Dobrý učitel by se měl zajímat o názory svých žáků, brát v úvahu jejich individuální možnosti a podporovat jejich sebedůvěru.

Dobrý učitel by se měl zajímat o názory svých žáků, brát v úvahu jejich individuální možnosti a podporovat jejich sebedůvěru. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Liškův „kantor ideál“ nemá předsudky a dívá se dětem do očí

  • 74
Ministerstvo školství zveřejnilo svou představu kvalitního učitele. Měl by využívat různé metody výuky, projevovat porozumění, vyhýbat se předsudkům, jasně se vyjadřovat a umět používat i neverbální komunikaci. Ministerstvo chce nyní o požadavcích na dobrého učitele diskutovat s kantory, univerzitami i rodiči.

Seznam požadavků mají splňovat pedagogové na základních a středních školách. "Výuka na školách se musí podstatně zlepšit a musí se zlepšit studijní výsledky u dětí a obojí v prvé řadě souvisí s kvalitou učitelské práce," zdůraznila Hana Košťálová, která je jednou z členů ministerské skupiny, která na návrhu učitelských standardů pracuje.

Dobrý učitel

Jaký má být učitel podle ministerstva školství:

* učitel systematicky plánuje výuku, dokáže při hodině pružně reagovat
* projevuje respekt k žákům a žákyním bez genderových předsudků
* má kvalitní mluvený projev
a vhodně využívá i prostředky neverbální komunikace (oční kontakt, úsměv, přátelská gestikulace)
* podporuje sebedůvěru žáků, zajímá se o jejich názory, představy, problémy, pocity a dává prostor jejich názorům
* bere v úvahu individuální možnosti a potřeby žáků
* pravidelně hodnotí svou výuku, využívá zpětné vazby od kolegů, žáků a rodičů
* komunikuje a spolupracuje s kolegy a vedením školy, spolupracuje s rodiči

Liškovo ministerstvo chce o svém návrhu požadavků na učitele následující čtyři měsíce diskutovat s učiteli, vysokými školami, pedagogickými asociacemi, rodiči, studenty i politiky. Kdokoli by se chtěl ke standardům vyjádřit, má možnost na stránkách ministerstva školství.

Z diskuse mezi ministerstvem a veřejností by měla na podzim vzniknout první verze učitelských standardů.

"V říjnu uveřejníme verzi, jíž by se učitelé mohli začít řídit dobrovolně. Na všech školách by se standardy mohly začít vyžadovat tak za dva až tři roky," vysvětlil náměstek ministra školství Jindřich Kitzberger.

Kvalitní učitelé by mohli vycházet už z fakult

Důležitou roli budou při prosazování standardů do praxe hrát vysoké školy. "S těmito požadavky by se totiž měli budoucí pedagogové seznamovat už při studiu, aby na ně mohli mít ředitelé určité nároky hned, jak nastoupí," vysvětlil vedoucí ministerské skupiny Karel Rýdl.

"Naše představa je taková, že pokud by učitel nedokázal splnit standardy, nemá na škole co dělat," uvedla Koštálová. "Prvotní je ale podpora učitelů v jejich profesním růstu, pak teprve přijde kontrola a případné sankce," doplnila.

Společně s požadavky na učitele připravuje ministerstvo také systém atestací. "Standardy a atestace by pak v budoucnu měly tvořit základní kámen pro profesní růst učitele," řekl Kitzberger.

První atestaci by učitelé mohli skládat přibližně po šesti letech a byla by povinná. Druhá už by povinná nebyla, ale její složení by zaručovalo vyšší plat. Další atestace by byla určena pro ty, kdo by se chtěli stát na školách mentory. Ti by pomáhali nově příchozím kolegům nebo těm kolegům, kteří mají s něčím problém. Zatím je ale vše jen v rovině úvah," doplnila náměstka Kitzbergera Koštálová.

Učitelské standardy a atestace by se měly stát důležitou pomůckou pro ředitele škol. Ministerstvo chce totiž v návaznosti na standardy a atestace změnit odměňování pedagogů. Platy by se jim nezvyšovaly na základě odsloužených let, jak je tomu dosud, ale záleželo by na jejich kvalitě a ochotě se vzdělávat. - čtěte také Učitel s nápady bude brát víc než zasloužilý

Dotáhnout požadavky na učitele do konce bude podle Kitzbergera možná úkol pro dalšího ministra školství. Funkční období totiž Liškovi skončí příští rok. "Proto teď chceme docílit toho, že učitele se standardy seznámíme, a ti se pak budou snad dožadovat toho, aby se to dotáhlo do konce, a to i v případě, že bude ministrem někdo jiný," dodal Kitzberger.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video