„Zahájil jsem řízení o zproštení funkce ředitele civilní rozvědky (ÚZSI). Zítřejším dnem (ve čtvrtek, pozn. red.) nabude na právní účinnosti,” řekl Metnar.
K zásadnímu kroku, jakým je zproštění funkce šéfa rozvědky, Metnar přistoupil přesto, že je ministrem v demisi. V druhé Babišově vládě nemá být, resort podle dohody připadne ČSSD. Ministr vše zdůvodňuje vyšetřováním hospodaření v rozvědce, které částečně provádějí Šaškovi podřízení a ředitel je tak ve střetu zájmů.
O tom, že Metnar zprostil Šaška funkce, se ve středu dozvěděl předseda sněmovní komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace Pavel Blažek z opoziční ODS. „Ano, byl jsem o tom informován panem ministrem vnitra,“ uvedl poslanec Blažek.
Krok vlády v demisi zatím hodnotit nechtěl. „Jistě svolám komisi a pozvu tam pana ministra vnitra, aby nám podal bližší informace,“ dodal Blažek.
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se k záležitosti nevyjádřil a odkázal na Metnara. „Je to jeho kompetence,“ napsal ČTK.
Krátce poté, co se Andrej Babiš (ANO) stal premiérem, došlo na ÚZSI ke změně náměstka. Zdeňka Blahutu, který bývá médii považován za muže bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), vystřídal Radek Musílek, o němž se zase mluví jako o muži blízkém Babišovi. Právě on nyní dočasně funkci Šaška přebírá.
ČSSD: Nového šéfa civilní rozvědky by měla vybrat až vláda s důvěrou
Babiš v době, kdy twitterový účet Skupina Šuman zveřejňoval nahrávky šéfa ANO, řekl, že podezírá ÚZSI z účasti na svém odposlouchávání. „Já to beru jako nějakou provokaci. Mám informaci, že je to nějaká agentura blízká ÚZSI pana Chovance. Takové informace mám už delší čas, že se tam dějí podivné věci vůči mé osobě,“ prohlásil tehdy Babiš. Šéf rozvědky Šašek tehdy něco takového ostře popřel.
Pakliže členská základna posvětí ČSSD spolupráci s ANO, v budoucí vládě by měl post ministra vnitra zastávat předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Ministr v demisi Metnar by podle něj nástupce Šaška už jmenovat neměl.
„Pokud jde o případný výběr nového ředitele UZSI, platí, že toho musí odsouhlasit až nová vláda s důvěrou,“ prohlásil Hamáček.
Vyšetřování uvnitř úřadu
MF DNES na konci března informovala o vyšetřování uvnitř Úřadu pro zahraniční styky a informace. Ministr vnitra Lubomír Metnar už má výsledky interní kontroly k dispozici.
„Z dokumentů vyplývá i důvodné podezření, že se ředitel ÚZSI a někteří další příslušníci úřadu dopustili jednání, která mají znaky trestných činů proti majetku a proti pořádku ve věcech veřejných,“ stojí v materiálu, kterým ministr vnitra v demisi Metnar odůvodnil Šaškovo postavení mimo službu a se kterým se MF DNES seznámila.
„Úřad proto učinil trestní oznámení příslušnému státnímu zástupci, který ve věci zahájil trestní řízení,“ stojí v přípisu k Šaškovu postavení mimo službu.
Předražené nákupy
Podle zdůvodnění měl ředitel mimo jiné schvalovat předražené nákupy. „Protiprávní jednání ředitele ÚZSI mající znaky trestných činů spočívají ve schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu a schválení úhrady této ceny z prostředků úřadu, rozhodnutí o realizaci činnosti nespadající do působnuti úřadu v rozporu s právními předpisy, uzavření smlouvy o nákupu majetku bez potřebného oprávnění a schválení výdeje finančních prostředků na tento nákup, přičemž není zřejmé, zda a jak byly tyto finanční prostředky použity a zda byl tento majetek vůbec nakoupen,“ píše se v analýze.
Podle informací MF DNES šlo například o nákupy takzvaných „agát“, tedy přístrojů, které umí odposlouchávat mobilní telefony ve svém okolí.
Vyšetřování v rozvědce dozoruje státní zastupitelství. Pražská vrchní státní zástupkyně napsala, že její úřad nekomentuje, zda se před zahájením trestního stíhání konkrétními věcmi zabývá.
Prověrku hospodaření nařídil po svém nástupu na vnitro Metnar. „Ředitel ÚZSI po vzájemné dohodě se mnou nařídil prověřování hospodaření s finančními prostředky rozpočtu ÚZSI za poslední období,“ uvedl v březnu Metnar.
Jiří Šašek stál v čele rozvědky od července 2014. V rozvědce pracuje od roku 2006, předtím působil u policie jako kriminalista.