Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. | foto: David Neff, MAFRA

KOMENTÁŘ: Proč Vesecká odchází, zatímco Čunek zůstává

  • 97
Jiří Čunek triumfuje ve Vsetíně. Renata Vesecká je vyhozena z místa za to, že údajně zmanipulovala jeho korupční případ. Viník se chechtá spravedlnosti. Loutka, která jednala asi v dobré vůli, musí na politickou objednávku odejít. Nemohl by takhle vypadat závěr sociálněkritického filmu o prohnilosti kapitalistických vlád?

Skutečnost je složitější a zajímavější, je to detektivka s otevřeným koncem.

Je správné, že Renata Vesecká po třech letech od "spáchání" svého činu konečně odchází. Okolnosti, za kterých se tak děje, nejsou křišťálové. Mluvit o vítězství spravedlnosti by bylo naivní.

Začtěme se na chvíli do té detektivky.

Vsetínský haur v pasti

Případ Jiřího Čunka je tragikomický. Svérázný bavič a vypravěč, muž na jedné straně pevných zásad, na druhé lakotný a malicherný, udělal "skvělou" kariéru. Vystěhoval ze Vsetína Romy, za což mu spoluobčané děkovali a křesťanští demokraté z něj udělali předsedu. Stal se i místopředsedou vratké Topolánkovy vlády. Na takové funkce by neměl ani muž mnohem bystřejší a zkušenější.

Předchozí nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila Renatu Veseckou koncem roku 2007 v souvislosti s kauzou exšéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží ovládnout justici, aby sloužila zájmu vlády. Dnes se zdá, že měla pravdu.

A ještě přišlo udání, že vzal půl milionu za machinaci s byty. Udala ho jeho asistentka, kterou navíc prý obtěžoval. To udání by bylo možno brát na lehkou váhu. Jenže Čunek si v den, kdy prý dostal úplatek, skutečně uložil do banky půl milionu. Vymlouval se jako malý kluk, mlel páté přes deváté, navíc s výrazem vychytralého vesničana, který všechny převeze. Nedokázal však vysvětlit, kde k těm penězům přišel. Nebylo snad nikoho, kdo by v té chvíli pochyboval o jeho vině.

Našli se svědci, kteří ho údajně v ten den viděli na jiném místě. Lhali však. To mu v očích soudných lidí přitížilo. Státní zástupce Obst mu šel po krku a chtěl dostat případ stůj co stůj k soudu.

Jenže vsetínský haur se zapřel zadníma nohama jako osel a dělal všechno pro to, aby se k soudu nedostal. Odmítal odstoupit ze svých funkcí a neustále s nešikovností sobě vlastní vytruboval, že je nevinný. Kroutil se, jak mohl, ale bylo by mu to málo platné, kdyby nepřišel zázračný obrat.

Zásah shora

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká odebrala případ Obstovi a předala jej Arifu Salichovi. Ten vyhodil šéfa vyšetřovatelů, prý proto, že se příliš stýkal s onou asistentkou, která Čunka udala. Salichovi pak netrvalo příliš dlouho, než vyšetřování uzavřel. A výsledek? Stíhaný je zcela nevinen!

Proč? Zejména proto, že obchod s byty, za nějž měl dostat zmíněný úplatek, byl pro město výhodný. A proto, že hlavní svědkyně je nedůvěryhodná. Salichov připouští, že Čunek nedokáže vysvětlit původ svých peněz, ale kde k nim přišel, ho nezajímá. Úplatek nevzal a basta. Závěrečná zpráva má hlavu a patu. Byl tedy sice nešikovný, vůbec ne svatý, leč zbožný a nevinný člověk zachráněn rukou Stvořitele?

Kdyby nebyl místopředsedou vlády, snad by se tomu dalo věřit. A bytí či nebytí Topolánkova kabinetu záviselo na osudu Čunka. V jedné kavárně, kde byla i Renata Vesecká, mluvil tehdy soudce Kučera o tom, že když se jedná o osud vlády, musí jít nezávislost justice stranou. Nejvyšší státní zástupkyně má sice právo vzít případ jednomu svému podřízenému a přidělit jinému, ale nedělá se to prakticky nikdy. Vesecká to udělala prý proto, že se Čunkovi ze strany vyšetřovatelů děla křivda.

Ale proč nechtěla, aby se případ dostal k soudu? Ten by snad nevinu obžalovaného prokázal a očistil ho definitivně.

Nebo nevěří soudům? Jediný myslitelný důvod, kromě náhlého vzplanutí lásky, aby Čunek nešel před tribunál, byla snaha zachránit Topolánka. Po třech letech "řádění justiční mafie" padají hlavy. Kučera byl zbaven taláru, Vesecká přišla o místo. Ale co Čunek? A Salichov? A Topolánek?

Otázky pro detektiva

Rozum to nebere. Jsou zdánlivě jen dvě možnosti. Zaprvé: Čunek je nevinný. Proč jsou tedy trestáni ti, kteří mu pomáhali? Proč nestojí před soudem státní zástupce a vyšetřovatel, kteří po něm šli? Zadruhé: Čunek je vinen. Proč není jeho případ obnoven? Proč není souzen Salichov a vyšetřován Topolánek, zda nestojí za takzvanou justiční mafií právě on?

Nejsou Kučera a Vesecká obětní beránci, jejichž odchod má zakrýt dalekosáhlejší spiknutí? Nebyli proto nedotknutelní, dokud měl Topolánek vliv? Nebojí se současná vláda, že Vesecká promluví, a proto váhala tak dlouho? Není vliv politiků na soudy mnohem větší, než si vůbec umíme představit? S něčím takovým se dá žít jen těžko.

Pak je tu ještě třetí, nečekaná, ale hodně česká možnost. Čunek byl vskutku nevinný a jeho vyšetřovatelé zaujatí. Ti, kdo v jeho prospěch zasahovali, však nejednali s čistým úmyslem, nýbrž na nepřímou politickou objednávku. Proto za svůj "dobrý" skutek právem nesou odpovědnost. Pomohli sice spravedlnosti, ale zpronevěřili se zásadám své profese.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video