Melčák napadl předčasné volby u soudu. Zvolili mě na 4 roky, namítá

  15:24aktualizováno  20:55
Nezařazený poslanec Miloš Melčák podal ústavní stížnost proti zákonu o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny a rozhodnutí prezidenta o vyhlášení předčasných voleb. Ústavní soud uvedl, že je to bezprecedentní případ, ale že do voleb 9. a 10. října už nezbývá mnoho času.

Miloš Melčák není jediný, komu se způsob vyhlášení voleb nelíbí. Ústava totiž zná jiný mechanismus, jak k předčasným volbám dojít | foto: ČTK

"Podal ústavní stížnost proti rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení předčasných voleb a navrhl zrušit ústavní zákon, kterým se zkracuje volební období," řekl iDNES.cz generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.

Další postup Ústavního soudu nelze předjímat. "Stížnost byla doručena po třinácté hodině, zatím není známa ani spisová značka, ani soudce zpravodaj. Došlá podání se budou rozdělovat zítra," dodal Langášek s poukazem na to, že zítra bude možné sdělit i některé informace ze stížnosti.

Zasedání organizačního pléna soudu je plánované na úterý.

"Je to velmi závažná věc, bezprecedentní a mimořádná. Ústavní soud tomu bude věnovat náležitou pozornost. Tou zásadní námitkou pana Melčáka je, že byl zvolen na funkční období čtyř let a toto období je jednorázově zkráceno. Termín podání té stížnosti je nicméně šibeniční," upozornil Langášek. Volby jsou totiž už na začátku října.

Melčák: Bráním ústavní pořádek

Poslanec během dne vydal tiskové prohlášení, ve kterém svůj krok vysvětluje. "Ústava není a nesmí být do budoucna vnímána zákonodárci a politickými stranami jako návod, který se použije jenom, když se to hodí. Přijatý ústavní zákon o zkrácení volebního zákona se příčí ústavnímu pořádku a účelově ho suspenduje," tvrdí v něm.

"Tato praxe, pokud se jí Ústava nebude bránit, znamená, že by kdykoliv bylo možné stejným způsobem zkrátit anebo naopak prodloužit volební období prezidenta republiky, stejně jako Sněmovny. To by byl konec demokracie," pokračuje.

Melčák odmítá, že by mu šlo jen o vlastní prospěch. "Nebráním touto stížností vlastní mandát, ale budoucnost ústavního pořádku demokratického politického právního systému v České republice," ubezpečil.

Poslanec Melčák není jediný, kterému se zkrácení volebního období nelíbí. Například místopředseda Senátu Petr Pithart se nechal slyšet, že odporuje "duchu ústavy", aby zákonodárci sami rozhodovali, kdy mají být volby. Ústava totiž zná jen postup, kdy se vyčerpají všechny tři pokusy o sestavení vlády (dvakrát jím někoho pověří prezident, potřetí předseda Sněmovny) - teprve pak počítá s volbami.

Miloš Melčák byl v roce 2006 zvolen za ČSSD, během povolebních vyjednávání se v patové situaci rozhodl spolu s kolegou Michalem Pohankou dát důvěru druhé Topolánkově vládě. ČSSD ho za to vyloučila.

CO ŘÍKAJÍ POSLANCI A PRÁVNÍCI

Odborníci na ústavní právo zastávají názor, že stížnost poslance Miloše Melčáka na zkrácení současného volebního období Sněmovny by předčasné volby ohrozit neměla.

"Nevím, v čem by mohl soud shledávat neústavnost zkrácení volebního období," řekl poslanec a odborník na ústavní právo Zdeněk Jičínský.

Poslankyně ODS ze sněmovního ústavně-právního výboru Eva Dundáčková pokládá za možné, že soud rozhodne, že poslancům budou nahrazeny jejich mzdy od předčasných voleb až do termínu, kdy se měly uskutečnit řádné volby.

"Myslím, že předčasné volby to neohrozí. Spíše je to spor o výkon mandátu a o to, jestli je možné ho zkrátit ve vztahu k náhradě škody, což by byly platy poslanců," řekla Dundáčková.

Podle experta na ústavní právo Václava Pavlíčka není v kompetenci Ústavního soudu posuzovat ústavní zákon, proti kterému Melčákova stížnost směřuje.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Mohlo by se to stát komukoliv, říká Feri. Za napadením vidí politické důvody

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslanec TOP 09 Dominik Feri se po víkendovém incidentu, kdy ho napadli dva muži, objevil na půdě Poslanecké sněmovny....

Před třiceti lety vyšel v samizdatu nejslavnější rozhovor s Havlem

Václav Havel během Sametové revoluce

Televizi, rádio i noviny měl za totality komunistický režim pevně v rukou. Pokud někdo chtěl slyšet nebo číst něco...

Fiala se omluvil poslankyni, o níž řekl, že je možná zamilovaná do Klause

Poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková , která nehlasovala pro odvolání...

Šéf občanských demokratů Petr Fiala ve Sněmovně řekl, že se osobně omluvil poslankyni Zuzaně Majerové Zahradníkové za...

Najdete na iDNES.cz