Odběrové místo v areálu pražské Nemocnice Na Bulovce pro testování na...

Odběrové místo v areálu pražské Nemocnice Na Bulovce pro testování na onemocnění covid-19. (30. července 2020) | foto: Dan Materna, MAFRA

Koronavirus potkala čtyři procenta nemocničního personálu, říká studie

  • 67
Kolik lékařů a dalších zaměstnanců nemocnic se setkalo s koronavirem a má tak na něj protilátky? Na tuto otázku se rozhodli odpovědět odborníci z Fakultní nemocnice Plzeň. V mimořádné studii objevili protilátky u čtyř procent personálu. Ty podle ní vydrží minimálně šest měsíců.

Plzeňská fakultní nemocnice nabídla svým zaměstnancům možnost nechat se zdarma otestovat testovat na protilátky typu IgG. Tedy protilátky, jež poukazují na dříve prodělanou infekci a které lze objevit za pomoci takzvaného rapid testu.

Celkem takto otestovala nemocnice 1 344 členů personálu, ať už lékařů, zdravotních sester či ostatních pomocných profesí. Protilátky objevila u šestapadesáti z nich, tedy u 4,2 procent testovaných. „Výsledky studie prokázaly, že zhruba čtyři procenta z testovaných mají protilátky svědčící o tom, že se setkali s nákazou a s vysokou pravděpodobností mají určitou obranyschopnost proti infekci,“ popsal vedoucí studie, primář Oddělení imunochemické diagnostiky Ondřej Topolčan v občasníku, který nemocnice vydává.

Jarní plošná studie promořenosti, kterou provedlo ministerstvo zdravotnictví, přitom měla výrazně odlišné výsledky. Protilátky tehdy objevila u pouhých několika promile lidí. To však může být způsobené větším vystavením viru i delším časovým obdobím od počátku epidemie.

V Česku zemřel první lékař na koronavirus. Nakažených zdravotníků přibývá

Kromě toho testovali odborníci na protilátky i pacienty, kteří si nemocí dříve prošli. U těch byla přítomnost protilátek stoprocentní, zatím se však do studie zapojilo jen málo pacientů. „A tato pozitivita je prokazatelná i v době šesti měsíců od vzniku infekce,“ dodal Topolčan. To je podle něj příznivý výsledek, jeho tým se proto bude studii promořenosti věnovat i nadále.

Dále zkoumal tým plzeňské nemocnice ještě jeden ukazatel, a to hladinu vitamínu D. Ten totiž zvyšuje obranyschopnost proti virovým infekcím, včetně nemoci covid-19.

Hladina vitamínu D u testovaného personálu odpovídala celoevropským statistikám, u řady testovaných pacientů s covid-19 se však ukázalo, že mají hladinu jen velmi nízkou či dokonce zcela neměřitelnou. „Nabízí se tak myšlenka, že při onemocnění covidem-19 dochází ke spotřebě vitaminu D a tím ke zhoršování onemocnění,“ upozornil Topolčan.

Prostupem viru populací se již zabývala řada studií, včetně již zmíněné oficiální studie ministerstva zdravotnictví. V květnu také vznikla studie v jižních Čechách, podle které má protilátky asi pět procent populace. Ta je ale podle mnohých nedůvěryhodná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video