Reportér MF DNES testoval ostrahu na fotbalovém stadionu

Reportér MF DNES testoval ostrahu na fotbalovém stadionu | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Kontroly na stadionech stále nefungují, na fotbal projdete i s pistolí

  • 104
Reportérům MF DNES se už podruhé za sebou bez problémů podařilo pronést na české fotbalové stadiony nože dlouhé 25 centimetrů. Tentokrát si navíc s sebou vzali i věrnou atrapu pistole. Ta totiž na rozdíl od zavíracích nožů nejde tak snadno ukrýt. Každý pořadatel ji musí při pozornější kontrole najít.

Kromě toho se reportéři oblékli do kalhot s velkými kapsami, mikiny s kapucí a kolem krku si uvázali šálu, aby se co nejvíce podobali vlajkonošům. Vybrali si dva zápasy první ligy, které se o víkendu hrály jako první. Tedy duel Olomouce s Plzní a Žižkova s Teplicemi.

V Praze si reportér navíc koupil lístek do sektoru nejradikálnějších fanoušků domácího týmu. Cíl: zjistit, jak důkladně kontrolují pořadatelé potenciálně problémové diváky z kotle. A výsledek? Prohlídky fanoušků měly jen minimální úroveň. Nože i pistole, uložené volně v kapse a batohu, nikdo z pořadatelů neobjevil.

Uděláme maximum. Tedy nic
Test přitom přišel jen čtyři dny poté, co se fotbaloví šéfové radili, jak bojovat s řáděním rowdies v hledištích. Prohlašovali, že už se nesmějí opakovat krvavé střety fanoušků s policií jako při pražském derby mezi Slavií a Spartou. - čtěte Policie obvinila po derby 21 lidí, škoda na Strahově je půl milionu

"Rezerv v práci pořadatelských služeb jsme si vědomi. Zdůrazníme klubům nutnost zpřísnění kontrol, zejména při vstupech na stadiony, aby se dovnitř nedostala žádná pyrotechnika nebo zbraně. Uděláme maximum opatření pro důstojné dohrání probíhajícího ligového ročníku," sliboval předseda Českomoravského fotbalového svazu Pavel Mokrý.

Nezměnilo se vůbec nic. Při vstupu na stadion olomoucké Sigmy reportéra nikdo ani zběžně nezkontroloval. Nůž ani atrapu pistole nijak zvlášť neukryl. Obojí pronesl bez problémů v kapse bundy. Ochranka jen hlídala. Jestli někdo pronese na tribunu cokoli, co může ohrozit bezpečnost, muže v černém očividně nezajímalo.

"Vím, že opatření nejsou dostatečná. Nejsme na to vybaveni," reagoval Milan Zapletal, který zodpovídá za bezpečnost na stadionu Sigmy.

Osobní prohlídky podle jeho slov pořádková služba nedělá. Jen namátkou nahlíží do přinesených tašek či batohů. "Jde ale spíš o lidi, které už máme vytipované. Naše pravomoci jsou i tak pořád velmi omezené a na zjišťování kovů zase nejsme vybaveni detektory. To představuje milionové náklady," řekl Milan Zapletal.

A přidal konkrétní údaj: Jeden bezpečnostní rám vybavený detektory kovů stojí kolem dvou set tisíc korun a jejich umístění ke všem jedenácti vchodům by tak přišlo klub na více než dva miliony korun. "Teď spíš bude záležet na svazu a dohodě s kluby ohledně kamerových systémů. Tím se boj o větší bezpečnost na stadionech musí začít," je přesvědčen Zapletal.

Ostraha koukala na fotbal
Stejně tristní zkušenost jako v Olomouci získal v neděli reportér MF DNES i v Praze na Žižkově. Atrapu pistole i nůž měl uloženy na dně batohu. Pořadatelé u vstupu na stadion jen nahlédli do tašky a pustili ho dál. Zbraně neobjevili.

Zajímavé je, že proti reportérovi nezasáhl nikdo ani ve chvíli, kdy na jedné z podélných tribun nůž a atrapu pistole vytáhl a nechal se fotit. Pořadatelé si ho zřejmě ani nemohli všimnout. Během zápasu totiž sledovali dění na hřišti, a ne v hledišti.

"Kluby dostaly na zasedání Ligového shromáždění pokyn neprodleně zlepšit pořadatelskou službu v sektorech ultras a fanoušků hostů. Pokud vaši reportéři prošli bez kontroly, je to nedostatek. Ukazuje to směr, na který je potřeba se soustředit," komentoval test místopředseda fotbalového svazu Jaroslav Vacek.

Fotbalový svaz společně s kluby požaduje po poslancích zpřísnění zákonů proti rowdies. Ministr vnitra Ivan Langer nechce o novele zatím ani slyšet. Tvrdí, že lze výtržníky trestat pomocí současných zákonů. Zlepšit se má také pořadatelská služba.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video