Logo Občanského fóra vzniklo jako vtip. A rozjelo autorovi kariéru

  6:30aktualizováno  6:30
Příběhů svázaných se sametovou revolucí jsou tisíce. Jedním z těch méně známých je o vzniku usměvavého loga Občanského fóra. Příběh jeho autora, grafika Pavla Šťastného, začal v noci na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.

Autora loga Občanského fóra Pavla Šťastného čtyřiadvacet let po revoluci grafika stále živí. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Do prvního ročníku Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze jsem nastoupil právě v roce 1989. Takže to byla normální totalitní škola. V pátek sedmnáctého jsem byl na demonstraci, a když jsem v pondělí přišel do školy, byla zamčená," zavzpomínal Šťastný.

Když se dobušil, otevřel mu starší spolužák: "Odpoledne si skočíš domů pro spacák a všichni budeme spát ve škole, protože ji hlídáme." Takhle to celé začalo.

V budově strávili další dva a půl měsíce. "Byla to super atmosféra. Na jednu stranu jsme se báli, ale na druhou... To sepětí spolužáků bylo neuvěřitelné," doplnil grafik.

Ráno 25. listopadu přiběhl někdo do školy s tím, že Občanské fórum vyhlašuje soutěž mezi středními a vysokými školami na své logo. Bylo to zvláštní, spontánní výběrové řízení. Všichni se dali do práce. Do čtyř odpoledne totiž měly být návrhy hotové. Čtyřiadvacetiletý Pavel Šťastný studoval v ateliéru, který se zabýval písmem a knižní kulturou, což je přesně ten obor, pod nějž loga spadají.

Fotogalerie

"Všichni jsme byli naučení dělat taková ta technická, seriózní loga. Rýsovali jsme je. A když už bylo půl čtvrté, bylo jasné, že nikdo nic nestihne. Tak jsme si z toho začali dělat legraci. Někdo něco nakreslil – úplnou blbost – a všichni se smáli," svěřil se Šťastný.

A takhle vzniklo ve 15:45 hodin dnes už slavné logo Občanského fóra. Jako vtip.

O čtvrt hodiny později skutečně přišel člověk z OF a návrhy si odnesl. Žádné napětí, kdo vyhraje. Byla to doba, kdy vlastně vítězství ani nebylo tak důležité.

"Vyhrál jsi, běž hned do Mánesa a začni ty věci dávat dohromady," probudili ve dvě hodiny v noci Šťastného.

Vykulený student najednou spolupracoval s lidmi, ke kterým vzhlížel. Navrhoval veškerou grafiku pro Občanské fórum. Třeba i vizuální podobu návrhu nové ústavy, již tehdy OF připravovalo. Šťastnému tehdy pomohlo, že na školu šel už z praxe, měl za sebou různé kampaně, a tudíž věděl, jak to chodí. S hnutím spolupracoval až do jeho zániku.

"Až později jsem se dozvěděl, že první soutěž vyhlásili naši profesoři sami mezi sebou, ale protože každý měl své ego, na vítězi se nedohodli. Proto se rozhodlo, že to budou dělat studenti, když už je to studentská revoluce," vysvětlil.

Že by ho tato práce v revolučních dobách vystřelila do politiky, odmítá. "Politicky se neangažuji. Ale musím říct, že tu dobu, kdy vlastně vše bylo OF, mám rád. Ovšem i díky tomu logu jsem začal mít spoustu práce. Tak se to plynule překlenulo," dodal autor, který vymyslel i logo pro Datart, E-Gate, Seznam.cz, Slovanský dům či televizní talkshow Banánové rybičky.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

V kauze držení dětského porna jsme nebyli pod tlakem, tvrdí policisté

Michal Hala žaluje stát kvůli nezákonnému trestnímu stíhání, diskety s dětským...

Policisté, kteří řešili kauzu, v níž byl bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic Michal Hala viněn z držení...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Najdete na iDNES.cz