Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Surovosti doma přibylo, pomoci ublíženým od státu ubylo, ukázal rok covidu

  9:41aktualizováno  11:03
Koronavirus obnažil slabiny v sociálním systému pomoci, ukazuje výzkum vědkyň ze Sociologického ústavu Akademie věd a Fakulty humanitních studií. Narostla poptávka po službách nízkoprahových pomáhajících organizací, problémem byly úpravy v provozech OSPOD, soudů či policie. „Soudy prakticky nesoudily a vydávaly jen předběžná opatření,“ říká socioložka Blanka Nyklová.

Násilí na ženách | foto: Profimedia.cz

Odbornice na výzkumu o násilí na ženách v souvislosti s koronavirovou pandemií pracovaly rok. Zahrnuly do něj nejen zkušenosti nízkoprahových pomáhajících organizací, policie a krajských částí OSPOD, ale například i soudců.

Blanka Nyklová a Dana Moree rozdělily výzkum do tří fází. Podle Nyklové to bylo především z toho důvodu, že jejich původní plán zmonitorovat jarní uzavření Česka nestačil pro celkový popis. 

„Potřebovaly jsme nasbírat víc dat. Během první fáze od dubna do června jsme například monitorovaly 71 případů z nízkoprahových nevládních organizací, které byly z přepisů telefonátů, chatů i z terénu,“ popsala socioložka Blanka Nyklová ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Pandemie nutí řešit domácí násilí i firmy, mnoho z nich plánuje programy

Podle výzkumu problém s domácím násilím v době epidemie prohlubuje několik věcí. Jsou omezené provozy sociálních a intervenčních či azylových center, na všem se podepisuje snížená citlivost vůči násilí.

„Horší je dostupnost samotné péče a služeb. Možnost terapie, někam si dojít, promluvit si o problémech. Během roku jsme několikrát zažili omezené vycházení, teď jsou zavřené okresy a to celé situaci rozhodně nepomáhá. Nízkoprahové pomáhající organizace sice spustily chaty, možnosti telefonické konzultace, ale ty jsou jen záchranná nitka, člověk toho potřebuje mnohem víc,“ vyjmenovala Nyklová.

Často se také instituce neshodnou v tom, jak vážné násilí je a jestli například spadá pod možnost takzvaného vykázání. V takovém případě jde vykázat z bytu někoho, kdo je nebezpečný pro druhého ve společné domácnosti. 

„Pro vykázání je třeba splňovat čtyři podmínky. Policisté nám ale třeba říkají, že pokud se člověk brání, komplikuje to podmínku jasně rozdělených rolí a někteří policisté v takovém případě vykazovat nechtějí,“ vysvětlila Dana Moree z Univerzity Karlovy.

Změny metodik a více vzdělávání

Už na podzim loňského roku ukázala studie Blanky Nyklové a Dany Moree ze Sociologického ústavu Akademie věd a Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, že pomoc obětem domácího násilí zůstává neprovázaná a je nekonzistentní. Podle Moree je ale v systému mnoho lidí, kteří chtějí obětem pomoci, jen je třeba je najít.

„Oběti by si měly takzvaně ‚zmapovat terén‘ a navštívit nejprve třeba pomáhající neziskové organizace, zjistit, co se dá dělat, protože ne vždy je to tak, že oběť přijde na první služebnu policie a najde tam pochopení,“ doplnila Moree. „Pokud záleží na tom, na koho narazíte, tak systém jako takový nefunguje dobře a to je třeba změnit,“ dodala ještě Blanka Nyklová.

Zhoršuje se ekonomická situace řady lidí, čímž se zvyšuje bariéra například v případě odchodu z domu, protože není dostupné bydlení.

Nejrozšířenější je podle výzkumu psychologické násilí jako je manipulace, ponižování, k tomu se přidává sexuální násilí. To je hůře rozpoznatelné a také se hůř řeší. Časté je i fyzické násilí, které zvyšuje pravděpodobnost vykázání a obecněji řešení násilí, i proto, že se dá například podložit lékařskými zprávami.

Výzkum má probírat vládní výbor a podle autorek je třeba řešení hledat současně na několika úrovních, především ale v oblasti vzdělávání u policistů, sociálních pracovníků a nakonec i právníků a soudců. 

Pomáhajácí organizace hlásí nárůst o desítky procent

„Násilí na ženách a dívkách má mnoho podob, s covidem žijeme téměř rok a pandemie ukázala, že se podepisuje i na těch nejzranitelnějších. Pro správnou pomoc potřebujeme především data, abychom je mohli řešit efektivně, potřebujeme vidět rozsah a povahu problému,“ řekla na konferenci přizvaná kanadská velvyslankyně v Česku Ayesha Rekhi.

Problematika domácího násilí se během epidemie koronaviru v Česku z části přesunula i na tuzemské firmy. A to vzhledem k home office, která během nouzového stavu uzavřela jeho oběti s trýzniteli doma na týdny až měsíce a situaci významně zhoršila. 

Podle koalice organizací NeNa, která obětem domácího násilí pomáhá, zaznamenala krizová centra či telefonní linky loni nárůst žádostí o pomoc o 40 až 60 procent.  

Autor:

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Vadí mi termín „manželství“, nikoliv narovnání práv gayů, řekl Joch v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Kroupy ničily auta i domy, zastavily vlaky. Jih Čech zasáhla lokální povodeň

Silné bouřky zasáhly Česko. Týn nad Vltavou postihla blesková povodeň. Řeka Blanice na jihu Čech dosáhla druhého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé bez proudu, supercely na jižní Moravě. Českem se prohnaly bouře

Českem v pátek opět prošly silné bouřky doprovázené nárazy větru a krupobitím. Na jižní Moravě se vyskytly supercelární...

Rakušanku napadl v Hurghadě žralok. Přišla o ruku a nohu, zemřela v sanitce

Poblíž populárního egyptského turistického letoviska Hurghada zaútočil na osmašedesátiletou Rakušanku žralok. Žena...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po útoku žraloka zemřely v pátek dvě ženy, plavaly 500 metrů od sebe

Egyptské úřady v neděli upřesnily, že při útoku žraloka v Hurghadě zemřely v pátek dvě ženy. Zatím byl známý případ...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Předsednictví s větší pokorou. V EU české priority chválí, říká diplomatka Hrdá

Minulý pátek zahájilo Česko své předsednictví v Radě EU. Podle stálé představitelky ČR při Evropské unii Edity Hrdé je...

Žena odběhla z obchodu a pak už ji nikdo neviděl. Vraha policie hledá dodnes

Vietnamští manželé ve Kdyni provozovali obchod s oblečením. Jednoho červencového dopoledne roku 2006 zrovna byla v...

Farský ze stáže v USA vzkázal, že chce být opět místopředsedou STAN

Do vedení hnutí STAN, jímž otřásl policií vyšetřovaný korupční skandál na pražském magistrátu, bude na mimořádném sněmu...

KOMENTÁŘ: Co mělo bzučet, nebzučí. Hmyz nebezpečně mizí

Premium Začalo vrcholné léto. Příroda propadá zuřivé aktivitě, lidé naopak v práci citelně polevují a vyrážejí na výlety, aby...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Sedm otázek pro test paměti. Zjistěte, v jaké kondici je váš mozek

Možná si taky kladete otázky typu: Kam jsem dala klíče? A kam mobil? A jaké mám dneska schůzky? Nic si z toho...