Meningokok zabil během pár hodin jedenáctiměsíční holčičku

  10:09aktualizováno  11:50
Zákeřná bakterie meningokoka má letos svou první oběť. Nemoc se u téměř ročního dítě projevila podobně jako chřipka, později se objevily typické skvrnky na kůži. Přestože matka holčičku rychle odvezla do brněnské nemocnice, nepodařilo se ji zachránit. "Průběh onemocnění byl u dítěte dramaticky rychlý," uvedla Renata Vaverková z hygienické stanice Jihomoravského kraje.
Lékařům se dítě nepodařilo zachránit, proti meningokokovi C přitom existuje očkování. Ilustrační foto.

Lékařům se dítě nepodařilo zachránit, proti meningokokovi C přitom existuje očkování. Ilustrační foto.

Podle matky začalo onemocnění podobně jako chřipka, zvýšenou teplotou doprovázenou zvracením a bolestí hlavy. Brzy ráno ale objevila na trupu a končetinách dítěte drobné tečkovité červeno-fialové skvrnky, tzv. petechie.

Přestože hned poté dítě odvezla na Kliniku dětské anesteziologie a resuscitace do Fakultní nemocnice Brno, bylo již pozdě. Právě čas hraje hlavní roli při záchraně nakaženého dítěte.

"Dítě se nepodařilo zachránit ani přes veškerou intenzivní lékařskou péči," uvedla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Renata Vaverková.

Holčička podle ní byla zdravě se vyvíjející dítě, jen pár dní před vypuknutím meningitidy měla lehčí virózu horních cest dýchacích, řekla lékařka. "Mohla přispět k oslabení obranyschopnosti," doplnila.

Meningokokem se v lednu nakazil také sourozenec holčičky, díky silnější imunitě se ale vyléčil.

Díky očkování je naděje nemoc zvládnout

Holčičku zabil meningokok skupiny C, proti kterému existuje očkování. Lékaři ho doporučují hlavně u malých dětí a dospívajících. Nemoc postupuje velmi rychle, rozvíjí se v zánět mozkových blan nebo otravu krve.

V Česku se aplikuje vakcína proti meningokoku typu A a C, kombinovaná vakcína chrání tělo tři roky, samostatná proti typu C pět až deset let. Vakcínu mohou dostat již kojenci od dvou měsíců.

"Musí se očkovat s velkou opatrností. Nedoporučuje se při snížené srážlivosti krve, oslabeném imunitním systému, pokud se užívají léky proti rakovině, nemohou ji dostat lidé nad šedesát let nebo v těhotenství a při kojení," řekla iDNES.cz lékařka Deanna Skalleová, která vede očkovací centrum v pražské Poliklinice Budějovická.

Očkování proti meningitidě je dobrovolné, přijde na tisíc korun. Nežádoucí účinky se podle Skalleové objevují přibližně v jednom případu ze sta. "Je proto dobré zůstat půl hodinu po aplikaci v čekárně. U dospívajících se stává, že omdlí, kojenci mohou výjimečně dostat křeče s horečkou. Většinou se rychle zotaví," poznamenala lékařka.

Vakcinaci by určitě doporučila, i když nemusí pro každého znamenat stoprocentní ochranu před meningokokem. "I očkovaný člověk může onemocnět, ale průběh nemoci se zmírní. Je aspoň naděje onemocnění zvládnout," doplnila Skalleová.

Loni bakterie způsobila problémy 86 lidem. Letos se již nakazilo pět dětí, ovšem ne všechny případy končí smrtí. Vše záleží na síle imunity jedince.

Mělo by být očkování dětí proti meningitidě povinné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. února 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 3971
NE 975
Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Lávku v Obřím dole rychle spravili, cesta na Sněžku je zase otevřena

Opravená lávka v Rudné rokli (23. 5. 2019)

Cesta po modré turistické značce Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je po opravě mostku znovu otevřena. Jakmile se...

D1 zablokoval v zúžení u Meziříčí kamion, kolona má pětadvacet kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno částečně zablokoval dálnici D1 v zúžení na zhruba 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz