Okýnko Martina Reinera

Okýnko Martina Reinera

Milionářem kvůli penězům? Nebuďte směšní!

  • 103
Před dávnými časy žili na zemi milionáři a chudáci ve svorné nenávisti, úplně stejně jako dnes. Na rozdíl od současnosti mezi nimi ovšem existovala prakticky nepřekročitelná linie.

Mladík (dámy prominou), který by se zanášel představami o svém příštím milionářství, byl by natotata vstrčen do chlívku s kozami, jak se tehdy běžně činilo lidem chudým duchem.

Dnes jsou ovšem z podobných bláznů miláčkové národa! Vysedávají v televizním studiu, obklopeni levnými rekvizitami, a zatímco všude blikají žárovky jako na josefské pouti v Kozích Horkách, jakýsi druhořadý herec v roli mefistotelského rádce krabatí zamyšleně čelo a pak se posedmé hlasem kocoura Garfielda ptá, jestli je boromejka pták, který žere střevlíky, nebo řádová sestra… Kdo uhodne, stává se jedním z nás… Milionářem! No, budiž… tohle je alespoň srandovní…

Daleko horší je, co s někdejšími jistotami provedla jedna z nejkomičtějších zemí na planetě, Spojené státy americké. Fenomén, který byl předtím v Evropě přecházen zdvořilým mlčením vyšších vrstev, se stal námětem románů, filmů a vůbec všelikého pozdvižení.

Zrodil se hrdina: chudák připlouvající k břehům Nového světa s pěti dolary v kapse, který už o tři roky později staví na Manhattanu svůj první skromný mrakodrápek.

Politováníhodná figura známá jako zbohatlík se stala předmětem obdivu. Jak charakteristické pro svět, v němž žijeme!

Když se mi krátce po uveřejnění předchozího Okýnka ozval e-mailem jeden moc milý chudý člověk a oznámil mi, že jsem jen potvrdil, jak beznadějně jsme my, milionáři, odtržení od života, chtěl jsem vědět proč.

Napsal mi, že zná spoustu chudých lidí, ani jednoho z nich však nezajímá, jak milionáři žijí. Všichni prý chtějí vědět jediné; jak se milionářem co nejrychleji stát…

A tady narážíme na problém. Jestli jsem tomu člověku dobře porozuměl, většina z vás se chce do milionářského hávu odít z ryzí a dravé touhy po penězích. Jenomže to je úplně a naprosto… zcestné.

Představme si, že se vám to i povede, zbohatnete, budete mít na kontě své poctivě vydřené milióny. A chcete vědět, co vás čeká? Vztek těch, co nezbohatli jako vy, a pohrdání těch, kteří se jako boháči už narodili.

A tomu se nedivte; o čem by se s vámi vaši noví milionářští "přátelé" asi tak bavili? O penězích?! Myslíte si opravdu, že ten, kdo od tří let svačí slavičí jazýčky zlatým příborem s iridiovou intarzií, se zajímá o peníze? Ne, a dvakrát ne!

Milionář, který prachobyčejně zbohatl, není v řadě ohledů nic víc než politováníhodná figura, ať si v Americe říkají, co chtějí. Existuje pouze jediná polehčující okolnost, jediná omluva pro to, že jste novým milionářem. Že totiž zbohatnete náhodou, nebo ještě lépe omylem.

A tak vám všem, kteří patříte k zájemců o pohádkové bohatství, doporučuji pro úplný začátek tohle: Najděte si něco, co vás fakt baví, a věnujte se tomu s láskou a zaujetím.

Není úplně vyloučeno, že i když strávíte většinu příštích víkendů vyřezáváním koníků z lipového dřeva, milionářem se nikdy nestanete. Vždycky je ovšem lepší umřít jako šťastný chudák, než jako Aristoteles Onassis, jeden z nejbohatších lidí, jaké kdy země nosila.

Věřte, že by mě mrzelo, kdybyste pak museli na smrtelné posteli fňukat jako on, že "milióny nejsou vždy to, co člověk potřebuje".

KDO JE MARTIN REINER

Martin Reiner (1964) se narodil a žije v Brně. Někdejší vydavatel (mimo jiné knih Michala Viewegha), dnes rentiér a spisovatel. Publikoval sedm knih, na podzim vyjde v nakladatelství Host jeho román Lucka a já.

Vydával časopis Neon (označovaný konkurencí za literární Playboy), organizoval festival Poezie bez hranic a přivedl do Česka slam poetry.

Problematice milionářství se až dosud systematicky nevěnoval.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video