Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Lékaři kritizují ministerskou vyhlášku, prý je nutí kupovat zbytečné vybavení

  • 27
Česká lékařská komora kritizuje novou ministerskou vyhlášku, která má platit od prvního září. Podepsala ji ještě ministryně Dana Jurásková a pro lékaře znamená, že si musí ordinace do roka vybavit předepsaným technickým zařízením, jež mnohdy ke svým úkonům ani nepotřebují. Ministr Heger se bude vyhláškou ještě zabývat.

Vyhláška 221/2010 Sb. předepisuje jednotlivým zdravotnickým zařízením - od nemocnic přes ambulance po ordinace soukromých lékařů - věcné a technické vybavení. Věcné, což jsou třeba toalety, čekárna, větrání či voda, je pro všechny stejné, technické se liší podle oboru.

"Ministerstvo nerespektovalo základní logický princip, že zdravotnické zařízení musí mít takové přístroje, které skutečně potřebuje a se kterými pracuje. Všechny neurologické či kardiologické ambulance nejsou stejné, některé výkony nemusí mít nasmlouvané s pojišťovnou, a tím pádem je jim předepsané vybavení k ničemu," vysvětlil prezident České lékařské komory Milan Kubek.

"Například angiologická ambulance (zabývá se onemocněním krevních a lymfatických cév, pozn. red.) má mít fotopletysmograf, tedy přístroj na zkoumání žilního toku, přitom řada mých kolegů vůbec tato vyšetření nedělá, takže se bez něj obejdou," uvedl Kubek.

Dodal, že každá ordinace, například i psychiatrická, musí být vybavena léky a pomůckami pro zajištění první pomoci včetně resuscitačních přístrojů.

"Vyhláška vyprázdní kapsy lékařů"

Podle něj vyhláška způsobí značné finanční problémy nemocnicím a především soukromým lékařům.

"Je to nebezpečný nástroj šikany, který se s největší pravděpodobností dotkne především soukromých lékařů," míní. Dopady odhadovat nechtěl. "Každý přístroj je jinak drahý, nedá se to paušalizovat, ale jen fotopletysmograf stojí kolem 100 až 200 tisíc korun," dodal.

Komora tvrdí, že ji ministerstvo při psaní vyhlášky obcházelo a jednalo s jednotlivými odbornými společnostmi zvlášť. S ČLK prý Jurásková jednala loni v červenci, text k připomínkám ale komora už nedostala.

ČLK si proto stěžovala vládě. "Premiér Fischer nám odpověděl, že souhlasí s ministryní zdravotnictví, a připustil, že lékařům mohou vzniknout velké výdaje, ale bude to prý v zájmu pacientů a kvality zdravotní péče," dodal Kubek.

Podle Kubka by pomohlo, kdyby vyhláška stanovila jen obecné podmínky pro jednotlivá odborná zařízení. "V současném stavu je však vyhláška neopravitelná. Je třeba ji zrušit a začít od nuly," uzavřel Kubek.

Ministerstvo zdravotnictví se podle jejího ministra Leoše Hegera bude vyhláškou dále zabývat.

"S vyhláškou jsem nebyl seznámen. Byl jsem informován o tom, že už je podepsaná a že k ní proběhlo standardní připomínkové řízení. O tom, zda byla kontroverzní nebo zda k ní v současné době jsou výhrady, nevím," reagoval Heger na dotazy novinářů.

Zároveň však dodává, že se jednalo o standardní postup. Vyhláška bude nyní aplikována do praxe, a pokud nastanou komplikace a problémy, budou podle Hegera řešeny dle stupně své naléhavosti.