předepsali...

V Podkrkonoší řádilo o víkendu malé tornádo. Odpojilo město od proudu

Gustnádo, Rtyně v Podkrkonoší (15. 6. 2019).

Silné bouřky zasáhly o víkendu Česko a zanechaly za sebou popadané stromy a poničený majetek. Kromě obvyklých blesků,...

Členy bývalého vedení Prahy 1 obvinili kvůli bytům prodaným pod cenou

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než dvacet městských bytů v Praze 1....

Najdete na iDNES.cz