Většina cestujících brněnskou hromadnou dopravou opětovnou povinnost nosit...

Většina cestujících brněnskou hromadnou dopravou opětovnou povinnost nosit roušky dodržuje. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Trasování jen u vážných případů. Před karanténou ochrání respirátor

  • 1411
Hygienici už nejspíš brzy nebudou muset dohledávat všechny kontakty nakažených lidí. Lidé, kteří se potkali s nakaženým člověkem, ale nemají příznaky, by nemuseli do karantény, míní hlavní hygienička Jarmila Rážová. Precedensem se může stát i to, že do karantény nešel premiér Andrej Babiš, který měl při setkání s nakaženou Rážovou respirátor FFP2.

„Ano, to je nový přístup hygieny, která to upřesní do pátku,“ odvětil po jednání vlády premiér Babiš na dotaz, zda se tento přístup epidemiologů k tomu, kdo půjde či nepůjde do karantény, bude týkat také všech ostatních občanů. Podle premiéra je v karanténě velké množství lidí, kteří nemají žádné symptomy. 

Lidé by nechodili ani na testy, pokud by se jim nepřitížilo. Ministerstvo už pro hygieniky připravuje metodické pokyny. „Musí se přehodnotit systém trasování nesymptomatických lidí. Musí se také upravit metodika, zda je opravdu nutné obvolávat všechny druhé nebo třetí kontakty nakaženého,“ řekl České televizi člen řídícího týmu Chytré karantény Petr Šnajdárek.

Se změnami v systému trasování souhlasí i hlavní hygienička Jarmila Rážová. Podle ní by lidé, kteří se potkali s nakaženým člověkem, ale nemají příznaky, nemuseli do karantény.

„Měli by být ale poučeni o tom, jak se chovat a eventuálně by si mohli nainstalovat novou aktualizaci aplikace eRouška, která by měla být v dohledné době spuštěna,“ řekl Rážová ČT.

Hygienici by tak nově kontaktovali jen nejbližší okolí nakaženého. Dále by pak sledovali pouze kontakty, u kterých se vyskytnou symptomy nákazy covidem-19.

Souhlasíte s menším trasováním, kterého by již zůstali ušetřeni bezpříznakoví jedinci?

celkem hlasů: 12195
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 14. září 2020. Anketa je uzavřena.

Změnu stávajících postupů nyní řeší řídící tým Chytré karantény ve spolupráci s hygieniky, praktickými lékaři, laboratorními specialisty a dalšími odborníky. “Je připravován prvotní návrh. Odborníci by ho měli do příštího týdne předložit hlavní hygieničce a ministru zdravotnictví. Návrh bude následně předložen na Radu vlády pro zdravotní rizika k dalšímu projednání,“ sdělila iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jitka Nováčková.

Změna pravidel trasování je možná i proto, že se zvyšujícím se počtem nových případů dramaticky nestoupá počet nakažených ve vážném stavu. „Situace je pod kontrolou. Pořád platí to, že 80 procent pacientů má mírné nebo žádné příznaky,“ uvedla v sobotu primářka kliniky infekčních nemocí v pražské Nemocnici Na Bulovce Hana Roháčová.

V neděli přibylo 411 nakažených, je to druhé nejvyšší víkendové číslo

Podle ní by si společnost měla zvyknout již zařazovat covid mezi běžná infekční onemocnění a přistupovat k němu, v případě že jde o lehký průběh, jako k běžné chřipce. Vyležet se tedy a brát léky na snížení teploty a proti bolesti.

Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví je v nemocnicích hospitalizováno 204 pacientů, 52 z nich v těžkém stavu.

V případě, že by se přestali dohledávat lidé, kteří přišli s nakaženým do styku, ale nemají žádné příznaky, by se mohl také značně snížit oficiální denní přírůstek nových případů.

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro zdravotnictví Roman Prymula o tom však nechtěl spekulovat. „Myslím, že dělat závěry je ještě velmi předčasné a o novém modelu se bude ještě diskutovat,“ napsal iDNES.cz . Ani šéfka pražské hygieny Zdeňka Jágrová nechtěla komentovat, zda by se to projevilo na množství testů.

Praze vypomohou hygienici z regionů

V pátek Jágrová označila situaci s trasováním za tristní, hygienici podle ní nestíhají obvolat všechny kontakty nakažených. „My se velmi omlouváme, ale nejsme prostě schopni to zvládat,“ řekla s tím, že na jednoho nakaženého je i třicet kontaktů.

V reakci na to se v pondělí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dohodl s řediteli krajských hygienických stanic, že Praze vypomohou nevytížení pracovníci z jiných krajů. „Díky chytré karanténě je možné, aby si hygienici navzájem na dálku pomáhali,“ vysvětlil Vojtěch. 

Praha je v současnosti jedním z nejvíce zasažených regionů v zemi. Ve městě se podle údajů ministerstva zdravotnictví objevilo za posledních sedm dní zhruba 72 nových případů covidu-19 v přepočtu na každých 100 tisíc obyvatel. Denní nárůst nakažených v hlavním městě v neděli počtvrté v řadě překonal stovku.

Covidový semafor
24. října 2020
stupeň 0
Nulové nebo zanedbatelné riziko
stupeň I
Výskyt nákazy v ČR bez komunitního přenosu
stupeň II
Počínající komunitní přenos v ČR
stupeň III
Narůstající anebo přetrvávající komunitní přenos v ČR

7. září 2020

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video