Největší nesmysl o koronaviru? Únik biologické zbraně, říká epidemiolog

  • 72
Počet nakažených novým typem koronaviru označovaným jako 2019-nCoV již překročil 28 tisíc, počet mrtvých vzrostl na 563. České republice se nákaza zatím vyhýbá. Je na místě se koronaviru obávat a co všechno vlastně o nemoci zatím víme? V Rozstřelu odpovídal epidemiolog Rastislav Maďar.

Nový typ koronaviru se začal šířit v lednu 2020 z čínského města Wu-chan. Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli němu ve čtvrtek 30. ledna vyhlásila globální stav zdravotní nouze. Učinila tak teprve po šesté ve své historii.

Jestli se koronavirus dostane do Česka, je podle Maďara jen otázkou náhody. „Je to poměrně pravděpodobné, nicméně s tím, jak se čínské úřady snaží, je to méně pravděpodobné, než by mohlo být,“ myslí si. Víc než situace ve Wu-chanu je pro nás klíčové dění v jiných aglomeracích jako je Peking, které nebyly odstřihnuty od světa.

Neodrazoval by od cestování do jiných zemí. „Kromě možná té Číny, té bych se asi vyhnul,“ přiznává. Sám tento týden letí do Malajsie. Do letadla si však vezme dezinfekci a pro jistotu i respirátor.

„WHO říká, že nevidí důvod omezit lety i jenom do Číny. Můj názor je, že na místě to je,“ říká. Patogeny se totiž vylučují už v době, kdy nemocný ještě nemá žádné příznaky. Screening na letišti takového člověka tedy nezachytí.

Upozorňuje, že většina lidí umírá přímo v jádru nákazy. „Ve Wu-chanu se nedostává té péče, která je zatím možná jinde. V žádné zemi by nezvládli takový nápor lidí,“ soudí. Čínské úřady podle něj dělají maximum, dnešní množství úmrtí je podle něj následek minulých činů.

Na fotografiích z postižené oblasti lze vidět plošné dezinfekce ulic. „Oni chtějí ukázat, že se snaží. Vzhledem k tomu, že ty ulice ve Wu-chanu jsou zcela vylidněné,“ podotýká. Kritika Číny však podle něj není na místě, mnoho zemí by nebylo schopno takto efektivně reagovat.

Letadla z Číny už česká vláda zakázala. „Ta opatření jsou taková, aby uklidnila veřejnost. Ony můžou pomoct, ale taky může přijet člověk, který to má v začátečním stádiu, a projde,“ myslí si Maďar. Panika však podle něj na místě není, opatření nechce kritizovat.

Upozorňuje na velký rozdíl mezi přístupem Číny dnes a v minulosti, kdy země velmi rychle reagovala a upozornila na virus zbytek světa. „Věděli jsme, že to je přes netopýry. Nevíme, jestli to je přímo, nebo přes jiné zvíře,“ říká. Virus je podle odborníků velmi mladý, mohl vzniknout mezi říjnem a prosincem minulého roku.

Kdy by mohla vzniknou vakcína proti koronaviru, nebyl s to říct. Vytvořit vakcínu je podle něj možné za tři až čtyři měsíce, samotné testování, zjišťování dávkování a podobně však může trvat další rok. „Zbytečně bych to testování neuspěchával. Musí to trvat nějakou dobu, navíc tam musí být několik skupin klinických studií,“ říká epidemiolog.

Konspirační teorie o tom, že jde o omylem vypuštěnou biologickou zbraň, považuje za nesmyslné. „Například armádu nepřítele by to nijak neochromilo, když to vezmete čistě pragmaticky,“ upozorňuje. Osmdesát procent všech nemocných je totiž starší šedesáti let, většina má navíc nějakou chronickou nemoc jako třeba cukrovku.

Experimentální léčba by podle Maďara byla v případě nákazy na místě i v Česku. „U nás pravděpodobně nebude taková frekvence nákazy, aby se to mělo omezovat jen na symptomatickou léčbu,“ říká. Užívání různých doplňků stravy jako prevence jsou však podle něj spíše „jen tak, aby se neřeklo“. Různé multivitamíny v omezené míře jsou však podle něj v pořádku.

Bojme se spíše chřipky

Epidemiolog souhlasí s tím, že běžná chřipka je u nás nebezpečnější než koronavirus. „Chřipka, která se u nás vyskytuje, má o něco vyšší úmrtnost, než tento koronavir. Lidé to ale podceňují,“ říká. Současná situace však podle něj může vést k tomu, že se lidé začnou chovat více hygienicky.

Populace je málo proočkovaná. „Už to trošku stoupá s tím, jak přišly čtyřvakcíny. Proč zaostáváme za vyspělými zeměmi, já bych řekl, že je v tom hodně fám a mýtů,“ říká. Problémem podle něj je i přístup zdravotníků, kteří se sami moc nenechávají očkovat.

Očkování proti chřipce je podle něj zvlášť u rizikovějších pacientů ideální v listopadu či v prosinci. „Nedokáže zabránit všem druhům chřipky. Zabrání však těm nejhorším případům, zabrání hospitalizaci,“ uvedl.

Opatření proti šíření koronaviru již vyhlásila řada zemí. Státy postupně ruší letecká spojení s Čínou, z postižených oblastí také evakuují své občany. První oběti již má virus i mimo kontinentální Čínu – jeden člověk mu podlehl na Filipínách, druhý v Hongkongu.

V České republice se na nákazu koronavirem již testovalo na padesát lidí, u nikoho se však výskyt neprokázal. Z tuzemských lékáren přesto mizí textilní roušky, situaci se věnuje i vláda. Místo toho však republiku zasáhla plošná chřipková epidemie. Na konci ledna připadalo na 100 tisíc obyvatel 1 865 nemocných.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video