Volby v říjnu možná nebudou, Klaus svolal na Hrad šéfy stran a premiéra

  16:39aktualizováno  19:04
Ústavní soud se rozhodl odložit prezidentovo vyhlášení předčasných voleb na neurčito. Učinil tak kvůli stížnosti nezařazeného poslance Miloše Melčáka. Václav Klaus rozhodnutí hned kritizoval jako bezprecedentní a aktivistické. Na zítřejší dopoledne svolal na Hrad schůzku s šéfy stran a premiérem.

Václav Klaus rozhodnutí soudu ihned kritizoval jako bezprecedentní a aktivistické. | foto: Eva KořínkováČTK

Ústavní soud se v úterý zabýval stížností poslance Miloše Melčáka proti rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení předčasných voleb. Melčák navrhoval zrušit ústavní zákon, kterým se zkracuje volební období. - čtěte Melčák napadl předčasné volby

Soud rozhodl, že dokud případ neuzavře, prezidentovo rozhodnutí o vyhlášení voleb odkládá. Tím by se de facto odložily na neurčito i samotné předčasné volby.

co se stalo

- Poslanec Melčák koncem srpna napadl u Ústavního soudu postup parlamentu, který umožnil uspořádání předčasných voleb letos v říjnu.

- Mandát řádně zvolených poslanců byl podle Melčáka ukončen v rozporu s postupem, který připouští ústava (poslanci si zkrátili mandát mimořádným zákonem).

- Ústavní soud zatím o stížnosti nerozhodl, ale odložil účinnost prezidentova rozhodnutí, aby se volby konaly 9. a 10. října, a vzal si čas na projednání stížnosti.

- Volby tedy v říjnovém termínu stále proběhnout můžou. Záleží na čase konečného rozhodnutí ÚS. Ten neřekl žádnou lhůtu.

"Vykonatelnost rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, kontrasignovaného vládou, se odkládá," uvedli soudci. Proti rozhodnutí se není možné odvolat.

Podle místopředsedkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové to v praxi znamená, že předčasné volby se v plánovaném termínu 9. a 10. října neuskuteční. "Když uvážíme kroky, které budou nyní následovat, je jasné, že to do října není možné stihnout, to prostě nejde," řekla Wagnerová Hospodářským novinám.

Soud v nejbližších dnech odloží rozhodnutí o stížnosti, kterou podal poslanec Miloš Melčák, a místo toho se bude zabývat tím, zda není protiústavní zákon, kterým poslanci volby umožnili. A to bude podle Wagnerové trvat dlouho, píší Hospodářské noviny.

Klaus: Hrozí nám ústavně-politická krize

Rozhodnutí hned ostře kritizoval prezident Klaus. "Jsem vážně znepokojen dnešním rozhodnutím Ústavního soudu o odkladu vykonatelnosti vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny, které znamená faktické odložení voleb do Poslanecké sněmovny na neurčito," uvedl ve svém tiskovém prohlášení.

DOKUMENT

Čtěte usnesení Ústavního soudu

Podle něj jde o "aktivistický a bezprecedentní krok, který bude mít zásadní dopad na politický systém v naší zemi, kde podle Ústavy České republiky zákonodárná moc náleží parlamentu. Jeho důsledky je v této chvíli velmi obtížné předvídat," napsal prezident.

"Jde o rozhodnutí navýsost politické, nikoli právně-legislativní. Jeho dopad budu podrobně analyzovat. Jsem připraven - spolu s ostatními - hledat na politické scéně rychlé řešení dnešním rozhodnutím Ústavního soudu vzniklé ústavně-politické krize," uvedl Klaus.

Na středeční jedenáctou hodinu proto svolal na Hrad premiéra, předsedy parlamentních komor a šéfy sněmovních stran.

Do kritiky se pustili i lídři politických stran. Shodně označují rozhodnutí soudců za nezodpovědné. Podle lidovců by měla Fischerova úřednická vláda podat demisi a strany zahájit jednání o vzniku politického kabinetu. Podle premiéra Fischera by ale východisko z krize měli najít hlavně politici. - čtěte Lidovci žádají demisi Fischera. Řešení mají najít politici, brání se premiér

Kdy soud rozhodne? Soudci zatím nevědí

Podle mluvčího Ústavního soudu není možné říci, zda se původní termín předčasných voleb stihne. "Ústavní soud to ve svém usnesení žádným způsobem nespecifikoval, v důsledku toho o tom nemůžeme ani spekulovat. Tuto otázku necháváme otevřenou," řekl iDNES.cz Vlastimil Göttinger.

Soud není ani vázán žádným termínem, dokdy musí rozhodnout. "Takže záleží na té vlastní materii, na té složitosti, kdy se s tím bude schopen Ústavní soud vypořádat a kdy bude schopen meritorně rozhodnout," dodal mluvčí.

Případ je podle něj unikátní. "Proto jakákoliv paralela s tím rozhodnutím Ústavního soudu by byla zavádějící," myslí si.

Ústavní soud volby odložit nemůže

Přečtěte si názor expertů na ústavní právo

Z rozhodnutí mají ale smíšené pocity i sami právníci. Podle experta na ústavní právo Václava Pavlíčka není soud oprávněn volby odkládat.

"Já se domnívám, že jde o maření voleb a že Ústavní soud k tomu nemá kompetenci. Jestliže se tímto rozhodnutím porušuje ústava, nejde předpokládat, co bude dál. Pokud se poruší ústava, záleží na dalším jednání ústavních institucí," řekl iDNES.cz profesor ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

Najdete na iDNES.cz