Marihuana - (c) profimedia.cz/corbis

Marihuana - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Komorous tlačí boj s „trávou“ do zákonů

  • 859
Jiří Komorous není jen mistrem ve vytváření vlastního image "tvrdého poldy", který téměř týden co týden "rozbije" nějaký drogový gang. Zřejmě nejznámější český policista a dlouholetý šéf Národní protidrogové centrály se už naučil chodit i v politice.

 Ve způsobu, jakým se teď ve Sněmovně snaží prosadit přísnější postup vůči "lehkým drogám", si totiž nezadá s protřelými lobbisty.

Jejich "technologie" je jednoduchá: stačí najít poslance, který je ochoten váš nápad "tlačit" Sněmovnou jako takzvaný pozměňovací návrh.

Právě to se teď Komorousovi povedlo. Jeho odpor vůči vůbec prvnímu rozdělení drog na "méně nebezpečnou" marihuanu a ty ostatní, "tvrdé", s nímž počítá vládní návrh nového trestního zákoníku, přijal za svůj lidovecký poslanec Vladimír Říha.

"Vládní návrh změkčuje přístup k návykovým látkám a já s tím nesouhlasím," vysvětluje Říha, proč se mu nelíbí, že by za držení nebo pěstování marihuany měl "papírově" hrozit nižší trest (případně vůbec žádný) než třeba za přechovávání heroinu.

"Užívání marihuany jistě nemá stejné důsledky jako jedna dávka heroinu, ale každé změkčování posunuje hranice," říká lidovecký poslanec.

A podobně svou aktivitu vysvětluje i Komorous.

"Riziko je v tom, že návrh říká, že je vlastně úplně v pohodě se někde zkouřit, a mladí lidé k tomu také tak přistupují," tvrdí. Nesmlouvavý postoj Komorouse vůči marihuaně, s níž má podle průzkumů zkušenosti až půlka českých středoškoláků, je znám už řadu let.

Komorousova jednotka má dobré výsledky
I liberální politici jej však celkem respektovali - Komorousova jednotka se totiž může objektivně pochlubit dobrými výsledky. Poslední plukovníkova aktivita přesto zřejmě neprojde jen tak. Komorous totiž se svými návrhy neuspěl při jednání o novém trestním zákoníku "uvnitř vlády" - a cesta přímo "přes Sněmovnu", na kterou upozornil týdeník Respekt, není u policejního důstojníka zrovna obvyklá.

"Je to zcela nepřijatelné, policista se prostě nemůže takto vměšovat do politiky," říká stínový ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

"Nemyslím, že jsme udělali něco nesprávného," hájí se Komorous. "Jsme často zváni do výborů Sněmovny, a tak jsme jim dali k dispozici stejné argumenty jako vládě."

Komorous bude muset svůj postup zřejmě vysvětlit i ministrovi vnitra Františku Bublanovi: "Jeho postoj znám a znám i důvody, které k němu má," říká Bublan.

"Tohle ale prostě není možné. Komorousovi domluvím, musí se smířit s tím, že se svými návrhy neuspěl." Jenže "míč už je ve hře". Říha totiž "Komorousův paragraf" s největší pravděpodobností předloží k definitivnímu rozhodnutí Sněmovně.

A pak se možná naplní bonmot, který na Komorousovu adresu vyslovil před dvěma lety tehdejší vicepremiér Petr Mareš,  jenž se s ním rovněž kvůli drogám dostal do sporu: "Jak jsem pochopil, některým policejním důstojníkům nevelí ani ministr vnitra.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video