Lídra ČSSD nelze v Chomutově volit

  • 12
Chomutov - Lidé, kteří přijdou v Chomutově k volbám, budou upozorněni, že z prvního místa kandidátní listiny sociální demokracie byl odvolán Petr Husák. Lídra vyšktla bez jeho vědomí zmocněnkyně strany. Udělala to dokonce i bez vědomí okresního výkonného výboru ČSSD. Sám Husák se o tom dozvěděl od novinářů až dnes. Výbor proto podá na zmocněnkyni Alenu Némethovou trestní oznámení pro podezření z maření přípravy a průběhu voleb.

"Nikdo mi to nedal vědět - ani náš volební zmocněnec, ani registrační úřad. Vše jsem se dozvěděl až od novinářů. Jsem v šoku," byla první Husákova reakce.

"Je to podivné. Důvody svého odvolání neznám. Každopádně považuji to, že jsem byl bez svého vědomí vyškrtnut z kandidátky za sprosté, ve slušné společnosti se takhle nejedná," dodal.

Némethová přinesla písemné rozhodnutí o Husákově vyškrtnutí ve středu jen deset minut před koncem lhůty pro podání návrhů na změny v kandidátkách, potvrdila ČTK mluvčí chomutovské radnice Michaela Lehnertová.

Dodala, že zmocněnkyně údajně předložila společné prohlášení obou místních organizací ČSSD v Chomutově. To však popřela předsedkyně okresního výkonného výboru strany Jana Vaňhová. Tvrdí, že výbor o tom nikdo neinformoval.

"Od tohoto kroku se distancujeme, vedení chomutovské ČSSD rozhodně nikoho z kandidátky nevyškrtlo. Je to maximální poškození strany, které rozhodně bude mít vliv na výsledek voleb. Budeme proto po poradě s právníky podávat trestní oznámení kvůli pokusu o maření jejich průběhu," řekla předsedkyně sociálních demokratů na Chomutovsku.

Podobně vidí celou věc i krajský šéf ČSSD Jaroslav Foldyna. Podle něj se ale sociální demokraté pokusí zpochybnit i celý průběh voleb v Chomutově. "Domnívám se, že je na místě i podání správní žaloby s návrhem na zrušní voleb v Chomutově. To, co se stalo, musí mít nejen politické, ale i právní důsledky," uvedl.

"Zmocněnec sice má právo osmačtyřicet hodin před volbami kohokoliv a bez udání důvodu z kandidátky vyškrtnout, ale paní Néméthová je zaměstnankyní sociální demokracie a jako taková si nemůže dovolit udělat v rámci strany něco, co neschválí výkonný výbor," upozornil.

"Původně vznikly dvě kandidátní listiny ČSSD. Z Prahy však přišel příkaz, abychom registrovali jen jednu kandidátku s vyváženým zastoupením kandidátů z obou organizací strany. Uzavřeli jsme dohodu, že nikdo nepodnikne kroky ke změně pořadí. Přesto někteří lidé z čelních míst kandidátky tuto dohodu nedodrželi. Pokusili se tak zvrátit výsledky voleb, podle nás budou neplatné a budou se muset opakovat," doplnila pro ČTK Vaňhová.

Jak se o změnách dozvědí voliči?

- v každé volební místnosti musí být informace o tom, kdo už na kandidátkách není, viditelně oznámena; je pak na voličích, jestli ji budou akceptovat
- pokud vyškrtnutého nebo odstoupivšího kandidáta někdo zakřížkuje preferenčním hlasem, nebere se jeho preference v úvahu
Podle dostupných informací stojí za politickým atentátem dvojka na kandidátce Jaroslav Říha a jeho přívrženci. "Za vyškrtnutím stojí úzká skupina lidí, kterou neřídíme. Je za tím pan Říha, který navíc od 12. října není členem strany," uvedla předsedkyně sociálních demokratů na Chomutovsku.

Říha nebral celý den telefon. Z toho, že těsně před volbami nechal své stranické konkurenty vyškrtnout z kandidátky, byl nařčen už v roce 1992. Tehdy měl údajně zařídit vyškrtnutí pěti lidí z koalice Strany zelených a ČSSD, aby se vůbec dostal na volitelné místo do zastupitelstva.

"Tehdy se stalo to samé co teď. Někdo se chtěl dostat do popředí a tak pět lidí nechal zmocněncem vyškrtnout, aniž by o tom kdokoliv věděl. Proti tomu není žádná obrana. Myslím, že žádné trestní oznámení nemá šanci něco napravit," sdělil Vladimír Bílek, který byl před deseti lety mezi vyškrtnutými.

Kandidáti jiných stran a sdružení se k situaci v chomutovské ČSSD staví zdrženlivě. "Jde o nešťastnou situaci, která může ovlivnit volební výsledky. Jinak se ale jedná o vnitřní záležitost sociální demokracie. Pokusy o anulování výsledků voleb budou ale podle mého názoru liché," míní lídr chomutovské ODS Jan Řehák.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video