Mareš: Chceme se do vlády někdy vrátit

  • 79
Bylo krátce před šestou večer a mimo program zničehonic v sále Amber hotelu Černigov, kde probíhal sjezd Unie svobody, požádal o slovo odcházející předseda strany a vicepremiér Petr Mareš. Pomalu předstoupil před mikrofon. Padla Špidlova vláda.

"Vy co nemáte vypnuté mobily, už to víte. Vám, co jste si je způsobně vypnuli před vstupem do jednacího sálu, to nyní oznámím: premiér Vladimír Špidla se rozhodl rezignovat," sdělil překvapeným spolustraníkům Petr Mareš.

Když se lidé v sále vzpamatovali, přes polovinu jich začalo v té chvíli zničehonic tleskat. Mareš se trochu zarazil a zapochyboval, jestli tato chvíle je k potlesku vhodná.

Program sjezdu ještě pak chvíli pokračoval, mluvila například senátorka Helena Rögnerová, ale většina delegátů se už stejně vytratila na chodbu a do restaurací, kde rozebírali novou situaci. "Tak, co myslíš, v jaké se teď ocitneme frakci?" šlo zaslechnout, jak se ptají navzájem s ironickým úsměvem členové strany v křesle v hotelové kavárně.

Během sobotního večera by se mělo sejít ještě nejužší vedení strany - republikový výbor. Jak nové události ovlivní zítřejší volbu předsedy, není zatím jasné. Ve hře jsou Svatopluk Karásek, ministr Pavel Němec a poslanec Karel Kühnl.

Jeden z vážných kandidátů na předsedu US-DEU Svatopluk Karásek, nicméně vyjádřil smutek, že vláda padla, protože premiéra Vladimíra si podle svých vlastních slov vážil.

Mareš: Budeme v některé z příštích vlád

Pár minut poté, co oznámil přítomným vicepremiér Petr Mareš pád vlády, poskytl v kuloárech rozhovor přítomným novinářům.

"Je v pravomoci nejvyššího orgánu sociální demokracie přijmout takovéto rozhodnutí (Mareš měl na mysli pád Špidly - pozn.red.). V kontextu našeho republikového shromáždění mohu říci, že to považuji za rozhodnutí, které je mi poněkud líto, protože Unie svobody jednoznačně vyjádřila podporu dalšímu reformnímu úsilí vlády. My jsme zároveň vyjádřili obavu z toho, zda naši partneři budou mít odvahu k takovému pokračování a bohužel se ukázalo, že nikoli," řekl Mareš.

"Naštěstí, všechny příspěvky, které zde dnes zazněly, byly příspěvky, které hovořily o fungování Unie svobody jak ve vládě, tak mimo vládu. Takže mohu s klidným svědomím říci, že nás tato zpráva jako politickou stranu nezastihla nepřipravenou," dodal.

Roníte krokodýlí slzy, jak jste někde v kuloárech řekl?
Neroním žádné slzy. Pokud jsem ronil nějaké slzy, tak to bylo v pondělí ráno nad výsledky voleb do Evropského parlamentu. Tohle je politická realita. Není zcela nečekaná a my na ni budeme reagovat, tak jak jsme očekávali.

Jaký další další vývoj očekáváte?
Předpokládám, že ve středu premiér navrhne vládě hlasování o demisi celé vlády a za dané situace výsledek může být pouze jen jeden, to jest že vláda tento návrh schválí. A pak už je celá záležitost do značné míry v rukou pana prezidenta.

Bude Unie svobody v další vládě?
Unie svobody jistě bude v některé z dalších vlád. Zda to bude tato, o tom poněkud pochybuji. Zcela jistě budeme v té vládě, která vzejde z dalších voleb. Můj osobní názor je, teď o tom budeme jednat na republikovém výboru, že na tuto situaci bychom měli reagovat žádostí o předčasné volby.

Očekáváte, že prezident pověří sestavením nové vlády pana Grosse?
To už je otázka, která směřuje na Hradčany.

Jakub Pokorný, MF DNES

"Bude záležet na Unii svobody, jakou chce mít tvář. Jestli to riskne se mnou, nebo s osvědčeným Karlem Kühnlem," poznamenal Karásek.

Mareš: Nejsme na pohřbu Unie
Když ráno sjezd začínal, byla US-DEU ještě vládní strana. Nejsme tady na žádném pohřbu Unie svobody, snažil se ráno dodávat optimismus svým kolegům odcházející předseda Unie svobody Petr Mareš. Sám nevyloučil, že se unie spojí s jinou stranou.

Unie volí nové vedení, protože v eurovolbách nezískala ani dvě procenta hlasů.

Představil se farář Karásek
Nečekaně rychle se na sjezdu Unie svobody-Demokratické unie představil první kandidát na předsedu, poslanec, písničkář a duchovní Svatopluk Karásek.

"Zítra mám kázání v Drážďanech a nemohu moci být s vámi, proto to berte jako představení kandidáta," řekl Karásek.

Ostře nejprve vystoupil proti ODS, která se podle něj snaží soustředěným tlakem dehonestovat všechny konkurenty vpravo od středu na politické scéně.

Jako svůj program vymezil Karásek "5 E" - ekonomii, estetiku, etiku, Evropu, ekologii.
"Pokud budu zvolen, přislibuji, že budu pro Unii svobody takovým Karlem Brücknerem," dodal Karásek.

Mlynář: skončím s koncem US-DEU
Téma sloučení unie s jinou parlamentní stranou na sjezdu nadhodil Vladimír Mlynář. Sám chce v politice po případné integraci skončit. Odmítl naznačit, která strana je pro integraci US-DEU nejvhodnější. Nabízí se buď ODS, z níž se unie v roce 1997 odštěpila, nebo lidovci.

"Jestli sociální demokraté nevypoví vládní spolupráci, měla by unie v koalici s lidovci a ČSSD zůstat nejméně do podzimního hlasování o rozpočtu," řekl Mlynář.

Vrať se, Rumle
Na úvod sjezdu vystoupil se svým projevem odcházející předseda Petr Mareš. "Podíváme-li se objektivně na naše fungování ve vládě, zjistíme, že se Unie svobody nemá zač stydět," zhodnotil své působení.

Po něm vystoupili například senátor Jan Ruml, ministr Vladimír Mlynář, místopředseda František Pelc a několik krajských delegátů.

Zatímco Mlynář se spíše přiklonil k tomu, že by se Unie měla spojit s jinou stranou, Pelc to odmítl. "Já nevěřím, že to končí, v tom nesouhlasím s Vladimírem Mlynářem," řekl František Pelc.

"Odmítám, že rozhodla naše špatná kampaň v eurovolbách a že jsme měli pitomé billboardy a špatné noviny. Odstupují nám poslanci. Takovou stranu by volili už jenom masochisté. Co dál? To vám řeknu zítra," poznamenal Pelc.

Senátor Jan Ruml zase přiznal, že se na něj mnozí jeho kolegové obrátili s prosbou, aby se do čela strany vrátil. Ruml však mezi pravděpodobnými kandidáty na předsedu není. 

"Komunisté a postkomunisté vylezli z děr a chtějí ovládnout politickou scénu," pro změnu varoval ve svém plamenném projevu Ruml. Dodal, že Unie svobody už nemá co ztratit, ale překvapit může.

Unionisté nyní upírají svou pozornost především k podzimním krajským volbám, kde chtějí lepší výsledek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video