Odpoledne se na sochu opět vrátila neprůhledná plachta. (30. srpna 2019) | foto: Michal Šula, MAFRA

Komunisté žádají vládu, aby odmítla usnesení o významu evropské paměti

  • 541
KSČM odsoudila zářijové usnesení Evropského parlamentu o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy. Podle strany jde kromě jiného o zamlčování pravdy o příčinách rozpoutání druhé světové války. KSČM žádá vládu a ministerstvo zahraničí, aby usnesení odmítly.

Jinak podle komunistů bude stále větší prostor pro kroky, jako bylo rozhodnutí zastupitelstva Řeporyjí o vybudování památníku pro padlé vlasovce.

Je to nestydatá lež. Putin odsoudil postoj EU k paktu Ribbentrop–Molotov

Jde o usnesení Evropského parlamentu o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy. Komunisté jej odmítli. K zamlčování pravdy o vzniku druhé světové války přidávají ještě zkreslení o podílu Rudé armády na porážce nacismu a jejím podílu na osvobození Československa. 

Usnesení přijaté Evropským parlamentem letos v září mimo jiné zdůrazňuje, že druhá světová válka byla zahájena v důsledku smlouvy mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem o neútočení. 

Připomínka historie v podání Evropského parlamentu

„Připomíná, že nacistické a komunistické režimy prováděly masové vraždění, genocidu a deportace a zapříčinily ve 20. století ztráty na životech a omezení svobod rozsahem nevídané v celé lidské historii,“ píše se v usnesení EP.

Zločinné přepisování dějin. Moskva se bouří kvůli pomníku vlasovcům

Evropský parlament také v usnesení vyjádřil úctu obětem totalitních režimů, odsoudil projevy a propagaci totalitních ideologií. Vyzval členské státy, aby odsuzovaly a potíraly popírání holokaustu.

„Parlament je hluboce znepokojen snahami současného ruského vedení překrucovat historické skutečnosti a maskovat zločiny spáchané sovětským totalitním režimem, což považuje za nebezpečnou součást informační války vedené proti demokratické Evropě s cílem Evropu rozdělit, a žádá proto Komisi, aby proti těmto snahám přijala rozhodná protiopatření,“ píše se také v dokumentu.

Sundají Koněva a budou adorovat vlasovce, varuje KSČM

Podle komunistů jde v usnesení o snahu vládnoucích elit označit nacismus a Třetí říši za stejné zlo jako tehdejší Sovětský svaz. 

Vlasovci v Řeporyjích

Vlasovci byli občany Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády.

S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům. Velitel jedné z divizí vlasovců Sergej Buňačenko vydal 6. května 1945 v Řeporyjích rozkaz, po kterém vlasovci přišli na pomoc protinacistickému Pražskému povstání.

„Obvinit jej z podílu na rozpoutání druhé světové války, genocidy Židů, slovanských a dalších národů. Smyslem tohoto počínání je pak v předvečer 75. výročí porážky nacismu přehodnotit význam a podíl Sovětského svazu a Rudé armády na porážce nacistického Německa,“ uvedla KSČM. 

Pokud vláda a ministerstvo zahraničí usnesení neodmítne a nepostaví se proti němu, vytváří se podle komunistů prostor například pro to, že v pražských Řeporyjích příští rok vznikne vzpomínkové místo na takzvané vlasovce. 

Zastupitelstvo odhlasovalo, že pomník vznikne k 75. výročí konce druhé světové války. stavbu pomníku prosazuje především starosta Pavel Novotný, zastupitelstvo záměr během hodiny a půl jednohlasně odhlasovalo. Novotný v této souvislosti vystoupil i v ruské televizi nebo psal dopis Vladimiru Putinovi. Podle dostupných informací mu prezident Ruska zatím neodpověděl. 

Podle starosty Pavla Novotného (ODS) Řeporyje zhruba 300 padlým vojákům, kteří pomáhali při osvobozování Prahy v květnu 1945, důstojné pietní místo dluží. Komunisté uvedli, že vlasovci kolaborovali s nacistickým Německem. Podle KSČM také v případě, že vláda neodmítne evropské usnesení, například bude pokračovat snaha o odstranění památníku maršála Koněva v Praze 6.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video