Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 19. dubna 2021 Rostislav

Surovosti doma přibylo, pomoci ublíženým od státu ubylo, ukázal rok covidu

  9:41aktualizováno  11:03
Koronavirus obnažil slabiny v sociálním systému pomoci, ukazuje výzkum vědkyň ze Sociologického ústavu Akademie věd a Fakulty humanitních studií. Narostla poptávka po službách nízkoprahových pomáhajících organizací, problémem byly úpravy v provozech OSPOD, soudů či policie. „Soudy prakticky nesoudily a vydávaly jen předběžná opatření,“ říká socioložka Blanka Nyklová.

Násilí na ženách | foto: Profimedia.cz

Odbornice na výzkumu o násilí na ženách v souvislosti s koronavirovou pandemií pracovaly rok. Zahrnuly do něj nejen zkušenosti nízkoprahových pomáhajících organizací, policie a krajských částí OSPOD, ale například i soudců.

Blanka Nyklová a Dana Moree rozdělily výzkum do tří fází. Podle Nyklové to bylo především z toho důvodu, že jejich původní plán zmonitorovat jarní uzavření Česka nestačil pro celkový popis. 

„Potřebovaly jsme nasbírat víc dat. Během první fáze od dubna do června jsme například monitorovaly 71 případů z nízkoprahových nevládních organizací, které byly z přepisů telefonátů, chatů i z terénu,“ popsala socioložka Blanka Nyklová ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Pandemie nutí řešit domácí násilí i firmy, mnoho z nich plánuje programy

Podle výzkumu problém s domácím násilím v době epidemie prohlubuje několik věcí. Jsou omezené provozy sociálních a intervenčních či azylových center, na všem se podepisuje snížená citlivost vůči násilí.

„Horší je dostupnost samotné péče a služeb. Možnost terapie, někam si dojít, promluvit si o problémech. Během roku jsme několikrát zažili omezené vycházení, teď jsou zavřené okresy a to celé situaci rozhodně nepomáhá. Nízkoprahové pomáhající organizace sice spustily chaty, možnosti telefonické konzultace, ale ty jsou jen záchranná nitka, člověk toho potřebuje mnohem víc,“ vyjmenovala Nyklová.

Často se také instituce neshodnou v tom, jak vážné násilí je a jestli například spadá pod možnost takzvaného vykázání. V takovém případě jde vykázat z bytu někoho, kdo je nebezpečný pro druhého ve společné domácnosti. 

„Pro vykázání je třeba splňovat čtyři podmínky. Policisté nám ale třeba říkají, že pokud se člověk brání, komplikuje to podmínku jasně rozdělených rolí a někteří policisté v takovém případě vykazovat nechtějí,“ vysvětlila Dana Moree z Univerzity Karlovy.

Změny metodik a více vzdělávání

Už na podzim loňského roku ukázala studie Blanky Nyklové a Dany Moree ze Sociologického ústavu Akademie věd a Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, že pomoc obětem domácího násilí zůstává neprovázaná a je nekonzistentní. Podle Moree je ale v systému mnoho lidí, kteří chtějí obětem pomoci, jen je třeba je najít.

„Oběti by si měly takzvaně ‚zmapovat terén‘ a navštívit nejprve třeba pomáhající neziskové organizace, zjistit, co se dá dělat, protože ne vždy je to tak, že oběť přijde na první služebnu policie a najde tam pochopení,“ doplnila Moree. „Pokud záleží na tom, na koho narazíte, tak systém jako takový nefunguje dobře a to je třeba změnit,“ dodala ještě Blanka Nyklová.

Zhoršuje se ekonomická situace řady lidí, čímž se zvyšuje bariéra například v případě odchodu z domu, protože není dostupné bydlení.

Nejrozšířenější je podle výzkumu psychologické násilí jako je manipulace, ponižování, k tomu se přidává sexuální násilí. To je hůře rozpoznatelné a také se hůř řeší. Časté je i fyzické násilí, které zvyšuje pravděpodobnost vykázání a obecněji řešení násilí, i proto, že se dá například podložit lékařskými zprávami.

Výzkum má probírat vládní výbor a podle autorek je třeba řešení hledat současně na několika úrovních, především ale v oblasti vzdělávání u policistů, sociálních pracovníků a nakonec i právníků a soudců. 

Pomáhajácí organizace hlásí nárůst o desítky procent

„Násilí na ženách a dívkách má mnoho podob, s covidem žijeme téměř rok a pandemie ukázala, že se podepisuje i na těch nejzranitelnějších. Pro správnou pomoc potřebujeme především data, abychom je mohli řešit efektivně, potřebujeme vidět rozsah a povahu problému,“ řekla na konferenci přizvaná kanadská velvyslankyně v Česku Ayesha Rekhi.

Problematika domácího násilí se během epidemie koronaviru v Česku z části přesunula i na tuzemské firmy. A to vzhledem k home office, která během nouzového stavu uzavřela jeho oběti s trýzniteli doma na týdny až měsíce a situaci významně zhoršila. 

Podle koalice organizací NeNa, která obětem domácího násilí pomáhá, zaznamenala krizová centra či telefonní linky loni nárůst žádostí o pomoc o 40 až 60 procent.  

Autor:

Paroubek: Petříčka příznivci ČSSD nevolí, Hamáček teď musí prokázat odvahu

  • Nejčtenější

Rusko se podílelo na výbuchu ve Vrběticích, Česko vyhostí 18 diplomatů

Česko vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Policie má...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, poletí pro ně speciál

Rusko vyhostí v odvetě dvacet pracovníků české ambasády, oznámil vicepremiér Jan Hamáček. Moskvu musí opustit do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Do lavic se vracejí další žáci, otevírají se také školy na Děčínsku

Do lavic se vrací druhá část žáků prvního stupně základních škol v rámci rotační výuky a také děti z posledního ročníku...

Kdo stranám loni daroval peníze? Vlastní členové, oslavenec Benda i nebožka

Politické strany musely do začátku dubna zveřejnit zprávy o hospodaření za loňský rok. Redakce iDNES.cz z nich zjistila...

Cesta do Moskvy měla zastřít chystané vyhoštění Rusů, tvrdí Hamáček

Plánovaná cesta Jana Hamáčka do Ruska sloužila k zastření příprav vyhoštění pracovníků ruské ambasády, uvedl...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...