Válečný veterán a poslední žijící český stíhací pilot RAF Emil Boček (vpravo)...

Válečný veterán a poslední žijící český stíhací pilot RAF Emil Boček (vpravo) převzal 27. září 2019 ve Valdštejnském paláci v Praze od předsedy Senátu Jaroslava Kubery (vlevo) stříbrnou pamětní medaili Senátu při příležitosti Dne české státnosti. | foto: ČTK

Cestovatel Zikmund, letec Boček či hudebník Kocáb dostali medaile Senátu

  • 22
V pátek Senát ČR ocenil například generála Emila Bočka, cestovatele Miroslava Zikmunda, publicisty Jefima Fištejna a Karla Steigerwalda, bývalé předsedy Senátu Milana Štěcha nebo hudebníka a exministra pro lidská práva a národnostní menšiny Michaela Kocába. Ceny předal předseda horní komory Parlamentu Jaroslav Kubera z ODS.

Stříbrné pamětní medaile Senátu se udělují od roku 2007 významným osobnostem z řad vědců, umělců, sportovců a dalších veřejných osob, které vynikají ve svých oborech nebo svými zvláštními činy či schopnostmi.

Medaile od roku 2012 uděluje předseda Senátu při příležitosti zářijového Dne české státnosti, příležitostně pak v případě návštěvy významných zahraničních osobností mimo tento svátek. V rámci dnešního ceremoniálu bylo oceněno 12 osobností a jednalo se o jeho dvanáctý ročník.

Šestadevadesátiletý Boček, který byl za druhé světové války stíhačem britského letectva, jménem všech oceněných za udělené medaile poděkoval. „Senát byl jeden z prvních, který nezapomínal a nezapomíná na válečné veterány,“ uvedl mimo jiné. „Ocenění, které jsem dnes převzal, patří také mým kamarádům, kteří už nejsou mezi námi,“ dodal.

Kubera ve své řeči varoval před rozdělování společnosti. „Nezapomínejme na své kořeny, které nás všechny, ať chceme, nebo nechceme, spojují a utvářejí. Vždyť právě z těchto hodnot vychází naše úspěšná současnost,“ uvedl.

Medaili dostali vědci, cestovatelé, politici nebo publicisté

Cestovatel Zikmund podnikl spolu s Jiřím Hanzelkou řadu výprav po celém světě, při nichž shromáždili spoustu dokumentárního materiálu.

Oceněni byli dále nejcitovanější česká vědkyně Renata Cífková, rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Petr Sáha, geolog, spisovatel a cestovatel a popularizátor vědy Václav Cílek nebo předseda Českého biatlonového svazu Jiří Hamza.

Senát medaili udělil také viceprezidentovi Světové biatlonové unie Františkovi Paštěkovi. Horní komora ocenila jeho hrdinství – letos v lednu zachránil život svému sousedovi a jeho dvouleté vnučce, když je vytáhl z hořícího auta.

Ocenění dostali také bývalí předsedové horní komory Libuše Benešová a Milan Štěch. 

Fištejn byl komentátorem i ředitelem vysílání Rádia Svobodná Evropa, nyní spolupracuje s veřejnoprávními médii. Steigerwald působí také jako dramatik a scénárista. Hudebník Kocáb byl šéfem parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk.

Řády Bílého lva dostali generálové a Švehla, Zeman ocenil vědce i umělce

Medaili s předstihem dostal astronom a emeritní vedoucí Úřadu OSN pro vesmírné záležitosti Luboš Perek, a to v červenci u příležitosti svých stých narozenin. 

Do konce roku mají stejné ocenění dostat ještě česká rodačka a první ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová a britský filozof a politolog Roger Scruton, který se mimo jiné podílel na činnosti takzvané podzemní univerzity během komunistického režimu v někdejším Československu.

V dřívějších letech se medaile Senátu dočkali například bývalá běžkyně Jarmila Kratochvílová, herec Lubomír Lipský nebo vědec Emil Paleček.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video