Jestli to paní primátorka se svým smyslem pro právo a pořádek pořád myslí upřímně, určitě využije šance, kterou jí včera plzeňská fakulta dala, a donese originál svého indexu.

Jestli to paní primátorka se svým smyslem pro právo a pořádek pořád myslí upřímně, určitě využije šance, kterou jí včera plzeňská fakulta dala, a donese originál svého indexu. | foto: iDNES.cz

Kopie není důkaz, paní magistro Řápková

  • 380
Není to dlouho, co se chomutovská primátorka Ivana Řápková stavěla do role obhájkyně práva, pořádku a spravedlnosti. "Páchá-li někdo přestupky, krade, musí zaplatit pokutu," říkala, když obhajovala postup svého města, které začalo neplatičům zabavovat sociální dávky.

Těšila se dokonce, kterak v roli právničky a budoucí poslankyně v jedné osobě přepíše české zákony. To kvůli neposlušnému krajskému soudu, který jí její postup proti neplatičům zmařil.

"Stát nás nechal na holičkách a i soud se postavil na stranu těch, kteří porušují zákony... Pokud spravedlnost není spravedlivá a umožňuje zvýhodnit nějakou skupinu lidí před jinou, pak něco není v pořádku a musí se změnit zákony," hlásala Řápková.

Je dobré si teď její slova o právu, pořádku, zákonech a také spravedlnosti připomenout. A na jejich pozadí posuzovat aféru s rozdáváním titulů na plzeňské právnické fakultě, v níž primátorka Řápková patří mezi podezřelé.

Diplomová práce, díky níž si Řápková smí před jméno psát titul "magistra", z knihovny fakulty zmizela.

V archivech školy také chybí jakákoli písemná dokumentace o jejím studiu v papírové podobě. Vše je zaznamenáno pouze v počítači, což je rovněž v rozporu s pravidly a tím pořádkem, jehož se před časem Řápková v Chomutově dovolávala.
A to není všechno.

Podle kopie jejího indexu (originál prý ztratila) jí dával zápočty učitel, který k tomu neměl oprávnění a dnes už to nemůže vysvětlit, protože je mrtvý.

Někdo zkrátka v případě studií primátorky Řápkové spáchal přestupek a možná i porušil zákon. Třeba to opravdu byla jen škola, jak se nás snaží přesvědčit Řápková.

Máme-li tomu věřit, pak žasnu, že paní primátorka, která se potrestání přestupků tak dovolávala u neplatičů pokut, teď nežádá okamžité prověření všech sporných otázek v případu vlastního studia. Že nespěchá do Plzně s originálem svého indexu a že zatím nepředložila řádný výtisk své diplomové práce.

Že se nedomáhá revize kroků svého učitele, který jí dal zápočet rok předtím, než si vůbec ke studiu příslušný předmět zapsala.

Ptám se, proč něco takového se svým smyslem pro právo a spravedlnost neodmítla hned, když jí kdosi takovou habaďúru nabídl. To by přece mnohem spíše než tichý souhlas odpovídalo jejímu heslu z úvodu tohoto článku, že "pokud spravedlnost umožňuje zvýhodnit nějakou skupinu lidí před jinou (zde si místo neplatičů dosaďme NEřádné plzeňské studenty práv), pak něco není v pořádku a je třeba to změnit."

Jestli to paní primátorka se svým smyslem pro právo a pořádek pořád myslí upřímně, určitě využije šance, kterou jí včera plzeňská fakulta dala, a donese originál svého indexu. Pokud to neudělá a objeví se jen nějaký další xerox, je věc celkem jasná. Věří-li totiž paní magistra, že kopie dokumentu je z pohledu zákona nějakým důkazem, pak v Plzni možná cosi studovala, ale určitě ne práva.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video