ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Podpis proti povinnému očkování daly tisíce policistů, vojáků a hasičů

  • 377
Zhruba 3 200 policistů, hasičů, záchranářů či vojáků se připojilo k petici proti povinnému očkování profesních skupin proti nemoci covid-19. Tvrdí to platforma Iniciativa21, která údaje zveřejnila v pondělní zprávě. Uvádí také, že povinnost může vést k odlivu profesionálů a ohrožení funkcí sborů integrovaného záchranného systému. Deklaraci podle autorů podepsalo celkem 14 tisíc lidí. Webový portál ale při podpisu nevyžaduje potvrzení totožnosti.

U policejního sboru je zhruba 40 tisíc lidí, u armády 23 tisíc, hasičů je přes 10 tisíc. Po druhé dávce očkování má podle vyjádření mluvčí policejního prezidia Ireny Pilařové z konce loňského listopadu 75,6 procenta policistů. V hasičském sboru je očkováno zhruba 76 procent lidí, v armádě zhruba 85 procent.

„Proočkovanost v našich řadách je daleko nad celostátním průměrem, absolutní většina z nás je mimo rizikové skupiny. Doposud jsme bez jakýchkoliv problémů vykonávali naši práci i bez očkování a hodláme v tom pokračovat i nadále,“ uvedli v petici příslušníci IZS. Povinné očkování je podle nich proto irelevantní a pravděpodobně přinese daleko více škody než užitku.

Očkování má být podle vyhlášky schválené bývalou vládou ANO a ČSSD povinné od letošního března pro lidi nad 60 let a vybrané profese. Nový kabinet Petra Fialy plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování pro lidi nad 60 let, ve svých dosavadních vyjádřeních byli její zástupci proti plošnému povinnému očkování.

Při povinném očkování by policie mohla přijít o 10 tisíc lidí, píše Švejdar

Signatáři dále poukazují na vážný personální stav bezpečnostních složek, zejména policie. Policejní prezident Jan Švejdar, jenž má v pondělí odeslat ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi žádost o propuštění ze služebního poměru a do civilu plánuje odejít ke konci března, loni v listopadu uvedl, že by policie mohla ztratit až 10 tisíc lidí, kteří dosud odmítají očkování proti covidu-19. 

Někdo se už rozhodl odejít

„Nátlak na očkování působí již nyní. Někteří z členů IZS a ozbrojených sil se už rozhodli ukončit svůj služební nebo pracovní poměr,“ uvádí se dále v deklaraci. „Naším posláním je Vám pomáhat v situacích, které patří v lidském životě k těm nejtěžším, zachraňovat Vaše životy, chránit Vaše práva a Vaše hodnoty. Jsme odhodláni a připraveni být tu pro Vás i po 28. 2. 2022, bez ohledu na to, zda jsme již podstoupili posilující dávku, ukončili dvou-dávkové očkování, zvolili jedno-dávkový typ vakcíny nebo stále patříme k neočkovaným,“ píše se dále.

Petici podle webových stránek iniciativy podepsal třeba i imunolog Jiří Beran, který za své tvrzení o covidu-19 získal negativní ocenění Bludný balvan, nebo viroložka Hana Zelená, miliardář Karel Janeček či kardiochirurg Jan Pirk.

Jak ale upozornil na Twitteru výsadkář Ivo Zelinka, petice nevyžaduje potvrzení, že signatář skutečně je členem některého ze sborů. „Vůbec to nesplňuje parametry petice,“ poukázal s tím, že nijak nepopírá, že podepsaní mohou být i skuteční příslušníci oněch sborů. „Ale budou v drtivé menšině,“ míní.

Jeden z iniciátorů petice, policista David Pejřil, který je pod pondělí tiskovou zprávou Iniciativa21 uvedený v reakci uvedl, že o tomto tvrzení pochybuje. Stejně tak by dle něj bylo možné pochybovat o pravosti uvedených lékařských titulů pod peticemi s opačným názorem.

Citace z petice

„Jsem přesvědčena, že očkování má být rozhodnutím o ochraně zdraví, nikoli o možnosti jít do práce, cestovat nebo obědvat v restauraci. Řešit nemoc, z níž se většina nemocných vyléčí během dvou týdnů, očkováním, které poskytuje ochranu jen po dobu několika málo měsíců, považuji za nepřiměřené. Skutečnost, že vakcíny dosud nemají ukončené klinické studie a neproběhla otevřená odborná diskuze o jejich nežádoucích účincích a benefitech, ve mně budí nedůvěru. Nechci se smířit s tím, že pouhá vyhláška jediného ministra má takovou moc. Moc hrozit ztrátou povolání primárně těm, kteří stojí v boji s nemocí covid-19 v první linii a stáli v ní i v době, kdy očkování neexistovalo. Tehdy situaci zvládli, s nasazením vlastního zdraví a odsunutím soukromého života na vedlejší kolej. Místo toho, abychom jim za jejich obětavost poděkovali, donutíme je odejít?“

- Hana Šolcová, Hasičský záchranný sbor České republiky, Pardubice

Iniciativa se loni na konci prosince obrátila v otevřeném dopise na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. Skupina lékařů, zdravotních sester, hasičů, policistů či právníků v něm požadovala, aby bezodkladně zrušil vyhlášku o povinném očkování některých profesí a lidí nad 60 let proti covidu-19.

Povinné očkování zdravotníků ohrožuje podle nich už nyní přetížený systém zdravotní péče, který přitom trpí chronickým nedostatkem pracovníků. Hrozí odchody nejen zdravotníků, ale i sociálních pracovníků, policistů i hasičů, soudí signatáři.

V Česku už vzniklo několik petic pro povinné očkování i proti němu, podepsaly je desetitisíce lidí.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video